AlanAdlari.com Alan adı pazarında yerli platform
Girişim

AlanAdlari.com Alan adı pazarında yerli platform

Türkiye'de alan adı konusunda bir pazar oluştuğunu söylemek henüz mümkün değil. Küçük işletmelerin internete taşınması ile bu durum değişecek gibi. Bu durumda işe yarayacak yerli bir alan adı satış sitesi AlanAdlari.com adresinde yayına başladı.

Kısa süre önce Domainbulten.com ile alan adı pazarına yeni bir renk katan Okan Yıldırım'ın kurucusu olduğu AlanAdlari.com özellikle yerli alan adları konusunda geniş bir portföy ile kapılarını açtı. Alan adı sahiplerini tek bir platformda buluşturmak isteyen girişim sadece Türkiye'yi değil, Türkçe konuşulan ülkelere de adını duyurmak istiyor.

Okan Yıldırım sitede şu an için 12.003 alan adı satılmayı bekliyor ve DomainBulten’e 15.000 alan adı başvurduğunu söylüyor. Yani alan adı sayısının 15 bine çıkması pekala mümkün. Yıldırım'ın hedefi ise kısa bir süre içinde 25.000, 1 yıl sonunda ise 60.000’den fazla alan adının platformda yer almasını sağlamak.

AlanAdları.com’da şu ana kadar 660 civarında kişi hesap açmış. Hatırlarsanız Domain Bülten'de site satışına başlanmıştı ve Alanadlari.com da site sahiplerine yönelik ortaklık sistemi var. Alan adı tescil hizmeti veren şirketlerle de iş birliği planlanıyor.

Türkiye'de alan adı satışında aracı kullanımı ne kadar aktif bilmiyorum ama böyle bir platformun olması bu konuda kesinlikle bir hareketlilik getirecektir. Okan Yıldırım da bu amaçla alıcı ve satıcıların güvenli alışveriş yapılabilmesine olanak sağladıklarını söylüyor ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) interneti keşfetmesini bekliyor. Yıldırım'ın aktardığına göre son 17 yılda açılan ticari sitelerden daha fazlası önümüzdeki bir kaç yılda açılacak.

AlanAdları.com alım-satım platformu olmasının yanı sıra aynı zamanda alan adı konusunda bilgilendirici olmayı hedefliyor. Sahibinden geri dönüş alnamayan alan adları için de aracılık hizmeti sunuyor. Seçimli olarak satış sayfası desteği ve alan adının satış şansını arttırmak için tasarlanan özel satış sayfaları ek bir ücret talep etmeksizin sunuluyor. Alan adını üst sıralarda listelemek isteyenler 50 TL karşılığında alan adlarını vitrine koyabiliyor. Alan adı satışından ise yüzde 10 komisyon (min 100 tl) alınıyor.

Bir kaç hafta sonra açık arttırma sistemini açacak olan Alanadlari.com aylık tematik açık arttırmalar da düzenleyecekmiş. Yani önümüzdeki aylarda alan adı satışında yeni bir dönem açmayı hedefliyor.

Kişisel görüşüm böyle bir platformun gerekli olduğu yönünde ve bu kadar profesyonelce hazırlanmış olması sevindirici. Zira daha önce farklı şekillerde basit alan adı satış siteleriyle karşılaşmıştık ancak pek kalıcı olmamışlardı. Noktadomains.com ise önemli Türkçe alan adlarına sahip olsa da Türkiye odaklı bir hizmet vermiyor. (Okan Yıldırım, Noktadomains portföyünün de yaptıkları anlaşma ise Alanadlari.com'da yer aldığını söyledi.)

Diğer yandan 'hemen al' tipinde alan adı sayısının daha çok olmasını beklediğimi de söylemeliyim. Küçük bir arama ile 12 bine yakın alan adının sadece 600'e yakınında fiyat etiketi olduğunu görüyoruz ki bu da yaklaşık yüzde 5 gibi bir orana denk düşüyor.

Önümüzdeki dönemde Alanadlari.com'un elde ettiği belli istatistikler yayınlanırsa biz de sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Yorumlar (19)
 1. Doğrucudavut Doğrucudavut

  Emree; güzel video kısa ve öz olandır,

  Emree kolay gelsin

 2. Çok başarılı bir girişim. Takipçisi ve destekçisiyiz.

 3. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  lazım ise ;

  bebekbezleri.org

  bebekoyuncaklari.org

  askveburc.com

 4. Böyle bir yapıyı ortaya koyan tüm ekibi tebrik ederim.

  Ben oldukça başarılı buldum ve zaten 3-4 gün önce elimdeki 9-10 jenerik olmayan domain'i deneme amacıyla siteye ekledim. Eklerken gördüm ki her bir aşamada yeni girişimlerde göremeyeceğimiz kadar ince detaylar mevcut ve fonksiyonların tamamı çok güzel çalışıyor.

  Yaklaşık 1 yıl önce flippa.com modelini çok beğenmiş ve Türkiye'de yapabilirmiyim diye düşünmüştüm. Ancak eğer bu sisteme "site alım ve satımı" özelliği kazandırılırsa hem ben yorulmamış olurum :) hem de ekosistem için çok faydalı olur diye düşünüyorum..

  Umarım kurucu ekip emeklerinin karşılığını alır ve sistemi geliştirmeye devam eder.

 5. Teknoloji Dünyası Teknoloji Dünyası

  Her platformda inş. sonu domainilan.com gibi olmaz dedim bu temenniden sonra şunu da ekliyorum; alanadlari.com'un uzun süre yayın hayatına devam etmesine muhtemel olarak bakıyorum çünkü kıvılcım gibi noktadomains gibi kişi ve firmalar bu projede ellerinde bulunan bir çok domaini satışa çıkardılar. sonuç proje böyle büyük bir artıyla yayına başladı... unutulmaması gereken bir konu da geliştirdiğiniz proje gelir odaklı olacak. domainialan.com buradan kaybetti. eğer her hangi bir gelir sağlamıyorsanız projenin hayatta kalma olasılığı yok denecek kadar azdır, kimse yıllarca amme hizmeti yapmaz :) alanadlari.com'da gelir odaklı kurulduğu için başta söylediğim gibi uzun soluklu olacaktır. site de kaliteli domainler listelenmiş durumda buda satışlara ve aracılıkta alınacak meblağlara yansıyacaktır. okan yıldırım ve domain satıcılarının bu projeden çok karlı çıkacağını düşünüyorum. hayırlı olması dileğiyle.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Diğer domain satışı yapan sitelerinde tamamına yakını gelir odaklı, satış olduğunda komisyon alıyorlar.

 6. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Türkiye'de bu tarz hiç yoksa 10 site sayabilirim. Bir çoğunda 5 bin civarı domain var. Bu tarz siteler arasından hala sıyrılmış başarılı site olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu sitelerin bir çoğunda nokta gibi elinde binlerce domain bulunan belirli kişiler var zaten onlar 5-6 bini yapabiliyor. Açıkçası diğer benzer sitelerden çok farkı yok.

  1. Sayarsanız biz de öğrenelim?

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    domainilan.com

    domainsatis.org

    domainhane.net

    domainreyonu.com

    domaincibaba.com

    domainkulup.com

    domainticaret.com

    domainciniz.com

    tanitimuzmani.com

    baydomain.com

    sahibindendomainler.com

    satilikdomainler.gen.tr

    satilikdomainlistesi.info

    adresposta.com

    parksayfasi.com

    turkishdomains.org

    forum.iyinet.com/satilik-domainler

    webmastersitesi.com/domain-satis

    ihs.com.tr/domain/ikinci-el-domain-alan-adlari.html

    r10.net/domain-satis

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Saydım fakat onaylanmadı

   1. Direkt link paylaştığınız için spame düşmüş. Kaynaklar için teşekkürler.

   2. Öyle bir üslübum yok siz o şekilde anlamak istediğiniz için öyle anlıyorsunuz. Yazdıklarım zaten ortada altında bir anlam aramanıza gerek yok. Ben her zaman direkt konuşuyorum, cümlelerime alt manalar yüklemiyorum.

    10 tane site var denilmiş ben de merak ettiğim için adreslerini sordum. İbrahim de cevaplamış olayda ekstra bir durum yok.

   3. Teknoloji Dünyası Teknoloji Dünyası

    Saydığınız sitelerin bir çoğunun sahibiyle tanışıyorum ama hiç birinin yapı olarak alanadlari.com ile alakası yok, bir çoğu kişisel portföy, bazıları başkalarınında domain listelemesine izin veriyor ama satışlara aracılık edemeyecekleri malum, açıklamaya bile gerek görmüyorum. Forumları yazmışsın ona hiç girmeyelim :)

    içlerinde elle tutulur bir ihs var. O da maalesef 5000 TL üzeri satışlara aracılık etmiyor. Örneğin animasyonfilm.com için 50 bin dolar istiyorsun ihs'de satamazsın, velhasıl yerli aracılık edecek kimse yoktu. Ama bu yorumunun gayet işe yarar olduğunu düşünüyorum, domain arayanalara kaynak liste, site sahiplerine de trafik sağlamış olacaksın :) Teşekkürler.

    (diğer yorumum kaybolmuş yeniledim)

 7. Erkan Caner Erkan Caner

  Tebrik ederim. Çok güzel ve çağa uygun bir girişim olmuş. Ancak ne yapılırsa yapılsın halka ve kobilere bu iş medya kanalı ile anlatılmadığı, domain bilinci aşılanmadığı sürece askıda kalacaktır.

  Ve çok harika domainler var...

  Başarılar dilerim...

 8. Android Forum Android Forum

  Güzel bir çalışma olmuş.

 9. ciddi anlamda ilgilenenler mail atsin:

  My.net (domain satiliktir)

  [email protected]

 10. Özgür Özgür

  Alanadları.com'da 4 gün önce destek talebi gönderdim. hala cevap gelmedi. Anlaşılan bu da diğerleri gibi profesyonellikten uzak, sadece kendi portföyünü sergilemek için yapılmış kişisel bir proje.

 11. Serkanfb Serkanfb

  Merhaba elimde olan bir alan adını şatışa sundum.Site Güzelmiş vermiş oldugunuz bilgi için teşekkürler.

 12. Keyvan (@bykeyvan) Keyvan (@bykeyvan)

  Başarılı...