15. yaşını kutlayan Mozilla, Samsung ile yeni bir tarayıcı motoru geliştirmeye başladı
Yazılım

15. yaşını kutlayan Mozilla, Samsung ile yeni bir tarayıcı motoru geliştirmeye başladı

Rust programlama dili servos mozilla samsungKuruluşunun 15. yıl dönümünü kutlayan Mozilla, bugün web tarayıcı tarihinin gelişimi için Samsung ile önemli bir iş peşinde olduğunu duyurdu. Mozilla ve Samsung yeni nesil bir tarayıcı motoru için birlikte çalışacak.

Geleceğin daha hızlı, çok çekirdekli, farklı türden bilgisayar mimarilerine ayak uydurması için üzerinde çalışılan yeni web tarayıcı motorunun adı Servo. Mozilla ve Samsung'un yeni bir düüşünme tarzıyla geliştirmeye başladığı Servo, daha erişilebilir bir internetin yeni altyapısı olma hedefinde.

Geleceği imar ederken güvenlik tehditlerinin ve yeni nesil donanımların göz önüne alındığını paylaşan Mozilla CTO'su Brendan Eich, Servo'nun daha iyi bir web deneyimi için etkili olacağını ifade ediyor. Servo, Mozilla ve büyüyen bir gönüllü kitlesinin desteklediği Rust programlama dilinde geliştiriliyor.

Android ve ARM üzerinde özellikle mobile dönük deneysel bir çalışma başlatılmış durumda ve Github'dan indirilebilir durumda. Servo'nun özellikle güvenlik ve işlemci performansı için avantajlar getireceğini söyleyen Erendan Eich, bunun daha bir başlangıç olduğunu ve önümüzdeki yıllarda ciddi adımlar atılacağına inanıyor. Bunun için de bilgisayar programcılarının henüz yayınlanan Rust 0.6 sürümüne göz atmasını öneriyor.

Mozilla'nın açık bir web konusundaki tavrı malum ama Samsung'un da bu konuda Mozilla'ya destek olması geleceğin internet dünyasında  HTML5 vb. gibi tarayıcı tabanlı deneyimlerin uygulamalara ciddi bir rakip olabileceğini gösteriyor.

Şuradaki ve buradaki adreslerden sırasıyla Rust dili ve Servo hakkındaki gelişmelere e-posta abonesi olabilirsiniz. Resmi açıklamadan henüz bir kaç saat geçmişken Hacker News'de çok konuşulanlar arasına girdi bile.

Yorumlar (5)
 1. Ah bi de arama motoru yapabilseler artık?

 2. Sabri Kaçabilir Sabri Kaçabilir

  mozilla devri kapandı chromedan sonra bence

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   katılıyorum chrome karşı büyük yenilgi oldu.

   1. Genç Blogger Genç Blogger

    bence mozillanın performansı çok daha iyi. Su an piyasadaki en iyi tarayıcıdır artı olarak kullanım özellikleri çok daha basit.

 3. Aytaç Aytaç

  Uzun vadeli bir proje olmuş "chrome zaten öne geçti" demek yanlış bir yaklaşım bence. Sonuçta rekabetsiz ve alternatifsiz bir tarayıcı sektörü bizim için en kötü senaryo.

  Ayrıca farklı bir programlama dili geliştirmeleri heyecan verici.