Etohum'dan çevrimiçi film izleme platformu Muvizi.com'a yatırım geldi
Yatırım

Etohum'dan çevrimiçi film izleme platformu Muvizi.com'a yatırım geldi

İnternetten film izleme platformu Muvizi.com'u açılışından bu yana takip ediyorduk ve son olarak 2013 Etohum 40 girişimleri arasına girdiğini paylaşmıştık. Henüz doğruladığımıza göre Muvizi, Etohum A.Ş. 'den yatırım aldı.

Abonelik modeli sunmaksızın filmleri 6 saatlik izleme aralıkları için 2-4 TL arasında ücretlendiren Muvizi, Türkiye'nin yasal film izleme platformları arasında üst sıraları hedefleyerek yola çıkmıştı. Aldığımız bilgiye göre ilk 7 ayda 35 bin kayıtlı üyeye ulaşan Muvizi, Etohum 40 girişimleri arasına girmesinin ardından Etohum A.Ş.'nin yatırım yaptığı girişimler arasına da girdi ve yeni yatırımcıları beklemeye başladı.

Muvizi, yasal ve sansürsüz şekilde arşivindeki yerli ve yabancı filmleri kullanıcılarının beğenisine sunarken aldığımız bilgiye göre her ay yüzde 50 oranında daha fazla film izleterek büyümeye devam ediyor. Emre Şen, Gujan Şen ve Cem Süsal tarafından kurulan Muvizi ekibiyle kısa bir röportaj da yapmıştık.

Muvizi'nin geleceğini yorumlamak gerekirse, potansiyeli olan bir işe erken adım atmanın avantajına sahip olduklarını söylemek mümkün. Bununla beraber artık pazarda yeni ve güçlü oyuncular bulunmasına karşı acı eşiklerinin yükselmesi gerektiğini de eklemek lazım.

Hatırlatmak gerekirse Etohum  A.Ş. ilk yatırımını geçtiğimiz yıl biacayip.com'a yapmış, ardından yatırım sayısını 15'e çıkarmıştı. İlk Etohum fonu da Gideros Mobile ve PembePanjur.com'a yatırım yapmıştı.

Yorumlar (8)
 1. Biz mubi severiz. 5 tl'ye bir aylık üyelik ve 30 tane torrentini bile bulamayacağımız mükemmel film.

  1. Mubi bambaşka bir nimet. Türk'ün dünyaya en büyük armağanı bence.

 2. Kenan Dost Kenan Dost

  Devlerin de yer almak için can attığı zor piyasada, inançlı girişimcilere destek. Tebrikler.

 3. Cihan Cihan

  Mubi ve muvizi de görüntü kaliteleri nasıl. sizin bunları tercih etmenizin sebebi nedir. Sadece kullanmak için soruyorum.

  1. Muvizi Destek Muvizi Destek

   MUViZi'de SD (normal) ve HD (yüksek) olmak üzere iki farklı kalitede yayın yapılıyor. SD (normal) kalitede yapılan yayını http://www.muvizi.com/Kalite adresinden deneyimleyebilirsiniz.

   İyi seyirler dileriz.

   1. bu sayfadaki video player yüklenen kısım izlenince siliyor, neden ? iki dk geri almak istesek baştan mı yükleyecek, o zamana kadar inidirilmiş izlenmemiş kısmı bir daha mı indirecek?

    sitenizde bütün filmler böyle mi oynatılıyor? amacı nedir ?

   2. Muvizi Destek Muvizi Destek

    @hh sistemimiz filmler buffer edilmez, yani bilgisayarın geçici hafızasına kayıt yapılmaz anlık olarak stream edilir.

    Filmi ileri veya geri aldığınızda 1 mbps internette bile 3-4 saniyelik bir bekleme süresinin ardından seçtiğiniz yerden devam edebilirsiniz.

    Sistemin bu şekilde olmasının 2 sebebi var, birincisi performansa olan etkisi gereksiz hiç bir veri yüklemiyorsunuz, filmlerin istediğiniz saniyesinden başlayıp izleyebiliyorsunuz. ikinci sebep ise güvenlik dağıtım şirketleri ile yaptığımız anlaşmalar gereği aldığımız filmlerin kopyalarını en iyi şekilde korumakla yükümlüyüz.

 4. yorumcular tanıdık mı ?

  torrent her türlü döver 1080p hd takılmadan :)