Chromium artık WebKit yerine Blink'i kullanacak
Yazılım

Chromium artık WebKit yerine Blink'i kullanacak

webkit chromium blinkFirefox'un Samsung ile yeni bir tarayıcı motoru üzerinden çalıştığını açıklamasından saatler sonra Google tarafından da bir açıklama geldi. Google, Chromium tarafından Webkit'in yerine kullanacağı Blink'i tanıttı.

Apple tarafından temelleri atılan Webkit şimdiye kadar Safari ve Chrome'un altyapısını sağlarken Google artık kendi yolunu çizeceğini gösterdi. Webkit'in bugüne kadar sağladığı faydalardan bahseden Google, açık kaynaklı Chromium projesinin bir parçası olarak artık Blink ile geleceğe hazırlanacak.

WebKit tarafındaki uyumsuzluklar

Google'da yazılım mühendisi olarak çalışan Adam Barth'ın açıklamasına göre Chromium diğer WebKit tabanlı tarayıcılardan daha farklı bir çoklu işlem mimarisine sahip. Bu nedenle Chromium ile WebKit arasındaki karmaşıklık zamanla artmış ve Google zor bir karar olsa da Blink'i ileriye sürme ihtiyacı duymuş.

Web dünyasının bu tür bir temel değişikliğe uyum sağlama sürecini de dikkate alan Adam Barth, her şeye rağmen bu değişimin açık web ekosistemi için daha yenilikçi olduğundan bahsediyor. Ortaya çıkacak sıkıntılara ve ek iş yüküne karşı gerekli adımların atıldığı da ekleniyor.

Daha iyi performans, daha güçlü bir altyapı ve daha şeffaf bir internet atılan bu adımların getirilerini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Zira  Opera da Chromium tarafındaki bağlılığa dönük olarak Blink'i WebKit'i tercih edeceğini açıkladı. Bu durumda Apple'ın bir adım atmayacağı merak konusu.

Yorumlar (6)
 1. Mehmet Akif Özkalay Mehmet Akif Özkalay

  Opera da WebKit'e geçiyor :)

 2. Gökhan Turunç Gökhan Turunç

  Front-End Developer olarak en başta biraz korktum; ancak "iş yükü" konusunda gelen açıklama üzerine biraz rahatladım diyebilirim. Internet Explorer'da yaşadığımız Crowss-Browser sorunlarına geri dönmek istemiyoruz...

 3. Wime77 Wime77

  Front-End çi arkadaşım neden korkuyorsun ? Karşındaki firma Microsoft değil Google.

  Webkit 'i bırakma sebebi sadece yaşanılan karmaşıklık değil elbette. Google tam bağımsız olmak istiyor. Webkit sürekli bir değişim içeriisnde zaten.

  Chrome ile çalışan uygulamacıkların daha da chrom'a bağımlı kalması tarayıcının yaygınlığının artması ve en önemlisi Android içerisinde Firefox' a yer olmadığının farkına varılması istendi.

  Bu adım FireOs çıkmasıyla biraz daha hızlı atıldı.

  Şimdi çok kutuplu mobil ve web teknolojlerine doğru kayıyoruz. Bu dünya'nın en büyük gelir elde edeni Mobilde Apple, Web' te Google ve Mozila. Google mobildeki gücünü arttıracak ve Apple' ın küçük olan pazar payı ile en büyük geliri elde etmesinin önüne geçmek için elinden geleni yapacak.

  Onlar bunları yapacak ta biz ne yapacağız bu arada ? DOWNLOAD edip bak ne indirdim diye mi hava atıcaz ?

  Bakın Çin ulusal işletim sistemi için Ubuntuyu referans alan bir çalışma başlattı.

  http://www.theverge.com/2013/3/22/4134834/china-selects-ubuntu-for-national-os

  Çin hükümeti Android 'in bazı kapalı programcıklarından çok rahatsızlar. Bunu aşmak istiyorlar. Bu nedenle kendisini ıspatlamış bir dağıtımı referans almak gibi bir doğru karara vardılar. Elbette değiştirecekler tüm bölümlerini. Sonra yaygınlaşacak ve Android 'i kapı dışarı edecekler.

  Burdan PARDUS 'un muhteşem süleymancıklarına seslenelim. NOLDU ? YALI, MUDUR, COMAR ?

  KAPAK MI ?

  1. Chrome'un kendi render motorunu geliştirmesi ben çok mantıklı bir adım. Hem rekabet olur hemde chrome tamamen bağımsız şekilde yoluna devam eder. Webkit'in bu kadar tanınmasını ve yayılmasını sağlayan Chrome'dur.

   Pardus projesi konusunda ise çok haklısınız. İşe KDE ile başlamaları ve kendi paket sistemleri olan PiSi'yi dayatmaları neredeyse projenin sonunu getirdi. Türkiye'deki yazılım ekosisteminin en büyük sorunu olan her şeyi ben bilirim kafası yine bir probleme yol açtı. İnşallah bir gün bunların düzeldiğini görebiliriz.

   1. YALI, MUDUR, COMAR ve PiSi, gerçekten ne oldu, kapak mı?

    Benim bildiğim özgür yazılımlar kolay kolay kaybolmazlar, bunların hepsi şu anda başka dağıtımlarda kullanılıyor.

    Biraz araştırısanız Pardus ile geliştirilen bu teknolojilerin hangi dağıtımlarda kullanıldığını görebilirsiniz, ve kapağa hafifçe kapatabilirsiniz.

    KDE yanlış bir karar değildi, sadece KDE ile başlaması, sadece KDE bağmlı olması yanlıştı. Bence KDE4 çok daha iyi bir masa üstü, özellikle tablet ve telefon gibi dokunmatik arayüzler için çok daha başarılı. KDE4 sıkıntısı, dinozorların hala yaşıyor olması.

    Ubuntu mobil işine girdikten sonra QML ve Qt açıklamalarını bir araştırın, Pardus projelerindeki yıllar önce gördüğünü Ubuntu projesindekilerin yeni görmesi.

    Pardus projesindekilerin en büyük hatası, az kaynak, az para, az destek, çok köstek ile çok iş yapmak istemeleri.

    Pardus projesinin başını yiyen de Fatih projesidir. Fatih projesi açıklandığında, neden Android, neden Pardus değil soruları ile karşılaştılar ve Pardus birşeylerin engellediği görülünce bitirildi.

    Devrim arabalarının başına gelen, Pardus'un başına da geldi.

    Tarihten ders almadığımız için Pardus'u çok kolay harcadık!

    Başkasının yaptığını konuşmak daha çok hoşumuza gidiyor ne de olsa...

 4. Ben şunu merak ettim webkit olduğu gibi mi bırakılacak yoksa sadece belirli kısımlar yeniden elden geçirilipte mi devam edecek.