Mozilla, Internet Explorer'a yaptığını Firefox OS ile Android'e de yapabilir mi?
Mobil

Mozilla, Internet Explorer'a yaptığını Firefox OS ile Android'e de yapabilir mi?

Dünyanın en önemli mobil konferansı olan MWC'den Vodafone sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberleri, wbrz.in/mwc13 adresinden takip edebilirsiniz.

Firefox OS WMCGeçtiğimiz yıl Android'in Mobile World Congress‘te ses getirdiğini pekala hatırlıyoruz. Ancak bu yıl pek de öyle olmadı. Android'in adı çok anılmadığı gibi öne çıkan isimlerden biri Firefox OS oldu.

Mozilla.org anasayfasının Firefox OS'un küresel açılımına ayrılmış olması bu işin Mozilla tarafında ne kadar önemsendiğini gösterirken, Firefox'un 24 Şubat'ta tüm dünyaya sunduğu tanıtım bülteninde Avrupa'dan Orta Doğu'ya, Uzak Doğu'dan Güney Amerika'ya kadar 18 telekom* ve teknoloji şirketinin isminin yer alması bir o kadar dikkat çekiciydi. Üstelik bu şirketlerin 15'i Firefox OS hakkında olumlu görüşler paylaşmıştı.

Ancak ilerleyen günler gösterdi ki Firefox OS'a ilgi duyan şirket sayısı bu kadarla sınırlı değil. ABD'nin en büyük telekom operatörlerinden AT&T ve Japon teknoloji devi Sony Firefox OS üzerine çalışabileceklerini açıklamaktan çekinmedi.

mozilla firefox os

Firefox OS'un gün yüzüne çıkacağı ilk pazarlar Brezilya, Kolombiya, Macaristan, Meksika, Karadağ, Polonya, Sırbistan, İspanya ve Venezuella olarak açıklandı. Cihaz üretimi için adı geçen şirketler ise ZTE, LG Electronics, Huawei ve Alcatel.

İlk uygulama desteği Twitter'dan

Bugün Firefox OS adına gördüğümüz bir başka dikkat çekici gelişme ise Twitter'ın Firefox OS için bir uygulama geliştirildiğini resmi blogundan açıklaması oldu. Hatırlarsanız Twitter, milyonlarca kullanıcısı olan Symbian için bir uygulama geliştirmek konusunda oldukça ağır adımlar atmıştı. Elbette bu noktada Firefox OS'un HTML5 ile olan yakın ilişkisi ile uygulama geliştirmeyi kolaylaştırdığını da göz önünde bulundurmak gerek.

"Milyarlarca internet kullanıcısı bir kaç şirketin elinde olamaz"

Mozilla CEO Gary KovacsDün Mozilla CEO'su Gary Kovacs'ın binlerce kişiye yaptığı konuşma ise bi nevi meydan okuma niteliğindeydi. Kovacs, önümüzdeki 5 yılda 2 milyar kişinin daha internetle tanışacağını söyleyerek pazarda yeni oyunculara yer olduğuna işaret etti.

Kovacs'a göre milyarlarca kişilik pazarın farklı ihtiyaçları var. Bu farklı ihtiyaçlar her ne kadar düzgün olursa olsun 1, 2 hatta 5, 6 şirket tarafından karşılanamaz. Hindistan'daki bir çiftçi ile New York'taki bir avukatın gereksinimleri birbirinden oldukça farklı.

Büyük bir mücadelenin ortasında olduklarını söyleyen Mozilla CEO'su, 2014'ün 2. çeyreğinde Firefox OS'u ABD'de yani iOS ve Android'in doğduğu topraklarda pazara sunmayı planladıklarını ifade etti.

"Webi mobile taşıyoruz"

Kovacs web'in ölüp ölmediği tartışmasına da girerek; "There's a app for that." deyişini "There's a Web for that." şekline çevirdi. Web'in 10 milyon geliştiriciyle karşımızda durduğunu ve Mozilla'nın web'i mobile taşıyacağını iddia etti.

Yıllar önce internet tarayıcıları arasında açık bir rekabet ortamı yarattıklarını söyleyen Kovacs, bunu tekrarlamak istediklerini dile getirken bir iki şirketin mobildeki bu fırsatı doğal olmayan bir şekilde kontrol altına alamayacağını söyledi.

Google'ın Samsung endişesi

Bu yıl WMC'de Android'in çok öne çıkmamasının bir nedeni de Samsung'un Android konusunda ipleri elinde tutmasıydi. Motorola'yı satın alan ve bir yerden sonra kendi yolunu çizmesi muhtemel olan Google gelen haberlere göre bu durumdan endişe duymaya başlamış.

Gelen bilgilere göre Androidli cihazların yüzde 40'ını tek başına Samsung satıyor ve Android'in yönetici lideri Andy Rubin, Samsung'un açık kaynaklı Android üzerinde kendi hükmünü sürmesini çok istemiyor.

Android üreticileri ibreyi Firefox OS'a çevirir mi?

MWC 12'de yaptığımız bir röportajda Android Ürün Müdürü Gabriel Cohen: "Android cihazlara kullanıcının duygusal bağı istediğimizden daha az." demişti. Aradan bir yıl geçti ve Android kullanıcıları arasında hızla yayılmaya devam etse de artık kıyaslamaya tabi tutulacak yeni rakipleri var.

Gerek ekonomik gerekse politik kararlar neticesinde Androidli cihaz üreticilerinin Firefox OS'u denemesi elbette mümkün. Internet Explorer'a karşı Firefox'un yükselmesi gibi bir tarihsel döngü yaşamamız için ilk Firefox OS deneyiminin iyi olması yeterli ve bana soracak olursanız hem Firefox OS hem de Ubuntu Phone bu tatmini sunabilecek kapasitedeki şirketler seviyede. En azından akıllı telefonlarla tanışacak yeni milyonlarca kişi için....

* Firefox OS için açıklanan iş ortakları: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telefónica, Telenor, Telstra, TMN, VimpelCom.

** Firefox OS konusundaki ön incelememize gözatmayı unutmayın.

Yorumlar (5)
 1. mobil web geliştikçe firefoxun şansı artabilir, sonuçta uygulama marketlerinde daha fazla uygulama olacaktır ama yine de android gibi bir rüzgar estirmesi imkansız.

  Şimdilik mobil webin native ile yarışması hala zor.

 2. Mozilla vakfını destekliyorum. Umarım başarılı olurlar. Sony gibi büyük bir firmayı arkalarına almaları da başarılı olacaklarını gösteriyor. Samsung istediği kadar firefox ile ilgilenmesin :D

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Yapabilidi ancak firefox maalesef chrome hızına ve kullanışlığına erişemedi. site ismini tamamen yazmadan öneri çıkması bir kısmını yazınca daha önceki sitenin otomatik gelmesi bile browser'da bir devrim oldu.

  Chrome karşında bile bu kadar güçsüz durumda ve eski havasından çok uzaklarda iken firefox os ile android'le boy ölçüşmesi mümkün değil. Mağazalar bu kadar güçlenmişken bu daha da zor. geliştiriciler yaygın olan sistemleri ve ödeme konusunda sorun yaşamayackaları firmaları tercih etmek isteyecekler.

  Ayrıca Samsung,Htc gibi firmalarda Android, windows tabanlı bir sisteme daha sıcak bakacaktır.

  Yani IE'deki gibi 5 dkka kurup sistemi değiştirebileceğiniz bir olay değil. İşin çok boyutu var.

 4. Sorun Google ya da ürünleri değil Amerikadır.

  Bugün dünya geneline yayılan birçok firma Amerikan gizli servisleri dahil birçok devlet dairesini içerisinde barındırmakta ve onlara veri sağlamaktadır.

  Diyeceksiniz ki Firefox Amerikan değilmi ? Firefox bir vakıftır. Başındaki heran değişebilir ve çok fazla gönüllü çalışanı var.

  Dikkat ederseniz Mozilla ya destek olan firmalar içerisinde América Móvil Latin Ameirka, Deutsche Telecom Almanya, Telefonica İtayla, China Unicom Çin gibi birçok ulusal şirket bulunmakta.

  Sebebi yazılım endüstrisinin ülkelerin ulusal güvenliklerini ve ekonomilerini etkilediğini Türkiye Cumhuriyeti hariç hemen hepsi anladı.. Artık kendi pazarlarını, istihparatlarını ve ekonomilerini başka ülkelerin eline vermek istemiyorlar doğal olarak.

  Firefox bu konuda Android 'in birkaç adım ötesinde ve henüz 2 milyar değil mobil internet ile tanışmamış insanın varlığını düşünürsek önü açık

  Tabi pazar gelirleirnin ne olacağıda sürprizlerle dolu bence. Şuan akıllı telefon pazarının %50 sinden fazlası Android kullanıyor ama gelirin %60 'ından fazlasını Apple tek başına topluyor.

  Yeni katılacak kullanıcıların gelir düzeylerinin düşükliğü ve internetten beklentilerinin ne olacağı henüz belli değil. Yalnız şuna eminim Eğitim ağırlıklı olacağı yükek ihtimal.

  Yine başa dönüyorum.

  Türkiye bu işin neresinde. Ben Android, Iphone ve Mozilla OS için uygulama yazarım da Türkiye bu oluşumun içerisinde olur mu ? Konsorsiyumda söz sahibi olabilir mi ? Kendi pazarını kendisi yönetebilir mi ?

  Turkcell 'in ve AVEA ' nın bu konuda yapacakları girişimler ve ortak kurabilecekleri bir oluşum ile Türkiye pazarını ve elde edilen gelirin yerli yazılım üreticilerinde kalmasını sağlayabilirler mi ?

  Sanmıyorum.

 5. Hakan Hakan

  Konu için teşekkürler andorid teknolojisi gerçektende yeni ama çoğu teknolojiyi kapsayan bir işletim sistemi