Otomobiller de artık Google Maps kullanacak

Otomobiller de artık Google Maps kullanacak

Google'ın araçlar üzerine çalıştığı sürücüsüz araç projesi malum. Fakat Google'ın otomobillerle çalıştığı tek projesi bu değil. Google, diğer araç üreticileriyle de kendi çözümlerini sunmak için bazı anlaşmalar yapıyor.

Google son olarak Kia Motors Company ve Hyundai ile yaptığı anlaşmaları kendi resmi blog üzerinden duyurdu. Yapılan bu anlaşmaya göre markalar, araç içi bilgilendirme ve yol asistan servislerinde Google Maps ile entegre olacak. Böylece sürücüler Google haritaları aracılığıyla navigasyon sistemini kulanıp, mekan bilgilerine erişebilecek.

Kia'nın Microsoft işbirliği ile geliştirdiği UVO, Hyundai'nin de Blue Link adlı sistemi Google API'leri aracılığıyla Google Maps'ten yararlanacak. Bu yılın ilk çeyreğinde satışa çıkacak olan 2014 model Sorento'larda ilk defa bulunacak yeni özellik, Google'ın da navigasyon ve trafik durumu özelliklerini sürücüye sunacak.

Tesla

Google, bu tarz anlaşmara ağırlık vermeye başlamış gibi gözüküyor çünkü bu anlaşmayı yaptığı farklı araç üreticisi firmalar da bulunuyor. Bunlar arasında Daimler (Mercedes-Benz), Audi  ve Tesla (yukarıdaki görsel bir Tesla Model S'e ait ve o gördüğünüz dokunmatik ekran 17 inç boyutunda) var.

Hayatı kolaylaştıran özellikleri kullanıcılara sunan Google, navigasyon, trafik ve yol durumu gibi özellikleriyle bir araç sürücüsü için vazgeçilmez olabileceğini düşünüyorum. Yeni otomobil alacak kişiler için navigasyon artık olmazsa olmaz bir özellik. Bu özelliğin Google Maps destekli olması da araç satın alma kararını veren kullanıcılar için tercih edilebilir olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.