Chromium artık WebKit yerine Blink'i kullanacak

Chromium artık WebKit yerine Blink'i kullanacak

webkit chromium blinkFirefox'un Samsung ile yeni bir tarayıcı motoru üzerinden çalıştığını açıklamasından saatler sonra Google tarafından da bir açıklama geldi. Google, Chromium tarafından Webkit'in yerine kullanacağı Blink'i tanıttı.

Apple tarafından temelleri atılan Webkit şimdiye kadar Safari ve Chrome'un altyapısını sağlarken Google artık kendi yolunu çizeceğini gösterdi. Webkit'in bugüne kadar sağladığı faydalardan bahseden Google, açık kaynaklı Chromium projesinin bir parçası olarak artık Blink ile geleceğe hazırlanacak.

WebKit tarafındaki uyumsuzluklar

Google'da yazılım mühendisi olarak çalışan Adam Barth'ın açıklamasına göre Chromium diğer WebKit tabanlı tarayıcılardan daha farklı bir çoklu işlem mimarisine sahip. Bu nedenle Chromium ile WebKit arasındaki karmaşıklık zamanla artmış ve Google zor bir karar olsa da Blink'i ileriye sürme ihtiyacı duymuş.

Web dünyasının bu tür bir temel değişikliğe uyum sağlama sürecini de dikkate alan Adam Barth, her şeye rağmen bu değişimin açık web ekosistemi için daha yenilikçi olduğundan bahsediyor. Ortaya çıkacak sıkıntılara ve ek iş yüküne karşı gerekli adımların atıldığı da ekleniyor.

Daha iyi performans, daha güçlü bir altyapı ve daha şeffaf bir internet atılan bu adımların getirilerini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Zira  Opera da Chromium tarafındaki bağlılığa dönük olarak Blink'i WebKit'i tercih edeceğini açıkladı. Bu durumda Apple'ın bir adım atmayacağı merak konusu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.