Domain Bülten site satışına başladı, 50 Bin TL'lik satışla açılışı yaptı
Alan Adı

Domain Bülten site satışına başladı, 50 Bin TL'lik satışla açılışı yaptı

Haftalık bülten modeliyle alan adı pazarını hareketlendiren Domain Bülten, işleyişini genişletti ve site satışına da başladı. İlk satışını da geçtiğimiz günlerde yaptı.

Öncelikle Domain Bülten'i takip edenlerden biri olarak jenerik alan adlarının yavaş yavaş pazara çıkmasından memnun olduğumu söylemeliyim. Domain Bülten'in kurucusu olan Okan Yıldırım tüm satış bilgilerini gizlilik vb. nedenlerle paylaşmadı ama ilk satışın yazımızdan 6 gün sonra serpil.com ile yapıldığını, ilk bültenin 1294 kişiye ve ikinci bültenin 1509 kişiye ulaştığını Twitter'dan öğrenebiliyoruz.

İlk site satışı gerçekleşti

Domain Bülten, ikinci bültende koyduğu 2000 takipçi hedefini beşinci bültende geçmiş ve 9. bültenle yoluna devam ediyor. Site satışına başlamasıyla listelediği ve yeni sahibine kazandırdığı alan adı ise nedirnedemek.com olmuş. PetArkadas.com'un sahibi Umut ve Şafak Akyol kardeşlerin girişimi olduğunu öğrendiğimiz Nedir Ne Demek, 50 bin TL karşılığında el değiştirmiş.

Domain Bülten'in büyük rakipleriyle aynı komisyon oranı (yüzde 15) almasını tartışmayacağım ama alan adı sektöründe bir canlılık getirdiği ve bunun birileri için alışverişe dönüştüğünü görebiliyoruz. Yine de bu girişimin uzun yıllar hizmet verip vermeyeceğini de merak ediyoruz.

Eğer alan adlarıyla ilgileniyorsanız domainbulten.com/aktif-bulten adresine göz atabilir veya iletişme geçerek alan adınızı veya sitenizi listeyebilirsiniz. Şu anda satışta olan alan adları Cikolata.com, NakliyeSirketleri.com, Cadir.com, Fasil.com ve KiralikOda.com.

Yorumlar (18)
 1. Cenk İşler Cenk İşler

  Çok gereksiz bir uygulama, kaldı ki kendimiz jenerik domain sunduğumuzda kabul etmiyorlar ve muhtemelen bu alan adları kendilerinin bir şekilde webrazziyi kullanarak ellerinden çıkarmaya uğraşıyorlar. Webrazzi bu siteyi ayakta tutabilmek için çok uğraşıyor fakat uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.

  1. Bu haberi yaparken bahsettiğiniz gibi bir motivasyonumuz yoktu. Ancak bu alanda doğru şekilde hizmet verecek girişimleri neden desteklemeyelim ki.

 2. Seo Yönetimi Seo Yönetimi

  50 bin çok ciddi bir para açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi.

  1. TR alexa değeri 800 lerde, iyi hiti vardır. 50 bin çokta büyük para sayılmaz böyle bir site için.

   1. Umut Akyol Umut Akyol

    Nedir Ne Demek Sözlük'ün ortalama günlük tekil ziyaretçisi 50 binlerde. Geçtiğimiz haftalarda kelime veritabanı üçyüz bin küsur kelimeden yediyüz bin küsur kelimeye çıktı. Olasılıkla ziyaretçi sayısı önümüzdeki aylarda önemli miktarda artacak. Gerisi muhasebe ve matematik.

 3. nedirnedemek gibi bir alan adina 50.000 TL veren firmayi/kisiyi bulup alninin ortasindan öpüp üzerine birde madalya vermek icin icimde bastiramadigim karmasik duygular var.

  1. adamlar sadece domaine değil, çalışan ziyaretcisi olan bir siteye 50 bin vermişler yani hali hazırda kazancı vardır sitenin yoksa bu parayı kimse vermez. :)

 4. Listede neden sürekli aynı kişilerin domainleri yayınlanıyor ?

  Onlar da kim, site sahibi, kıvılcım istanbulluoğlu, nokta.com, site sahibinin forumlardan , sosyal medyadan tanıdığı kişilerin domainleri.

  Bende de şöyle bir şüphe oluştu. Kendilerine 7500 tane domain gönderimiş ancak sürekli 10-15 kişinin domainleri yayınlanıyor.

  Bazı domain sahipleri de gerçekte domainlerinin değerini tam olarak bilemiyorlar.Bu 7500 domainden , acaba değerinden daha düşük fiyattan satışa çıkarıldığını düşündükleri domainleri yayınlamadan kendileri alıyor olabilirler mi?

 5. Findsep.com Findsep.com

  Domain eklemek için bir form ekleyememişler mi? Mail atmak nasıl bir mantık anlamadım.

  Domainlere bakmak için haftada bir kere gelen eposta mı bekleniyor. Ekledim epostayı, bekliyoruz domainleri.

  Çok iddası olmasına rağmen hiç emek verilmemiş bir site. Şuan çok daha güzel ve daha kullanışlı bir site yapılabilinir ama webrazzi gibi siteler bunları yayınlar mı?

  1. katılıyorum...

   webrazzinin böyle basit projelerin makalelerini yazması bile hoş değil. Kaliteli bir servis olduğunu düşünerek (webrazzi reklamını yaptığı için öyle düşündüm) e-mail adresimi paylaştım!! Yarın birgün SPAM gelmeye başlayacak ne yazıkki.

   Sanırım, webrazzi okuyucu kitlesinin kalitesinin farkında değil..

 6. Bu domain pazarındaki abu subuk fiyat isteme alışkanlığı ne zaman bitecek merak ediyorum. NakliyeSirketleri.com 12.862 usd imiş. Küsüratı da var bak ha! 1000 dolar versem havada karada verirler eminim. Kim ne yapsın kardeşim o fiyata domaini? Alırım kombinasyonlarından birini kalan 12.852 doları da sermaye yaparım.

 7. Domain Kulup Domain Kulup

  Biz de birkaç domain göndermiştik. İleride değerlendirilmek üzere listeye alındığı söylendi. domainkulup.com olarak şu sıralar ise sadece yatırımcılara özel domain sergiliyoruz. İleriki tarihlerde yabancı platformlardan backorder ile DomainBülten kriterlerine uygun jenerik domain alımı yapabilirsek sunmayı düşünüyoruz. Bu işte görünmeyen maliyetler ve domain-web site trafik, geçmişi vb. konular fiyatı belirleyen unsurlar. Bir domaini pazarlama ise zaman, sabır ve emek isteyen bir iş. Domain sahibi istediği fiyatı koyabilir tabi, ancak domainin gerçek fiyatı alınıcının verebildiği kadardır aslında. DomainBültene bu zorlu süreçlerde başarılar...

 8. Berbat bir site olmuş bir kere siteye ilk girişte bir iticilik var üye oldum fakat sistem düzgün çalışmıyor ayrıca domain almak satmak için profesyonellerin yıllardır bildiği ve sorunsuz işleyen basit sistemleri mevcut.

 9. Turgut Demir Turgut Demir

  Burada herkes domaine takılmış ama burada satılan domain değilde içerik anlamında olan bir yol katetmiş bir site.Ayrıca Türkiye'de domain pazarına bakıldığında Sedo,Godaddy veya Snapnames gibi domainlerin satışının yapıldığı siteler göremiyoruz. En basit örneği olarak jenerik bir domain Türkiye'de 100 TL gibi bir rakam ile satışa konulurken Sedo.com'da o domainin minimum değeri 5000 $ olabiliyor.

  Biz nedense hep Türk yatırımcıları eleştirir ve yanlışlarını dile getiririz. Ama nedense hiç yapısal olunamıyor. Bu yüzdendir ki Dünyada Türk markası dendiği zaman oturup düşünüyoruz. Hemen cevap veremiyoruz

 10. Ahmet D. Ahmet D.

  Bence bu sektörde alan adı yani domain eskisi kadar önemli değil. Nedenine gelince çok abzurut şeylerde tutuyor içerik önemli bence bu rakamlar hafife alınacak rakamlar değil.

 11. Güvenilir Olmak Güvenilir Olmak

  Bültene üye oldum. Daha ilk haftadan göndermeleri gereken bilgileri göndermediler. Yahu zaten ana konu, domain leri haftalık olarak göndermek değil mi ? Nasıl bir mazaret olabilir ki ? Başka bir işle uğraştıkları için göndermemişler. Açıkça sorumsuzluk.E-mail imi verme amacım bülten almak. Gönderilen ise geçiştirme bahanesi. Zorlarsak dolandırıcılık bile diyebiliriz.

  Bu tarz oluşumları teşhir etmek yanlış. Kimseye tavsiye etmiyorum, Webrazzi yi de böyle aksayan bir hizmeti reklam ettiği için kınıyorum.

 12. kalitesiz ve yancı bir platform alanadlari.com yukarıda arkadaşlar eleştiri yapmışlar hepsini bizde yaşadık. Yurtdışı benzeri firma ve sitelerden biraz kalite ve organizasyon öğrenmeleri gerekiyor. Yoksa hiç bi anlam ifade etmeyen sadece kendi domainleri yukarıdaki banttan geçiş yaptırdıkları bir site olmaktan öteye gidemez. Hiç beğenmedim. Webrazzi gibi kaliteli bir platformun bu tür amatör ötesi ve kaliteden uzak girişimleri webrazzi sayfalarına taşıması şaşırttı beni.

 13. Noxosis Noxosis

  Bu Tip girişimlerin desteklenmesi gerekiyor ,Sadece Büyük Satışlar değil küçük satışların haberleride yapılmalı Türkiyede domain Sektörü geçen yıla göre büyük ilerleme kaydetti ama Yinede Beklentileri karşılayamıyor.