Ubuntu'dan yeni ve iddialı bir mobil işletim sistemi
Mobil

Ubuntu'dan yeni ve iddialı bir mobil işletim sistemi

Daha bir kaç gün önce Samsung'un Linux tabanlı Tizen mobil işletim sistemini Japon mobil operatör NTT Docomo ile pazara sunacağını açıklamasından sonra dün akşam yeni bir bomba düştü. Popüler Linux dağıtımı Ubuntu, Telefonlar için Ubuntu (Ubuntu for Phones) ile mobil işletim sistemi pazarında beğeni toplayan bir çıkış yaptı.

Ubuntu'nun arkasındaki şirket Canonical'ın kurucusu Mark Shuttleworth tarafından yapılan açıklamaya göre ilk Ubuntu tabanlı telefonlar bu yıl içinde gelecek. 8 Ocak'ta başlayacak CES fuarında da örnek telefonlar görücüye çıkacak.

Farklı tasarımı ve özellikleriyle Ubuntu'nun mobil işletim sistemini daha yakından tanımak için aşağıdaki uzun tanıtım videosunu 6. dakikadan başlayarak izleyebilirsiniz.

20 milyon masaüstü bilgisayarda kullanılan Ubuntu'nun Linux temelli yeni silahı Telefonlar için Ubuntu'nun amacı akıllı cep telefonları ile bilgisayarlar arasındaki beklenen yakınsamayı sağlamak. Bunu hem son kullanıcı hem de işletme tabanında sağlamak isteyen Ubuntu'nun bir bakıma Windows 8 mantığında olduğunu söyleyebiliriz. Hatta 4 kenardan kaydırma özellikleri de Windows 8'i akla getiriyor.

Ubuntu Phone desktop

Tabii Telefonlar için Ubuntu'yu Windows 8'den ayıran açık kaynaklı olmak gibi temel bir fark var. Dahası Ubuntu Phone'un Android ve iOS'tan ilham alarak bir mobil işletim sistemi olarak geliştirilmiş durumda ve en azından Android'in hatalarına düşmek istemiyor. İşlemcinin sağladığı tüm gücü kullanan ve çoklu uygulama çalıştırma desteğine odaklanan Telefonlar için Ubuntu, HTML 5 tabanlı web uygulamalarını da başarılı bir şekilde çalıştırabiliyor.

Ubuntu phone uygulamalar

Shuttleworth, Ubuntu tarafında uygulamalar geliştiren ve diğer geliştiricileri Telefonlar için Ubuntu'nun uygulama ekosistemi konusunda da cesaretlendiriyor ve yukarıda bahsettiğimiz yakınsamayı göz önünde bulundurmasını istiyor.

Telefonlar için Ubuntu, Android Board Support Package (BSP) dahilinde olduğu için teorik olarak tüm Androidli cihazlarda çalışabilecek. Dolayısıyla da üreticilerden destek görmek konusunda Ubuntu bir şüphe taşımıyor.

ubuntu phones

Geçen yıl Ubuntu for Android'i pazara sunan Ubuntu, her ne kadar Telefonlar için Ubuntu'nun farklı şekillerde özelleştirilebileceğini söylese de Android'in sürüm ayrılılığı (fragmantasyon) sorununu yaşamamak için güncellemede ipleri elinde tutacağının sinyalini veriyor.

Ubuntu halihazırda masaüstü telefonlar, sunucular ve TV'lerde çalışıyor. Mobil telefonlardan sonra sıradaki cihaz sınıfı tabletler olacak ve Shuttleworth yakında bu konuda da gerekli açıklamaları yapacaklarını paylaşıyor.

Telefonlar için Ubuntu hakkında eleştiriler gelmiyor değil. Sadece mobile odaklanmak gerektiğini söyleyenler, yeni bir mobil işletim sisteme (iOS, Android, Symbian, Blackberry OS, Windows Phone, Bada, Tizen, Firefox OS) gerek olmadığını söyleyenler vs.. Ubuntu hakkında son dönemde çıkan bazı eleştiriler de buna eklenebilir ancak ortada dişe dokunur ve açık kaynak tarafında beğeni toplayan bir ürün var.

Eğer Google'ın dalga dalga büyüyen Android'ine ve Apple'ın keskin kılıcı iOS'a karşı durmak isteyenler Ubuntu'ya destek verirse mobil işletim sistemi pazarında dengeler değişebilir.

Yorumlar (17)
 1. Cihad Bozkurt Yavuz Cihad Bozkurt Yavuz

  ben yanlış okumadıysam android üzerine kurulan bir sistemdi bu ubuntu phone . yeni bir sistemse iyi olmuş . aslında sosyal alanlara hitap eden siteler yapsa bu işi facebook gibi. milyonlarca kişiye rahatlıkla ulaşıp kaynak suna bilecek biri daha mantıklı olur diye düşünmüştüm. :)

 2. Kralizasyon Kralizasyon

  Kesinlikle süper olacak. FirefoxOS bunun yanında rakip bile olamaz.

 3. Abdullah Abdullah

  Ubuntu son yıllarda birhayri atağa geçti.Ama microsf ve diğer büyük tekellerin zincirini bir türlü kıramadı.

  İhşallah hayırlısı ve kaliteli ve ayrı zamanda güvenlik açığı olmayan bir yazılım yapmışlardır.

  1. Bekir Bekir

   Tamamen hak veriyorum, son yıllarda hayri baya bir atağa geçti.

 4. Western Western

  Ubuntu son yıllarda başarılı bir büyüme eğirisi yakaladı. Debian'ı aldı bambaşka bir şekle soktu. Eğer böyle devam ederlerse 5-10 yıl sonra ubuntu daha farklı yerlerde olur. windows ve macosx tarafından ubuntu'ya geçişler hızlanır. zaten şu anda sunucu tarafında ubuntu oldukça popüler. windows ve macosx kullanıcıları sunucu olarak ubuntu tercih ediyorlar.

 5. Mevlüt Mevlüt

  rekabet(nasıl olacaksa artık) iyidir...

 6. Arayüze bakıyorum, hem ios'u hemde android'i alt etmiş. Fonksiyonellik desen cabası. Yani ubuntu şu arayüzü tasarımı yaklaşımını pc'de de oturtabilseydi şuan büyük ihtimal ubuntu kullanıyor olurdum. Açıkçası benim çok hoşuma gitti. Gayet güzel.

 7. Mehmet Şehirli Mehmet Şehirli

  "one search to rule them all" güzel söz :-)

 8. Enver Gökmen Enver Gökmen

  bu uygulamaları kim yazacak merak ediyorum? microsoft uygualama yazdırmak için ilan verir olmuş. düştüğü hallere bak. akılsız başın cezasını çekiyorlar resmen.

  Durumlar böyle ve uygulama yazmak hala oldukça zahmetliyken çok kısıtlı bir kitleye hitap edecek bilir işletim sistemine kimsenin uygulama yazmak isteyeceğini zannetmiyorum.

  1. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

   Açık kaynak gönüllüleri burada devreye giriyor zaten.Açık kaynağı güzel yapanda işin bu tarafı. Microsoft ilan verir parasıyla adam arar ama açık kaynakta uygulama eksiğini gören gönüllüler uygulamayı yapıp yayınlarlar.

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Tamam buna bir yere katılıyorum ama firmalar boyutu var. ciddi oyun geliştiriciler kurumsal ve ticari uygulamalar. ne kadar açık kaynak mantığına çok uymasa da sonuçta çeşitlilik ve zenginlik sağlıyorlar. Bir de açık kaynak gönüllüleri kaç bin uygulama yazacaklar?

    Sanki çok tutacak bir şey girişim gibi gelmedi bana. Hayırlısı tabi açık kaynaklı bir projenin başarılı olması herkes için iyi olacaktır.

  2. Selçuk Selçuk

   Microsoft için bedava yapmaz belki kimse ama bunun için herkes elini uzatacaktır destek için eminim

   1. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

    Ücretli yada ücretsiz uygulama farketmez, önemli olan işletim sisteminin ne kadar yayılacağı, eğer yaygınlaşırsa ubuntu tabanına uygulama yazmak diğer işletim sistemlerinden daha kolay, açık söylüyorum, kurcalar ve ben dahi yazmaya kalkarım.

 9. Ubuntu Fan Birisi Olarak Süper Olacak Python ile sadece symbian uygulamaları yazabiliyordum şimdi ubuntu phone telefonlar için yazacağım çok güzel

 10. Ubuntu rekabet istiyorsa, kullanıcılar istedikleri tüm popüler oyunları basitt bir şekilde kurabilmeli. Bu olmazsa ubuntu nun kullanıcı sayısı ancak heves yapıp işletimini kuran daha sonra da kaldıran kişi sayılarıyla artacaktır.

 11. Saim Dereli Saim Dereli

  Ubuntu linux'a çağ atlatan şey, ama son kullanıcı için Windows'a yaklaşamaz. MacOS kullanmadığım için bilemiyorum. Ama Ubuntu OS'u beğendim. Çok güzel.

 12. Ismail Ozer Ismail Ozer

  ubuntu mobil pazarda kendini gosterirse , tekelin karşısında olacaktir. ubuntu yuklu cihazlarla da guclenecektir macintos gibi