Etohum'un 2013'te seçtiği 40 girişimi yakından tanıyalım [Röportaj]
Girişim

Etohum'un 2013'te seçtiği 40 girişimi yakından tanıyalım [Röportaj]

Her yıl yeni girişimleri ekosisteme kazandıran Etohum'un 2013'te seçtiği 40 girişimi sizlerle daha önce çeşitli fırsatlarla paylaşmıştık. Bugün ise 40 girişimin kurucularıyla Girişim Zirvesi öncesinde gerçekleştirdiğimiz röportajları paylaşacağız.

Girişimcilerin kendilerini, şirketlerini ve gelecek planlarını kısaca konuştuğumuz röportajlarımızı yazının devamında izleyebilirsiniz.

Etohum'um 2013 ve daha önceki yıllarda seçtiği girişimler hakkında detaylara ise buradan ulaşabilirsiniz. 

abcde
abcde - Kurucu: Taylan Özdere
adoniss
Adoniss - Kurucular: Engin Fırat, Mustafa Birkan
angelfish
Angelfish - Kurucu: Murat Deligöz
announce4me
Announce4me - Kurucular: Engin Güler, Erman Çağıral
birhediyenvar
Birhediyenvar - Kurucular: Bahar Akın, Melis Gökal
buyutech
Buyutech - Kurucu: Ömer Orkun Düztaş
cardgusto
Cardgusto - Kurucular: Sinan Akdal, Behiç Aydın, Erkam Akça
cetciz-games
Cetciz Games - Kurucular: Nafiz Kaymakcıoğlu, Çetin Çağlar
clover-games
Clover Games - Kurucular: Metin Bayram, Murat Uğur Kurt, Yiğit Türkeri
ehil-com
Ehil.com - Kurucular: Cenk Duran, Burak Keskik
etkitakip
Etkitakip - Kurucular: Gencay Evirgen, Umut Eroğul, Çağatay Çallı, Can Eroğul
fashionple
Fashionple - Kurucular: Kyung Oh Kim, Yiğit Tufan Eser
firefish
Firefish – Kurucu: Fatih Bugan
gamebrain
GameBra.in - Kurucular: Yasir Yazıcı, Emre Barış, Yunuz Ayyıldız
ganipara
Gani Para - Kurucular: Bora Ünal, Berkay Ünal
gripati
Gripati - Kurucular: Doğukan İbrahimoğlu, Emre Pehlevan
gulyabani
Gulyabani - Kurucular: Anıl Ayaz, Reşat Dilbaz
issd
ISSD - Kurucu: Çağrı Yüzbaşıoğlu
iskolig
İşkolig - Kurucu: Barış Bilgiç
iyiuygulama
iyiuygulama.com - Kurucular: Erdi Maden, Ender Ayna
kidomini
Kidomini - Kurucu: Memet Baygün
likely
Likelyapp - Kurucular: Burak Kılıç, Berk Çağlayan, Duygu Kutluoğlu
mortaki
Mortaki - Kurucu: Emir Uluğ
muvizi
Muvizi - Kurucular: Emre Şen, Gujan Şen, Cem Süsal
nopact
Nopact – Kurucular: Ömer Kayış, Giray Ökten, Cem Buğra, Can Karakuzulu
obilet
Obilet - Kurucular: Yiğit Görocak, Ali Yılmaz
odaknet
Odak Net - Kurucu: Erdem Şahin
otoredi
Otoredi - Kurucular: Gürkan Gürsoy, Yiğit Nalkıran
playture
Playture Prodüksiyon - Kurucular: Fatih Demirdağ, Ahmet Bayhan
sharebugg
Sharebugg - Kurucular: Tolga Canözkan, Ozan Küçük, Baturay Tok
sng-bilisim
SNG Bilişim - Kurucular: Özgür Alan, Engin Akyürek
sofigo
Sofigo – Kurucular: İrem Şahin, Anıl Koman, Aylin Sel
stajyeri
Stajyeri.com - Kurucular: Onat Benli, Kemal Aydın, Uğur Can Emiroğlu
tarzimon
Tarzimon.com - Kurucular: Gizem Koç, Hakan Kaynar, Özlem Turhan
woutique
Woutique.com – Kurucular: Yasir Yazıcı, Emre Barış, Yunus Ayyıldız
Yorumlar (19)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  https://webrazzi.com/2012/03/22/etohum-14-yatirim/

  Geçen sene yatırım alanlar arasında yer alan ( yukarıda ki linkten ulaşabilirsiniz ) fiyatbilir.com kapanmış. Üzüldüm beğendiğim projeler arasında idi amma belakin ben hep söylüyorum e-ticaret zor iş diye değil mi ?

  Facebook sayfalarında şöyle yazıyor

  https://www.facebook.com/fiyatbilir?fref=ts

  " Malesef Sitemiz Artık Hizmet Vermemektedir. Tüm Kullanıcılara verdikleri destekten dolayı Teşekkür ederiz.

  Fiyatbilir Ekibi "

  Diğer projelerde durumlar nedir hiç bilmiyorum sıra ile tek tek bakıp yada araştırıp görmek lazım ,karlılık durumları nedir , pozitif bir ivme kazandılar mı yatırım sonrası vsvs ..

  İşin profosörleri bile demek ki yatırım verecek ve en son adaylar arasına alacak kadar değerli görüp seçselerde bu projeleri öngörülerinde yanılabiliyorlar yada yatırım alanlar işi doğru yürütemeyebiliyor.

  He şunu da söylemeden geçemiycem , bende vakti zamanında katılmıştım yatırım projelerine , bir çok kişinin gruplar halinde katıldığı seçmelerde tek başıma geçmiştim , bunu en büyük nedenide bir çoğu fikir ile gelmişti benim ise firmam vardı ve projem başlamıştı işliyordu yani ölçeklenecek bir değer vardı elimde . Neyse işte o vakitlerde , Hocalar bana biz projeye değil kişiye yatırım yaparız , onu yapacak kişiyi bir süzeriz dediler . Demek ki orada da sıkıntı var süzgeçte delik var.

  Arkadaşlar bir yerde bir hatalar oluyor son bir yılımı bunu araştırmaya verdim , herkes başarı hikayalerini yazıyor bende 2013 sonunda başarısızlık hikayeleri ile ilgili bir kitap çıkaracağım ki genç ve heyecanlı girişimciler daha az hata yapsınlar.

  Benim dayım 20.000 TL sermaye ile başladığı ticaret hayatında 7 trilyon servete ulaştı ve bu serveti 1 senede batırdı . Ben her zaman ne diyorum milyonları batırmak binleri batırmaktan daha kolay .

  Güç elde ediliyor ama bunun muhafazası ve kontrolü çok zorlaşıyor , yani vagon sayısı arttıkça , dikkat algınızın , kontrol mekanizmanızın daha da güçlenmesi lazım .

  hep söylüyorum yine söyleyeyim ; projelerinizde gelirleriniz arttıkça masraflarınız da artacaktır ama burada ikisinin arasında oranı ters şekilde açmaya gayret göstermelisiniz.

  Gelirleriniz %200 arttı ise masraflarınız da %200 artmamalı. Bu terazide devamlı gelirler ağır basmalı ki ayakta durabilesiniz işin zor tarafı da bu zaten , iyi matemetik bu işi bir nebze kolaylaştırabilir birde yüksek cirolar sizi yanıltmasın önemli olan her zaman karlılıktır. E-ticaret gündeminde son zamanlarda en çok konuşulan konunun karlılık olması da bundan dolayı zaten !

  1. Gani Kadıoğlu Gani Kadıoğlu

   Değerli Hakan Abim,

   Türkçe yazmayı bilmeden ve herhangi bir entelektüel birikimin olmadan yaptığın yorumları hayret ve ilgiyle izliyorum.

   Webrazzi'den de bir isteğim var; lütfen Hakan Abi'nin yorumlarını diğer yorumlardan ayıracak bir sistem geliştirin. Ne bileyim arkaplanı farklı olsun, "Hakan Yalçın Yorumu" butonu olsun... Bir şey olsun yani.

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Değerli gani abicim teşekkür ederim güzel eleştirilerin için. Sana da özel bir alan yapacağız sadece entellüktüel birikimli yorumları göreceksin . Artık biz biraz fakiriz ama o konuda umarım beğenirsin.

    Sana bir önerim var , Zappos.com un sahibi Tony Hsieh Mutluluk Dağıtmak isimli bir kitabı var . Bu kitabı 3 defa okudum . Dilimi eleştirmişsin ya işin "özüne gelmeden" , Tony Hsieh ' in ilk sayfalarda kitapta kullandığı dil ile ilgili bir belirtisi var ısrar ile onu okumanı diliyorum senden. E o adama inanırsın artık o bir üst düzey entellektüel , sizin camiadan yani.

    Sitemde tüm iletişim bilgilerim var gerçekten yapıcı eleştirilerini dinlemek isterim .

    Sizi üzen nedir anlamıyorum bu yorumda ; geçen sene seçilen arkadaşların durumlarını görmek hepimiz açısından değerli değil mi ?

    Peki bunları seçenlerin kıstaslarını bilmek hepimiz açısından değerli değil mi ?

    Peki onların şu konuda hata yaptık dediği şeyleri duymak bizim için yapıcı değil mi ?

    Seçilip yatırım alıp ileri gidemeyenlerin neden bu hale geldiklerini düşünmek, bilmek hepimiz için değerli ve yapıcı değil mi ?

    Sevgi ile ...

   2. Yorumla Yorumla

    kardeşimsin.

   3. Çok merak ediyorum Gani Beyin entellektüel birikimini. Sanki yorum yapanların hepsi TDK dan çıkma yazıyo yorumlarını. İnsanların fikirlerine katılırsınız yada katılmazsınız katılmadığınız fikirlere karşı daha saygılı olun lütfen.

   4. hakan seni kim otorite yaptı, kendi kendine gelin güvey olmuşsun ısrar edip duruyorsun, gereksiz çıkarımlarınla dolu yorum yazma artık ya

  2. Mert Ak Mert Ak

   Ben Hakan Bey'in yorumunu güzel ve faydalı buldum.

  3. Mert Meriç Mert Meriç

   Etohum Türkiye'nin y-combinator ı olma yolunda ilerliyor. Fakat burada çok daha fazla ince ince eleme aşamaları, vaad edilen mentorlükler, bağlantılar vb. bir sürü avantaj varken geçen senelerde seçilen girişimlerin akıbetleri ne oldu? Bu konularda bazı rakamların paylaşılmasının zamanı artık gelmedi mi? Bunun yanı sıra geçen yıllardaki girişimciler bu vaad edilen şeylerden gerçekten yararlanabildi mi? Keşke bu konularda da bilgi alabilsek...

  4. Cansin Paksu Cansin Paksu

   Hakan Bey,

   Noktalama isaretinden once bosluk birakilmaz, sonra birakilir.. Diger dil kullanimi hatalarina deginmek dahi istemiyorum..

   Amma belakin nedir Allah askina? Sitede bahsettiginiz yasiniz dogruysa lutfen cekinmeyin once turkce dersleri alin, sonra tevazu dersleri alin. Boyle kimse sizi ciddiye almaz, sahte yorumlarla fikrinizi suslemis dahi olsaniz..

   Saygilar

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Çok değerli Cansın Peksu , güzel eleştirilerin için teşekkür ederim . Türkçe mi düzelteceğim umarım.

    Umarım bütün ömrün boyunca güzel bir dil ile yazılmış yazıları okumuşsundur . Ben sokak diline aşığım ama her lügat ' tan da kelam ederim sorun yok .

    Bir çok büyük yazar ve/veya şair . Kitap çıkarmadan önce bunları işin ehillerine bırakırlar biliyorsun değil mi ?

    Onlar , yazarlar duygularını , en iyi şekilde anlatmak için kurallara takılmazlar . Ama işte kitap kalıplarına girmesi içinde editörlerin elinden geçmesi gerekir.

    Bu arada madem konu açıldı benim çok sayıda öykü ve şiirim var bir gün tanışma imkanımız olur ise paylaşabilirim . Onları okuduktan sonra keyifli bir sohbet kaçınılmaz olacaktır eminim.

    İşin özünü aldıysan bana her türlü eleştirebilirsin. Yeter ki , anlattıklarım bir yerlere gitsin, burada konu ben değilim , konu şu ; girişimciler ,e-ticaret sektörü, hayaller , heyecanlar , başarılanlar ve başarısızlıklar.

    Sahte yorum mu ?

    Bunları ben yazmadım yahu insanlar yazmış. Kötü yorumlar gelince sahte olmuyor iyi yorumlar gelince mi sahte oluyor. Bu kadar mı iftira olur . Ben sahte yorum ile doldurmak istesem 10 dakika içinde sözlüğü buraya yığarım burada üçbin tane yorum yazdırırım.

    Tevazu sonsuza kadar gösteririm ne istiyorsun üzerime basmak ve sessizce beklemememi ?

    Sen en iyisi mi ; beni boşver , sadede gel işin özüne gel sektöre gel. Sen bırak beni at çöpe , konuş , araştır yaz okuyalım .

   2. Yorumla Yorumla

    "Sözlüğü buraya yığarım" derken en son orta okulda kalmış anılarım tazelendi doğrusu. Bu kadar insanı rahatsız edip hala iyi yorum yazdığını düşünen bir insanın cahilliği karşısında yapılacak en güzel şey : "gölge etme başka ihsan istemem" demektir.

   3. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Çok değerli @yorumla Bin satır yazı yazdım . Beni çöpe atın yazıma bakın dedim . Geldin 40 yıllık gazeteciler gibi içinden ne ayıkladın , Yüce Rabbim sen akıl ihsan ayle .

    Onuda bana artık zorla dedirttiniz be . Gelin hep birlikte sektörü konuşalım , neler yapabiliriz onları konuşalım . Birlikte projeleri ortaya koyalım , bırakın benimle kavga etmeyi. Yatırımcılar ile konuşalım , projelerimizi paylaşalım , tecrübelerimizi paylaşalım, herkes kendi çevresi ile birbirine yardım etsin yardımlaşsın .

    Güzel işler yapalım , bırakın bana saldırmayı. Ben neredeyim siz neredesiniz .

    Daha geçen hafta yıllık 9 trilyon e-ticaret cirosu yapan patronlar ile aynı masada toplantı yaptım , bunları mı anlatayım anlamıyorum ki. Dinlemeyi öğrenin biraz lütfen rica ediyorum , siz konuşun bende sizi dinlerim , sizden bir şeyler öğrenmek için bütün zamanımı ayırabilirim.

   4. Pek sevgili Hakan,

    Sanirim insanlar yorumlar icerisinde senin yaptigin gibi uzun uzadiya, satirlarca metiyeler okumak istemiyor, ki "istemeyen okumasin kardesim" gibi bir savunma olabilir bunun karsisinda ama ister istemez tüm yorumlari okurken seninkiler de göze takiliyor ve sen sinifta hersey hakkinda en cok bilgiye sahip olan (yada yukarida ki yorumlari yazan arkadaslara göre en cok bilgiye sahip oldugunu sanan ama aslinda kuru gürültü yapan) ögrenci oluyorsun ve bu durum dogal olarak direg ögrencileri geriyor cünkü sivriler sevilmiyor bu alemde. "Reklam kokan hareketler bunlar, kendini eticaret uzmani olarak pazarlamaya calisiyor" algisi olusturuyor insanlarda, bende dahil olmak üzere. Neden? Cünkü burda bu kadar döktürüyorsun, sitene girip bakiyoruz bir tane referans yok, hatta yazdigin blog yazilarindan bir tanesinin altinda "Hakan Bey bir adet referans verir misiniz?" gibi bir yorum var ama senden tik yok, bu nedenle sen su aralar issiz ama ayakta durmaya calisan ve piyangoyu webrazzi üzerindeki yorumlardan vurup insanlarin seni farketmesini isteyen karakter olarak görünüyorsun bizlere. Ha, belki böyle degildir de bambaska birseydir, gercekten süper firmalarla calisip 9 trilyon (eski para ile :) ciro yapan adamlarla falan oturuyorsundur masaya, ama inandirici degil yahu, ne yapalim.

   5. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Ama çok değerli @AhmetÖncel cim güzel ahmet cim , ben zaten karıyerli bir insan değilim ki be gülüm . Doğru düzgün refensım da yok bu kadar sert çıkışlarım ile ilerdede olmayacak gibi .

    Sitemde de görmüşsündür ben meslek lisesi ve yüksek okul mezunuyum . Bunu zaten hakkımda kısmımda belirttim.

    Ve hayatım boyunca bizans oyunlarının içinde yer almadım , bundan dolayı özel sektörde benim gibi adamlar çok sevilmez.

    Ama inan ben bu memlekette 8,5 milyar maaş ödedidiğim e-ticaret danışmanlarıd oldua ama onların da neler yapabildiğini gördüm , bunları da anlatacağım sana . ( derdin bu ise tabi ) ama derdin sektör olmalı , başarı olmalı şahıslar değil , ben o bu şu değil , bizi at çöpe.

    Ben nacizane fikirlerimi beyan ediyorum . Ve kim sorar ise sorsun mutlaka tefeonumu açıp fikir paylaşımı yapıyorum. Ahmet cim inan her insanın bu durumlarda paylaşmaya fikir almaya ihtiyacı var ve bende kendi çapımda iyiyimdir .

    Markafoni nin sahibi Sina Afra ya bir mail attığımda seni yorumlarından hatırlıyorum ben der . Öte yandan beni at çöpe dedim ama size beni çöpe atın siz konuya eğilin beni ne yapacaksınız .

    Sen benim kimseye saldırdığımı gördün mü hiç burada ( durup dururken ) ben hep konuya eğilmeye çalışıyorum ama bana saldırıp duruyorlar ben hiç bir şey değilim sıfırım .

    O toplantıların hepsi doğru gelip konuşmak istersen görüşmek istersen haftaya beklerim , senide tanıştırırım, sende gel yanımda , metroport ( bahçelievler / istanbul ) un yanında ki binada olacağım .

 2. Adoniss kendini iyi ifade edebilirse gerçekten yenilikçi ve başarılı girişim olacaktır, tebrik ederim...

 3. Mehmet Uyar Mehmet Uyar

  Kısa ve öz bir yorum yazmak gerekirse, Hakan abi çok mantıklı yorum yapmış fakat bu dil bilimci arkadaşlar neyin yorumunu yapmış çözemedik, üniveristeli gençler olarak...

  Bu girişim haberlerinin çoğu asparagas gibi gelmeye başladı, sitelere bakıyoruz hiçbir şey yok peki hangi fikri begenipte hibe vermediniz ya da hangi fikir iyiydi de şu aşamaya gelir dediniz çok merak ediyoruz.Yani ben şimdi takı satma sitesi ya da otobüs(otibis) bileti satma sitesi yaparsam bu yaratıcı birşey mi olucak anlamadım ,girişimci mi olucam. Bize girişimcilik kelimesi aristokrat bir terim gibi gelmeye başladı, parası olan düdüğü çalar, parası olan hibeyi kapar..

 4. Emir Mahmudov Emir Mahmudov

  etohum 40 deniyor.

  neden 35 tane video var?

  1. Çünkü geri kalan girişimciler bizim röportaj yaptığımız etkinliğe gelemediler.

  2. Gercekten saydin mi kac video var...