DomainBulten.com: Alan adı satışında haftalık bülten modeli
Girişim

DomainBulten.com: Alan adı satışında haftalık bülten modeli

Günümüzde alan adları hem markalar için çok önemli bir değer, hem de dijital dünyanın yeni nesil emlakçıları için büyük fırsatlar sunan bir gelir kaynağı. Bugüne kadar milyon dolarlık alan adı satışlarına dair pek çok haber duyduk ve paylaştık. Bu tip haberler de alan adı piyasasına ilginin her zaman sıcak kalmasına neden oluyor.

Ülkemizde de alan adı satışı her zaman özel bir görmüş ve bu konuda uzmanlaşmış büyük firmaların yanı sıra bireysel satıcıların da ciddi bir gelir kaynağı haline gelmiş durumda. Tek sorun alan adı satışı için kullanılabilecek kanalların sınırlı olması ve bu kanalların her zaman çok sağlıklı çalışmayabileceği.

DomainBulten.com ise bu konudaki sorunları her hafta özel olarak seçilen 15 premium alan adının, haftalık bir bülten ile sunulması modeli ile aşmayı hedefleyen yeni bir girişim.

DomainBulten’in arkasında İzmirli sosyal oyun firması 6Q’dan tanıdığımız Okan Yıldırım yer alıyor. Çok uzun zamandır alan adları ile ilgilenen genç girişimcinin bu alandaki özel ilgisini oyun firması için kullandığı 6Q.net alan adından bile görmek mümkün.

Girişimcinin alan adı piyasasında tecrübeli olmasının diğer bir avantajı ise haftalık olarak listelenecek alan adlarının ücretlendirmesinde aktif rol oynayacak olması. Alan adı satışlarındaki fiyatlandırma sorunu bu sayede Domainbulten’de dengelenmiş olacak.

Alan adlarının DomainBulten’de  yer alması için başvuru yapan satıcılar, alan adı için uygun görülen ücreti kabul ettikleri taktirde alan adlarının bültende yer almasını sağlayabilecekler.

DomainBulten şu anda üyelikleri ve başvuruları kabul etmeye başladı ve birkaç gün içerisinde de ilk bültenini gönderecek. İlk bültende yer alacak 15 alan adı şu an için kesin değil, fakat bültende yer alacağı kesinleşmiş şu 5 alan adını ilk kez Webrazzi’de duyuruyoruz:

kampanyalar.com

otokiralama.com

girisimci.com

lise.com

aktar.com

Bültende yer alacak olan alan adları genç girişimcilerden, büyük holdinglere kadar herkesin bütçesine uygun olabilecek seçeneklere sahip olacak. Okan Yıldırım, Türkiye’deki alan adı piyasası ve proje ile ilgili olarak şunları söylüyor:

“2012 ülkemizde alan adı piyasası oluşumu yönünde ciddi adımların atıldığı bir sene. DomainBülten bu bağlamda satış ve aracılık konusunda hem bir görev üstlenecek hem de büyük bir boşluk dolduracak.

Piyasa oluşumunun ana damarı satışlar. Her satışın alan adı sahiplerine, site yapımcılarına, site sahiplerine, alan adı portföyü sahiplerine kısacası herkese faydası var. Bu bağlamda kaydederken ve/veya satın alırken rakip olduğumuz domainlerin satışlarında rakip değil aynı tarafız.”

 

Yorumlar (13)
 1. Güzel bir girişim ancak %15 komisyon oranı "oldukça" fazla. Verilen hizmetin çapıyla ters orantılı.

 2. 1- Aracılık işlemleri için bir faaliyet belgeniz var mı? Domain bülten kimdir? İn midir, cin midir? Ben alıcı olarak size niye para yatıracağım? Benden daha güvenli bir insan mısınız? Firma mısınız, adresiniz var mı, fatura kesiyor musunuz, bir yere kayıtlı mısınız? Necisiniz? Allah gecinden versin yarın haydi başınıza bir şey geldi, öldünüz kaldınız parasını size veren kişiler ne yapacak? Ya da canınız sıkıldı projeyi kapattınız gittiniz ve o esnada içeride parası olan insanlar size nereden ulaşacak? Allah esirgesin ağır bir hastalık geçirdiniz, insanlar hastaneden çıkmanızı mı bekleyecek? Tek kişi olduğunuzu beyan etmişsiniz.

  2- Neden 15 domain? Sitenize 100'lerce kişi başvuracak neden 15 ile sınırlı tutuyorsun? Belirleyeceğiniz 15 domain'in belli kimselerin domain'leri olmayacağını nasıl garanti edebilirsiniz? Domain'leri neye göre belirleyeceksiniz? Madem bir bülten var ise neden kendi keyfinize göre domain seçip duyuruyorsunuz? Nasıl olsa mail list olmayacak mı? İnsanların ihtiyaçlarını insanlardan daha iyi mi bileceksiniz ki kısmi yayın yapacaksınız?

  3- Görünen o ki sadece satıcılara yönelik bir proje. Alıcı kısmını oluşturan firmalar, kurumlar, reklam ajansları neden ortalıkta yok? Neden alıcı potansiyeli taşıyan hiç bir firma, kurum ya da reklam ajansının ismini belirtmiyorsunuz? İnsanlar en azından gerçekten alıcılara ulaşacağına kanaat getirebilir.

  4- Sitenizde bir kullanım sözleşmesi, bir aracılık sözleşmesi, ticaretin nasıl olacağını belirten bir bilgi yazısı var mı? Ya da taraflar parayı aldım almadım diye anlaşmazlığa düşerse "Sektör kuralları işleyecek." diye beyan ettiğiniz sektör kuralları nedir?

  Bu gibi konularda bir aydınlatın size zahmette biz de bilgilenelim. Teşekkürler.

  1. Hüseyin Hüseyin

   Soruların hepsine katılıyorum. Birde şu var Webrazzide yazısı çıktı diye güvenesimiz geliyor acaba Webrazzi bu tanıttığı uygulamalara kefil mi ? Yani tanıttıkları şekilde düzgün çalışacağından emin misiniz?

  2. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

   Soru sorulacağı zaman bu şekilde sorulması lazım. Aslında bu soruları webrazzi'nin yazıyı yayınlamadan önce kişinin kendisine sorması gerekiyor bana göre..

   Kısacası arkadaş iki kişiye birden gol atmış..

   Webrazzi & domainbulten : 0 - Yorumcu arkadaş: 2

  3. Projeyi hazırlayan yayınladıkları listede arkadaşların ve kendisinin domainlerine yerveriyor.

   Seçtikleri 15 domainin bir kısmı proje sahibine , bir kısmı da proje sahibinin arkadaşlarına rezerve edilmiş. Onlarda da %15 komisyon alınacak mı merak ediyorum.

   Şu haliyle sistem kendi domainlerini pazarlamak için oluşturulmuş gibi duruyor.

   Ayrıca %15 komisyon çok fazla. Sedo da %15 komisyon alıyor ama , adamların verdiği hizmet ortada.

   Bunlar ise kısa yolda parsayı toplama peşinde.

 3. Aktar domainini cok begendim, kendilerine kocaman basarilar takipteyim.

 4. Domainom Domainom

  İngilizce domainler için (yurtdışında) başarılı bir şekilde yürütülen domain bülteni (newsletter) modelinin Türkiye için (Türkçe domainler için) uygulanması oldukça güzel bir gelişme. Hayırlı olsun.

 5. Böyle güzel bir girişim için seni tebrik ederim. Başarılarının devamını bilerim.

  Ayrıca girisimci.com domainine yatırım yapmayı da düşünebilirim.

 6. Hateddays Hateddays

  satılık türk domainleri için gerçek bir satış domain'i yok maalesef. bu açığı güzel doldurabilecek siteler iş yapar. Fakat bu projenin hayatta kalması gerçekten zor.

  Öncelikle haftalık olmaz. Hayat kısa :) kimse o kadar beklemez. Hele ki 15 domain için.

  Ayrıca seçilen domainler kime göre güzel? kime göre kullanışlı?

 7. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Hayırlı olsun.

 8. Domain sektörünü hareketlendirecek oldukça güzel bir girişim.

 9. Türkiyede böyle bir sektör gerçekten gerekli ama yorum yazan arkadaşların çoğuna katılıyorum. Ben bu atağı Nokta A.Ş den beklerdim. Firma hem köklü bir firma hemde güven açısından bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Kaldıki Nokta A.Ş gibi Türkiyede isim yapmış projelerde reklamları dönse dahi çok güzel paralar kazanılacağına eminim. Nokta A.Ş de satışlardan komisyon alacak sedo.com gibi neyse umarım güzel bir proje olur elimizdeki domainleri iyi projelerde görmek isteriz...

 10. Domain Yurdu Domain Yurdu

  Model beğenilir ya da beğenilmez ama sonuçta işleyen bir iş modeli var ve Türkiye'ye uygulanmış. Her şeyden önce başarılar diliyorum.

  Yapıcı eleştiriler ile proje daha iyi noktalara gelecektir. Domain sektörüne katkısı bakımından önemli görüyorum. Hayırlı olsun.