Nokta Domains bir yılda 150'den fazla alan adı kiraladı [indirim kodu]

Nokta Domains bir yılda 150'den fazla alan adı kiraladı [indirim kodu]

nokta domains alan adi kiralamaBir internet şirketi kurmanın ilk adımı, bir alan adı sahibi olmak dersek sanırım yanılmış olmayız. Türkiye'de her ne kadar internet ekosistemi son yıllarda dikkat çekmeye başlasa da Nokta Domains gibi yerli bir marka dünyanın sayılı alan adı portföylerinden birine sahip ve bu alanda yeni girişimler pazara çıkıyor.

Peki projeniz için boşta olan alan adları fazlasıyla sıradansa (muhtemelen öyledir) ve jenerik alan adı alacak paranız yoksa iyi bir alan adı kiralamak size avantaj sağlar mı? Alan adı konusunda takılıp kalan kalan okuyucularımız için bu sorunun cevabını Ocak 2012'de alan adlarının bir kısmını kiralamaya açan Nokta Domains'e sorduk. Bir de sizin için kiralamada yüzde 15 indirim sağlayan MRC20130703 kodunu aldık. :)

Fırat Demirel: Kısaca Nokta Domains'den bahsedebilir misiniz?

Nokta Domains: Nokta İnternet Teknolojileri, 2002 yılında Türkiye ve Kuzey Amerika'da internet tabanlı servisler vermek amacıyla kurulmuştur. Doğrudan internet navigasyonu ve alan adları yönetimi konusunda etkinlik göstermektedir. Kurulduğu yıldan itibaren şirket sahip olduğu alan adı portföyünü geliştirmek için jenerik ve kaliteli alımlarıyla büyümeye devam etmiş ve pazardaki konumunu güçlendirmiştir.

F. Demirel: Nokta Domains'in şu an için kaç alan adı bulunuyor?

N. Domains: NoktaDomains.com olarak, Türkiye’nin en büyük, Dünyanın sayılı alan adı portföyü sahibi şirketlerden biriyiz. Şu anda 90,000’e yakın alan adımız bulunmaktadır. Alan adı satış, kiralama, monetization (yönetim), alım ve değerleme başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanıcılarımıza hizmet veriyoruz.

F. Demirel: Bu kadar büyük bir portföyün doğal olarak önemli satışlar yaptığını biliyoruz ama örnekleri bir de sizden duyalım?

N. Domains: Son yıllarda özellikle premium satışlarımız ve geçtiğimiz yıl hizmete açtığımız kiralamayla ön plana çıktık. Turkcell’e satışını gerçekleştirdiğimiz Bavul.com ($25,000), YemekSepeti.com’a satışını gerçekleştirdiğimiz Irmik.com, Lokum.com ve Papyon.com sektörde öne çıkan satışlarımızdan bazıları. İki sene önce $250,000’lik UcakBileti.com satışımızla da Türkiye’deki en yüksek alan adı satışını gerçekleştirdik.

F. Demirel: Nokta Domains'in alan adı kiralamaya başlayalı 1 yılı geçiyor. Alan adlarınızı kiralamaya açtığınıza memnun musunuz?

N. Domains: Türkiye’de alan adı pazarı tam oluşmadığı için, satış fiyatlarımız özellikle de girişimciler için biraz yüksek kalmaktaydı. Piyasayı canlandırmak adına kiralama hizmetimizi yayına almaya karar verdik. Türkiye’de bir ilk olan (ve dünyadaki sayılı servislerden biri olan) bu hizmetle birlikte, NoktaDomains.com’da sergilenen domainler kiralanabiliyor ve projelendirilebiliyor. Böylece oldukça kısa bir süre içerisinde kiracılarımızın destekleriyle çok güzel sonuçlar elde ettik. Bu çalışmamızı geliştirerek devam etmekten de mutluluk duyuyoruz.

nokta domains kiralama

F. Demirel: Bu bir yıl içinde kaç tane yerli/yabancı alan adı kiraladınız?

N. Domains: Bir yıl içerisinde 150’den fazla alan adı kiraladık. Bu kiralarımızın yüzde 60’lık kısmını (90 tanesi) Türkçe alan adları, kalan kısmını da yabancı alan adları oluşturmaktadır.

F. Demirel: İlk açıldığı günden bu yana kiralanabilecek alan adı sayısı nasıl değişim gösterdi? Şu anda kaç tane kiralık alan adı var?

N. Domains: Kiralama servisimizi öncelikle Türkçe alan adlarımızla başlattık; sonrasında yabancı alan adlarımızı da bu servisimize de eklemeye karar verdik. Gelen teklifler ve talep kısa süre içinde neredeyse 5 katına ulaştı. Bu artışta yabancı ve Türk avukatlarımızın yardımıyla kira sözleşmemizi müşterilerimizin haklarını gözeterek yaptığımız güncellemelerin de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kiracılarımızın büyük bir kısmı kiralamalarına devam ediyor, bir kısmı da satın alıyor. Kiracılarımızın 95%’i kiralarına devam etmektedir.

F. Demirel: Nokta Domains'den bir alan adı kiraladığımda alan adı yüzde 51 benim oldu diyebilir miyim? Yani alan adını satın alma önceliği benim elimde mi? Eli güçlü bir başka satıcının benim kullandığım kiralık alan adını satın alması mümkün mü?

N. Domains: Müşterilerimiz kira sürecinin başlangıcında iki seçeneğe sahipler; ilki dilerlerse satış opsiyonlu kiralama sürecini tercih ederek kiralamaya başlayabiliyorlar ve süreç bitiminde anlaşmamızda belirlenen fiyat üzerinden satın alabiliyorlar. Ancak, satın alma seçeneği belirtildiğinde kira sürecinin satışla tamamlanma gibi bir zorunluluğun olmadığını belirtmek isterim. Diğeri seçeneğimiz ise satış opsiyonu olmaksızın sadece kiralama süreci ile de devam edebilme seçeneğidir.

Her iki alternatif içerisinde de kira sürecimiz başladığı andan itibaren alan adının başka kişilere satış ve kiralama seçenekleri kapatılıyor. Projelerine bir hayli zaman ve emek harcayan kiracılarımızın çalışmaları devam ederken alan adının ellerinde alınması gibi bir durum yaşanması söz konusu değil.

F. Demirel: Alan adı kiralamasından vazgeçen şirketler oldu mu? Olduysa gerekçeleri neydi?

N. Domains: Kiralarımızın yüzde 95’si devam ediyor. Vazgeçen müşterilerimizin büyük bir çoğu yasal içerik nedeniyle anlaşmalarını sonlandırdılar. Örneğin, cinsel veya kumar bazlı içerik paylaşımı yasalara uygun olmadığı için bu tür projelerde sonlandırma yoluna gidildi. Bir kaç müşterimiz de başka projelerine başlamak adına, kira sözleşmelerini sonlandırdılar.

F. Demirel: Peki kiralamadan satın almaya geçen şirketler var mı?

N. Domains: Evet, kiracılarımızın yaklaşık yüzde 5’lik kısmı kiraladıkları domainleri satın alma yolunda ilerlediler.

F. Demirel: Bir alan adını sonsuza kadar kiralayabilir miyim? Ya da kiraladığım alan adını bir başkasına kiralamamın önünde bir engel var mı? (Alt alan adı olarak vs..)

N. Domains: Anlaşma süresini belirli bir periyotta belirleme koşulumuz bulunuyor. Örneğin, 6 ay, 5 yıl gibi. Evet, şu anki anlaşmamıza göre müşterilerimiz kiraladıkları domainleri başkalarına kiralayamıyor veya satamıyorlar.

F. Demirel: Daha jenerik ve hedefli alan adının daha kolay başarı getireceğini kabul edersek pazar araştırmasını ve mali analizini iyi yapan her girişimci alan adı kiralaması yapmalı mı sizce?

N. Domains: Alan adı projelerin yapı taşıdır. Alan adı kaliteliyse, projelerinin bir adım önce başlamalarını sağlıyor. Örneğin, Mobilyalar.com gibi herkesin bildiği bir alan adıyla sektöre giriş yapmak, marka bilinirliğini arttırma ve sitenin trafiğinin arttırılması sürecinde daha faydalı oluyor. Pazar araştırması ve mali analiz yapan her girişimciye domain kiralamayı önerebiliriz. Fakat, burada asıl karar girişimcilerin projelerine ne kadarlık bir bütçe ayırmak istediklerine karar vermeleri. Ek olarak, alan adına sahip olmak isteyen müşterilerimiz de oluyor. Bu da karar verme sürecini etkileyen etmenlerden.

Blogumuzda bir kaç müşterimizden aldığımız geri dönüşleri paylaşıyoruz. Dileyen Webrazzi okuyucuları Tarık Orman ve Tarık Sucu ile yaptığımız röportajlara göz atabilir.

F. Demirel: Son olarak Nokta Domains'den 2013 için bir sektör değerlendirmesi yapmanızı istiyorum.

N. Domains: 2013 alan adı sektörü için farklı bir yıl olacak. Geçtiğimiz yıl, farklı gelir modelleri oluşturulmaya başlamıştı. Öncülüğünü yaptığımız alan adı kiralama ve taksitli alan adı alımı bunlara örnek gösterilebilir. Fakat, bu yeni hizmetleri sunan şirket sayısı ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmedi. Bu yıl, farklı gelir modellerinin, daha yaygın kullanılacağına inanıyoruz. Örneğin, pazardaki en kaliteli domain sahiplerinden olan Rick Schwartz, 2013 başında domainlerini kiralamaya açtı ve şu anda girişimcileri desteklemeye yönelik programına devam ediyor.

Farklı gelir modellerinin dışında, yeni uzantıların piyasaya çıkacak olması, sektörü hareketlendirecek gelişmelerden. Bizim görüşümüz .com’un değerinin koruyacağı ve en çok tercih edilen uzantı olacağıdır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.