Ersan Özer yeni girişimi Youlike'ı açıkladı - Webrazzi Startup'12
Girişim

Ersan Özer yeni girişimi Youlike'ı açıkladı - Webrazzi Startup'12

Ersan Özer'in uzun süredir yeni bir girişim hazırlığında olduğunu biliyorduk. Nihayet bugün Webrazzi Startup12 konferansında dünya çapında pazara açılan Youlike.com'un üstündeki sis perdesi aralandı.

Öncelikle uzun süre Sosyo.com olarak düşünülen alan adından vazgeçildiğini paylaşalım. Girişimin kurucu ortakları (Ersan Özer, Can Karatoprak, Levent Gültan) ve yatırımcıları (Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Aydonat Atasever) projenin yeni adının Youlike olmasına karar vermiş ve bunun için Youlike.com ve ulike.com adında iki alan adı satın alınmış. Arda Kutsal'ın zorlamasıyla öğrendiğimiz kadarıyla bu iki alan adı için de 100 bin dolar tutarında bir ödeme yapılmış.

Peki Youlike ne yapacak?

Adından da tahmin edileceği gibi Youlike beğeniler üzerine kurulu bir sosyal ağ. Amacı kullanıcılarını beğendiği ve beğenmediği şeylere göre eşleştirmek. Yani birbirine uyumlu arkadaşlıklar kurulmasına aracılık ediyor. Hatta biraz daha ileri giderek iki kişinin nasıl bir ilk buluşma yapacağına dair önerilerde bulunuyor.

Youlike, kullanıcılar arası uyumluluk puanını 6 kategoride 2000 civarında öğe üzerinden belirliyor. Bu öğeler film izlemek, dans etmek gibi bilindik şeyler olabileceği gibi Müslüm Gürses dinlemek gibi farklı ve yerel motiflere kadar iniyor.

Kullanıcı bir başkasının profilini ziyaret ettiğinde o kişiyle ne kadar uyumlu olduğunu görüyor. Kullanıcıların paylaştığı bilgilere (hileli cevap vermediğini sürece) göre uyumluluk oranı daha iyi tanımlanıyor.

Kullanıcıları tanımak anlamında Facebook'tan ileri bir adım attığını söyleyebileceğimiz Youlike, son olarak kullanıcılara "şunlar hakkında konuşun", "beraber şunları yapın", "şuralara gidin", "şunları yiyin", "şunları için" gibi tavsiyelerde bulunuyor.

Kısacası Ersan Özer, istanbul.net ve diğer flört/arkadaş bulma sitelerindeki tecrübesini daha hedefli bir şekilde ortaya koyuyor.

Youlike'ın küresel bir proje olduğunu baştan beri biliyoruz ama şu an öğrendiğimiz kadarıyla sistemdeki öğeler Portekizce'ye çevrilmiş. İspanyolca'ya ve Fransızca'ya da çevriliyormuş. Tahmin edeceğiniz üzere İngilizce ve Türkçe ise ana diller olarak platforma eklenmiş. Youlike'ın ilerleyen zamanda tüm yaygın dillere çevrilmesi planlanıyor.

Ersan Özer, Youlike'ın büyük ihtimalle New York'u hedefleyerek başlayacağını paylaştı. Pazarlama bütçesinin önemli kısmı başlangıçta bu pazara ayrılacak. Diğer ülkelerde ise organik büyüme hedeflenecek.

Ersan Özer'in sunumundan Youlike'ın yazılımının 1 senedir geliştirildiğini de öğrendik. Yazılım ofisi Ankara Bilkent Cyberpark'ta. Can Karatoprak'ın dahil olduğu 3 kişilik bir geliştirme ekibi bulunuyor.

Ersan Özer, gelir modelini henüz kararlaştırmadıklarını ama reklam dışında çeşitli hesap/rütbe ücretlendirmeleriyle para kazanabileceklerini söyledi.

Ne zaman açılacak?

Youlike en geç 1 ay sonra kapılarını açmayı planlıyor. İstanbul ofisi de şu aralar kuruluyor ve işin ivmesine göre diğer ülkelere el atılması planlanıyor.

Özer, dünya çapında gelir ortaklığı pazarının lider oyuncularından CPX'in ortaklarından  Oğuz Göker'in de pazarlama faaliyetlerine destek olmak üzere projeye dahil olduğunu söyledi.

Youlike'ın açılacağını günü beklerken yorumlarınızı da almaya başlayabiliriz...

Webrazzi Startup'12 Sponsorları

Elmas Sponsor

Microsoft Türkiye

Platin Sponsor

iLab Ventures

Altın Sponsor

Çalışkan Kızılyel Hummingbird Ventures IBM

Dijital Medya Sponsoru

Sosyal Medya Sponsoru

İletişim Sponsoru

Destekleyenler

Endeavor Türkiye Etohum Keyground

Yorumlar (50)
 1. Me gusta ''YouLike''

 2. Önce beğeniler seçiliyor daha sonra karşılaştırılıyor.Ortak beğeniler varsa Youlike size karşınızdakiyle sosyalleşebileceğiniz noktaları gösteriyor.İki alan isminin de işlevi var aslında.Hayırlı olsun güzel proje.

 3. Domainin bir önceki sahibinin bilgilerine bakarsak

  Domain name: youlike.com

  Registrant Contact:

  This Name Is for Sale - email us offer above $500

  Domain Planet

  nasıl 100.000$ a harcama yapmışlar domaine :) biraz gerçekçi olalım , olmuyorsakta fiyat vermiyelim bari

  1. Metin Tekinoğlu Metin Tekinoğlu

   Lütfen bilip bilmeden konuşmayalım, domain auction sistemleri çoğunlukla 500$ altında teklif kabul etmezler. Bu rakam üzerindeki teklifinizi alan adı sahibine iletirler.

   $200.000 ve üzeri değerdeki domainlere teklif verirken de aynı bilgiyi görürsünüz.

   11 yaşındaki jenerik domaini 500$ alabilir misiniz :D

  2. Boş konuşmak için neden çaba harcıyosunuz? Zaten domain ismini gördüğümde allah allah nasıl almışlar diye düşündüm. kimse ulike gibi bi domaini de 500$a alamaz.

   İsmi güzel, işlevi uygun. Kullanıldıkça nasıl tepki alınacak merak ediyorum. Ama rütbe ile gelir modeli böyle bir site için çok kötü bence. Belki tamam yine de üyeleri her gün artacaktır ama rütbe bence çok kısıtlar. Mesela hediye göndermek için çok az bir miktarda para ödeye bilirim ama karşıdakinin doğum gününün ne zaman oldugunu ve s bu gibi şeyler için para ödemem.

   Başarılar dilerim.

 4. Kim Aramış Kim Aramış

  güzel girişim. umarım türkiyeden de global bir web girişimi çıkar.

 5. Muhasebe Muhasebe

  Hayırlı olsun diyelim şimdiden Ersan Bey'e. Daha ayrıntılısını sitesahibi.com'da okumak isteriz.

 6. Nurçin Nurçin

  Sonunda başaracağına yürekten inanabileceğim Türk sosyal ağı geliyor.

 7. Fatih Koçak Fatih Koçak

  Ersan beyin röportajlarında hep duyduğum ve heycanla açılmasını beklediğim bir proje:)

  Fikir çok iyi, kulağa çok hoş geliyor. Inşallah kullanınca daha da iyi gelir....

 8. Gelir modelinde premium üyelik gibi bir model eklemezlerse büyüyebilirler.

  Önerilere gizli reklam katarak iyi para kazanabilirler. Restauranta gidin yerine X Restaurantına gidin güzel fikir.

  Başarılar dilerim

  1. Erdal Uyar Erdal Uyar

   +1 Premium üyelik ve benzeri site içinde ücretli uygulamalar global bir proje olması için büyük bir engel.

   1. Uğurcan Uğurcan

    ki globol olup da tutan projelere bakıldığında bu ve buna benzer ücretli üyelik sistemleri, ücretli uygulama sistemleri zaten göremeyiz ve umarım bu sitede de olmaz. eğer böyle bir şeyler yaparlarsa projeye yazık edebilirler kanısındayım :/

 9. Bu işin piri facebook varken (kimse ama facebook bu işi yapmıyor diyecek ama) altplanında müthiş seviyede yapıyor belki farketmediniz ama yaptığınız aramalarda arama kriteri olarak bunuda baz aldığını biliyor muydunuz ? (bence bilmiyordunuz) Ayrıca bu arkadaşın son dediği çok daha doğru "Nice gençler var yatırım bekleyen" üzücü birşey fantezi uğruna saçmak paraları Ersan bey'e özenirdim çok ama şu uygulamasından sonra ciddi soğudum (gerçi fare dağa küsmüş muhabbeti olacak)

  Saygılarla.

  1. Ersan abi sen burdaki olumsuz yorumlara aldirma ,olmayan bisey yapmissin önümüzde 1000lerce dating sitesi varken. Birliktelikler icin cok ama cok önemli olan "ortak begenileri" ve "ortak begenilmeyenleri" fokus olarak iliskiler adina cok önemli bir noktaya el atmissin.Bu da senin iyi ürün analiz özelliginden ileri geliyor olsa gerek.BEnce cok güzel bir proje olmus. tek endisem diger UI lerin iyi olmasi ve projenin International Marketingi ni etkili yapabilecek olmaniz.Bahsedildigi gibi sitenin mobil tarafini da lütfen es zamanli cikarmaya bakin.Cünkü son okudugum makalelere göre örnegin usa da mobil facebook kullanimi pc facebook kullaninimini gecmis durumda. insanlar artik sizinde cok iyi bildigi gibi bir tik ötede degil bir parmak ötede olmak istiyorlar.tabi reklam acisindan mobil platormlar pc internet kadar kazancli degil ama öncelikli hedefinizin para dan ziyade bilinirlik oldugu icin mobil tarafida oldukca iddiali yapmaniz cok iyi olur gibi.

   gerisi size kalmis artik hadi attirin su international piyasanin tozunu bi de izleyelim.

 10. Angry Bird Angry Bird

  küresel manita düşürme sitesi istanbul.net in istanbul sınırlarını aşmış halimi oluyor bu şimdi :) işin içinde karşı cins varsa tutmıycak iş yok abi bu hep böyle ;)

 11. Adnan Fk Adnan Fk

  artık kullanıcılar profil bilgileri doldurmak, test cevaplamak istemiyorlar. Ama karşı tarafın bu bilgilerini merak ediyorlar. asıl iş kişi özellik verilerini girmeden o kişiyi bir kategoriye sokabilmekte. hayırlı olsunlar...

 12. tutmasını isterim. ama sanki bu sefer olmayacak.

 13. kullanicilar o kadar veriyi girmelerini nasil saglayacaklar

  1. Yerinde bir soru.

  2. Beğendiği bir kızın profiline baktığında o kategori bilgisini göremeyeceği çünkü kendisinin doldurmadığını söyleyebilirler.

   Diğer arkadaşlık sitelerinden farklı öneri yapması mı, bilen var mı? Öneri yapması güzel bence insanlar alternatif aktiviteler bulma konusunda kendilerine güvense de çoğu zaman fikir kabızlığı çekiyorlar.

   Türkiye de öneri olarak 'küçük erkek kardeşi veya kuzeni de davet et' seçenekleri de olabilir!

   Başarılı olmasını dilerim

 14. Startuplar için "Hangi acıyı dindiriyor!" diye ahkam kesen mentorlar, yatırımcılar'ın bu konuda ne düşündüğünü zaman gösterecek.

 15. Yanlış bilmiyorsam benzer özellikler (Kullanıcıların bilgilerine göre uyumları vs.) bir çok arkadaşlık sitesinde uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor. Global alanda ses getirecek ve büyüme kaydedecek bir proje yapılacaksa biraz daha yeni fikirler üzerine yoğunlaşılmalı diye düşünüyorum. Ayrıca daha projenin ne olduğunu bile bilmezken (The Social Network filminde facebook için kullanılan bir cümle) özelliklerin bir kısmını büyük ihtimalle sınırlayacak paralı üyelikten bahsedilmesi bile hedeflerin büyük bir proje olmaktan çok, kısa sürede büyük paralar kazandıran bir girişim olmasından öteye gidemeyeceğinin bir kanıtı gibi. Yine de Türkiye'den ötesine gitmek istediğini söyleyen bir proje olmasından dolayı başarılar dilerim.

 16. Sosyo hakkında çok şey söylendi.

  Bu durum beklentileri arttırdı. İnsanda hayalkırıklığı beklentisi doğuyor bu durumda.

  Fakat bu yazıdan gördüğüm kadarıyla YouLike "oldukça" heyecan verici bir proje.

  Bu projenin başarısız olursa tek nedeni iyi yönetilememiş olmasından kaynaklanır. Öbür türlü fonksiyonel olarak gayet başarılı. Tasarım da aynı şekilde başarılı görünüyor.

  Ersan Özer'e çıktığı yolda başarılar diliyorum.

 17. Dinçer Dinçer

  Harika bir fikir

 18. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Mobil uygulaması olmaz ise yakın zamanda sönebilir ateşi.

  İnsanlar artık adres yazarak girecekleri sitelerden çok bir dokunuşla ulaşabilecekleri uygulamaları istiyor.

  Kullanıcıları bin değil milyon giridye göre kıyaslama yaparak eşleştirebilirsiniz bunu yapan binlerce çöpçatan sitesi var herhangi bir özgünlük ve yenilik yok.Ayrıca üyeleri o kadar soruya nasıl cevap verdirecekler buda önemli bir sorun ve çok sayıda ücretsiz aynı işi yapan site var iken nasıl ücretli üyelikler ile gelir hedefliyorlar çok merak ediyorum.

  Bence ilk önce bir iPhone uygulaması hazırlasınlar siteden önce yoksa siteleri spam hesaplar ile dolup taşar.

  Sonra bu uygulamadan belirli aralıklar ile bildirimler göndersinler kullanıcılara sorular sorsunlar ve kullanıcıların cevap vermesini cazip hale getirmek için indirim kuponu falan filan versinler cevap verenlere.New York taki mekanlar ile anlaşarak böyle bir promosyon yapabilirler yoksa google adwords vb yerlere para harcayıp oradan gelen kullanıcılar spam olur zaten.

  1 yıllık geliştirmede nasıl mobil uygulama olmaz hayret.Gidin bide facebook bağlantısı olan bir bölüm koyun siteye kullancının facebook taki profil bilgileri beğendiği şeyleri çekin siteye, beğenmediklerini de kullanıcı kendisi girsin artık.

 19. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Evet kendinde tüm imkanlar var ancak özgün bir proje olsaydı techcrunch allthingsd vb bloglarda yer alması bile milyonları kendine çekerdi ancak piyasada hazır satılan dating sitesi scriptlerinde olan bir özellik üzerine bir girişim kurması çok paar harcamasını gerektirecek.Ne gerek vardı şimdi deniz de kum bizde proje bulurdu özgün bir proje.

 20. Doğru diyorsun fatih, bi de Ersan Bey'in yeri ayrı.. kendisi sevilen ve sayılan hatırı sayılır biri..

  ama site ismini değiştirdiğinin nedenlerini söylese daha çok sevilecek eminim.. :) sirf birisi ualike çıkaracağı için gidip ulike ve youlike ismine 100 bin dolar baymanın elbette bir haber değeri vardır değil mi :)

 21. Yavrum seni like edemiyorum.. :) Siberalem dahil aynı işlevleri yerine getiren bir çok arkadaşlık sitesi patladı zaten.. Sahte bayan kullanıcılar, sahte online sayıları v.s. Hep aynı kişiler, hep aynı işler... Hayırlısı olsun diyecek bir şey yok.

 22. Ibrahim Ibrahim

  Gold üyelik satarak(gelir modeli o olursa) dünyaya açılmak oldukça komik =) Mukayese yaparak öneride bulunan onlarca arkadaş sitesi var. Geçiniz.. (HayHuy var dı sahi, ne oldu ona?)

 23. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

  100k verilmiş bari, 100-200 dolar veripde " youli.ke " alan adınıda alın, mobil veya link kısaltma da filan kullanılır.

 24. Tutacagini dusunuyorum cunku fikir cok orjinal.

 25. Hazır Site Hazır Site

  Gerçekten Güzel Bir İş Çıkacağa Benziyor..

  Bu arada olumsuz yorumlar için söyleyebileceğim ise Ömrünü bu işlerde yemiş insanlara işlerini öğretmek biraz garip olmuş..

 26. Tutacak bu proje, basarilar. Domain de super!

 27. şu domain yatırımcıları yüzünden etraf da spasitik böyle akılda kalıcı yaratıcı isimler kalmamış adamalr ulike.com 1999 da almışlar youlike.com da 2001 de almışlar Sosyo.com ismininde iyi olmadıklarını düşündüklerinden o kadar para verip youlike almışlar ne diyelim umarım başarılı olurlar.

 28. Seydi Altındağlı Seydi Altındağlı

  facebook varken biraz zor...

 29. proje heyecanlandırıyor. Söylendiği gibi uygulanırsa başarılı olma ihtimali yüksek ve new york'u başlangıç hedefi seçmesi en doğru karar olacaktır diye düşünüyorum.

 30. Domain nokta atışı. İlk duyan insanlardaki ilk tepki; "Bir yerden duymuştum sanki" şeklinde.

  Türkiye'nin ilk Global girişimi. Milli mesela haline geldi. Başarılı olmasını temenni ediyorum.

  Ayrıca model de domain gibi nokta atışı olmuş.

  1. Türkiyede bir çok global girişim oldu sadece tutmuyor. Erhan bey reklam süper çalışacak adam var parada var fikir pek üzerinde düşünülmemiş gibi

 31. Yıl 2012 olmuş hala arkadaşlık sitesi ? Üstelik global proje inanılmaz. Bu arada projeden heyecanlananlar neden heyecanlı onu anlamıyorum. Sektör adına iyi gelişme falan o ne demek:)

 32. Sonunda global anlamda ses getirecek bir projemiz geliyor gibi, domainler bunun isareti

 33. Umit Sen Umit Sen

  haberin ekran görüntüsünde "you both like" kısmında örnek kullanıcının sigaradan hoşlanmadığını görüyoruz."do together" kısmında ise beraber sigara içiniz diyor. eşleştirme bu şekilde yapılıyorsa SKANDALLLLL :)

  1. Umit Sen Umit Sen

   kullanıcı profilinde sigara içtiğini belirtmiş :) pardon

 34. Webbaharatı Webbaharatı

  ilk izlenimim bu iş tutar :) hayırlı olsun

 35. Idris Baş Idris Baş

  bu işi yapan bir , '' türk '' bırakın eleştirmeyi bıraz destek olun.. kırk yılda bir içimizden birileri çıkıyor bu alanda dünya çapında birşeyler yapıyor ve biz hala , '' yok domain kötü , o fiyata etmez nasıl aldılar, bu iş tutmaz '' gibi konuşmayı bıraksak ne iyi olur. ersan abi ve ekibine başarılar dilerim..

 36. Cem Yıldız Cem Yıldız

  Facebook varken ve bu kadar yol almışken, yapılabilecek tüm sosyal projeler biraz zor gözüküyor. Neresine ne koyarsanız koyun, ister beğenin, ister profili facebooktan çekin, hani 1 milyon kayıtlı üyeniz olsa ne olacak, bir artı değer katılması gerekir, ki o kayıtlı 1 milyon kullanıcınızın en azından 100bini hergün siteyi ziyaret etsin. Zaten milyonlarca insan facebookta ilişkilerini pekiştirirken, bu yapılanma beğenilerine göre arkadaş bulan dating scriptlerinden öteye geçmez, bence üstüne proje kurmaktansa emlak borsası gibi, domaini bekletip satmak daha mantıklı, naçizane görüşüm. Çünkü, devir öyle bir devir ki, facebook sağolsun insanlar tanımadıklarıyla tanışmıyor görüşmüyor, kaldı ki beğenilerinizin eşleştiği insanlar size "merhaba" diyecek, rüyamda görsem inanmam.

  Paralı üyelik modeli ise, tamamen istanbul.net in sosyal ağa uyarlanmış versiyonu gibi karşımıza çıkıyor. Devir değişti, internet gelişti, kullanıcı kalitesi aldı başını yürüdü, biz halen insan eşleştirmedeyiz. Bence projeyi geliştirmeye verecekleri zaman kadar fikir üretmeye de zaman ayırsalar daha güzel projeler meydana çıkacaktır.

 37. Çok güzel bir fikir. Ancak Facebook, kendi veritabanında bulunan milyonlarca kullanıcı profili, 3.2 milyar "like" ve yapılan yorumlar sayesinde benzer bir projeyi inanılmaz bir hızda yapabilir diye düşüyorum. Başka bir taraftan Instagram örneği geliyor aklıma. Acaba diyorum.. :) Tüm ekibe başarılar.

 38. Çağlar Çağlar

  üyelik için illaki facebook veya twitter bağlantısı isteyen lanet bir sistemi olmaz inşallah

 39. Bence gelir modelinin rütbelendirme olması en büyük dezavantajı. Bu özellik girişimin anlaşılmasını zorlaştırır, dolayısıyla da potansiyel müşterileri yani üyeleri kaçırır. Bu da bunun gibi bir proje için felaket olur.

  İlle de rütbelendirmeyi kullanmak istiyorsa, site belli bir üye sayısına ulaştıktan sonra kullanmalı bence.

 40. tutmayacak demiştim. alexa'da düşüş var youlike'ta. ne yurt içinde ne de yurt dışında tutmadı malesef. ölü doğdu youlike

 41. Hayri Çokbilir Hayri Çokbilir

  YouLike hizmetleri sona ermiştir.

  Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

  Gold Üyelerimiz için gerekli işlemler başlatılmıştır.

  Sorularınız için [email protected] adresine eposta gönderebilirsiniz.