Futbol taraftarlarının para harcamadan takımlarını ve STK'ları destekleyebileceği Digifan.com açıldı

Futbol taraftarlarının para harcamadan takımlarını ve STK'ları destekleyebileceği Digifan.com açıldı

Türkiye'deki futbol takımlarının Spor Toto Süper Lig'deki rekabeti devam ederken, taraftarlar internetten desteklemeye devam ediyor. Özellikle Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki ezeli rekabet birçok farklı platformda sürmeye devam ediyor.

Şimdi paylaşacağımız Digifan.com; Ali Kobanay, Dr.Yılmaz Argüden, Namık Kural ve Onur Birsen kurulan bir girişim. Türkiye'deki futbol taraftarları için yeni bir platform olarak internetteki yerini alan Digifan ile futbol taraftarları tuttukları takımları ceplerinden para harcamadan destekleyebiliyor.

Facebook, Twitter ve e-posta ile kayıt olunabilen Digifan'da şu anda Fenerbahçe yer alıyor. Kayıt olan kullanıcılar sitenin ana sayfasında 'Benim sayfam', 'Kimliğim' ve 'Uygulamalarım' olmak üzere üç farklı kategoriyle karşılaşıyor. Benim sayfam ile haber akışı sayfasına ulaşabilen kullanıcılar, kimliğim ile sevdikleri futbolcuları, gol videolarını ve oluşturdukları futbol takımları başta olmak üzere birçok seçim yapabiliyor.

Nejat İşler'in seslendirdiği Fenerbahçe için hazırlanmış tanıtım filmini yazının devamında izleyebilirsiniz.

Takımlara gelir yaratılabilecek

Digifan'ın en çok dikkat çeken noktası ise 'Uygulamalarım' kategorisi. Bu bölümü bir uygulama mağazası olarak düşünebilir. Şu anda Oku Destekle, İzle Destekle, Oyna Destekle gibi uygulamalar bulunuyor. Burada seçilen uygulamalar kullanıcıların Benim Sayfam bölümündeki haber akışı kısmında yer alıyor. Örneğin Oku Destekle uygulamasını seçen kullanıcılar taraftarı oldukları takımın haberlerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Uygulamaları kullanan taraftarlar Digifan Ligi'nde puan toplayarak, rozetler ve çeşitli ödüller kazanabiliyor. Ancak uygulama kullanmanın en önemli noktasıysa takımlara gelir yaratmak.

digifan-ekran-goruntusu

Edilen kârın çoğunluğu STK'lara gidecek

Açıkçası Digifan'ın en çok beğenimizi toplan yanı elde edilen kârın yarıdan fazlasını Sivil Toplum Kuruluş'larına (STK) aktarılıyor olması. Dolayısı ile futbolseverler Digifan ile takımlarının seçtikleri seçtikleri STK’ları da desteklemiş oluyor. Hatta şu anda bir örneğin mevcut olduğunu paylaşalım. Şu anda Fenerbahçe ile yapılan anlaşmaya göre Digifan üzerinden yaratılacak net gelirin çoğunluk kısmı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) gidecek. Girişimin kurucularından aldığımız bilgilere göre diğer takımlarla yapılacak anlaşmalarla farklı sosyal projeler de desteklenecek.

Hemen hemen bir gün önce kullanıcılara açılan proje, şu ana kadar yaklaşık 5 bin taraftara ulaşmış durumda.

Hedeflerin arasında uygulama sayısını arttıramak

Gelelim girişimin gelir modeline. Digifan kurucularında Ali Kobanay'dan aldığımız bilgilere göre ilk etaptaki ana gelir modeli reklam olacak. Yakın zamanda sitenin Oku Destekle, İzle Destekle gibi bölümlerine reklamlar gelecek. Bunun yanı sıra markaların çeşitli uygulamaları da Digifan üzerinden yayınlanabilecek.

Digifan'ın gelecekteki planları arasında hem kullanıcı hem de uygulama sayısını arttırmak bulunuyor. Farklı modelde bir girişim olduğu için Türkiye’den yurt dışına açılabilecek örnek bir sosyal girişim yaratmak kurucuların hedefleri arasında.

Ali Kobanay sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye'de tanınan bir isim. Daha önce Ekle Destekle projesine imza atan Kobanay'ın, Digifan.com ile STK'lara olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Sosyal sorumluluğun öne çıktığı bir proje olarak değerlendirebileceğimiz Digifan'ın futbol taraftarları desteğiyle önemli bir yere geleceğini düşünüyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.