Mynet site içi aramasını Yandex'e devretti
Arama Servisleri

Mynet site içi aramasını Yandex'e devretti

Türkiye'deki 1. yılını dolduran Yandex Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Yandex'in bu yıl daha agresif bir büyüme göstereceğini paylaşmıştı. Bugün bu planların parçası sayılabilecek bir anlaşma gerçekleşti ve Yandex arama tarafında Türkiye'nin en büyük internet portalı Mynet ile anlaştı.

1 yılda arama motoru pazarında yüzde 1'lik paya ulaşan Yandex, Mynet ile yaptığı anlaşmayla Mynet.com'un arama altyapısını üstlenmiş. Ancak ilk akla gelen şekilde Yandex, site içi arama hizmeti değili Mynet üzerinden genel bir arama hizmeti sunuyor.

Daha açık anlatmak gerekirse, Mynet.com'daki arama satırında bir arama yaptığınızda Yandex.com.tr'de arama yapmış gibi oluyorsunuz. Tek fark karşınıza çıkan ilk sonucun Mynet'e ait alt servislerden olması ve bu linke tıklandığında alt servisteki arama sonuçları karşımıza çıkması.

Söz konusu anlaşmadan Mynet ve Yandex tarafı memnun görünüyor. Anlaşmanın süresi ve detayları ile ilgili bir açıklama yapılmadı ancak şu an için Mynet.com'da site içi arama bir tık daha uzaklaşmış oluyor. Varsayılan aramanın dışındaki seçeneklerde "sadece Mynet.com'da ara" gibi bir seçim sorunu çözebilir gibi görünüyor.

Hali hazırda Yandex'in "siteler için arama" hizmeti sunduğunu biliyoruz ama söz konusu anlaşmada Yandex'in bu hizmeti tam olarak kullanmadığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Mynet kullanıcılarına site içi arama konusunda nasıl bir tepki vereceği ve Yandex'in bu aramaları kendi arama sorgularına ekleyip eklemeyeceği merak konusu.

Aklımıza bu sorular takılsa da bu anlaşmanın özellikle Yandex için önemli olduğu malum. Zira Mynet Haziran ayında Comscore Türkiye’nin verilerine göre 17.2 milyon ziyaretçiye, Türkiye internet kullanıcılarının yüzde 73'üne ulaşmıştı. Mynet'te kullanıcıların 1/1000 oranında bir arama yaptığını varsayarsak Yandex 2. yılına 200 binin üzerinde arama sorgusu eklemiş olacak ve on binlerce kullanıcı Yandex arama deneyimini tatmış olacak.

Yorumlar (21)
 1. Çağrı Çağrı

  İki taraf açısından da güzel hamle bence. Yandex için iyi olmuş.

 2. Berk Kerpiç Berk Kerpiç

  Sağda kinin solda, solda kinin sağda olması gerekmiyor mu?

  1. Turkce yazimi ogrenip yorum yapsaniz daha iyi olurdu :D

   1. Ali Devrancı Ali Devrancı

    Siz öğrenmişsiniz de ne olmuş.(Öğretmen ç,ğ,ı yı işlerken siz okulda değilmişsiniz sanırım. )

  2. Mert Ak Mert Ak

   ki eki ayrılır bazen ama burada abartılı bir ayırma hareketi yapılmış, arkadaş haklı.

  3. Osman D Osman D

   ne diyonuz anlamıyorum.

 3. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  İkili ilişkiler mi yoksa kaliteli site içi arama algoritması mı bu işi yandex e kazandırdı ? Düşünüyorum ki ; site içi arama pazarı açısından bakmamız gereken pencere bu.

  İkili ilişkiler dünyanın her yerinde her sektörde kullanılıyor , kullanıyoruz ve kullanılmalı ama objektif veriler kamuoyu için değerlidir .

  Bu haber ancak söylediğim açından okunur ise elle tutulur bir hal alabilir diye düşünüyorum , şahsen .

  Tebrikler, Başarılar ...

 4. Mehmet Ali Yalçındağ ile Emre Kurttepeli arasındaki boy farkıda gözlerden kaçmadı. :)

 5. Bilgisayarı kendi çabamla öğrenmeye çalıştım ve hala daha bu denizde bir damla kadar öğrenebildiğimi,iyimser olarak düşününce kabullenebiliyorum,başlangıçtan beri de Mynet üyesiyim,mynet'i çok seviyor,O na çok değer veriyorum,gene aynı şekilde Yandex'i tv lerde reklamını görür görmez yan tarayıcım da O olsun diye hemen seçtim ve üye oldum.Mynet ve Yandex'in birlikteliğinin bana çok daha yararlı olacağını düşünüyor, bu bilgi ortaklığını kutluyor,başarılar diliyorum.Teşekkürlerimle.

  1. TV'den ürün satış yapan firmaların reklamlarında kamera karşısında yorum yapan insanlar gibi çok yapmacık olmuş.

 6. Noxemedia Noxemedia

  yandex yatırımlarına devam ediyor.

 7. Cirpytt Cirpytt

  tebrikler.güzel birleşme

 8. Orhan Boyda Orhan Boyda

  Yıllar geçti ama Mynet'in kalitesi yükselmedi. Belki Yandex biraz yükseltir.

  1. Yandex Mynet'in kalitesini yükseltmeyecektir. Tam tersi şekilde Mynet'in Yandex'in kalitesini yükseltmesi için yapılmış bir anlaşmadır diye düşünüyorum.

 9. Yandex'in Türkiye'de %1'lik bir kullanım oranı olduğu bilgisi abartılı geldi. Zira saygın bir araştırma şirketinin verilerine göre kullanım oranı %1 değil.

  http://gs.statcounter.com/#search_engine-TR-monthly-201109-201208

 10. Yandex'e karşı değilim ama Rus şirketi geliyor ve destekler başlıyor. Google'da da öyleydi. Mynet arama motoru kısmında Türkiye'de bir şeyler yapabilirdi.

 11. Sezer Pamukçu Sezer Pamukçu

  Yandex'e artık herkes güveniyor. baya bir güven kazandı türkiye'de

 12. Osman D Osman D

  iki taraf da birer türkçe arama motoru yaratacak imkânına sahip... ama... Arama motoru yapmak okadar zor bir iş değil gugle, insanlar arama motoru kurmaya teşebbüs etmesin diye bilerek abartıyor ve karmaşık gösteriyor, yoksa milyonlarca bilgisayar falan gerekmiyor. Biri birşey demeden önce, yazılımcıyım ve geçmişte yapmışlığım var bu tür şey. İyi yazılım bilen herkes birer temel arama motoru yapabilecek kapasitede.

  1. Rıfat Zarifoglu Rıfat Zarifoglu

   Yapınız o halde, niye yapmadınız kuzum?

 13. Arhan Arhan

  Bu fikri yandex ile is gorusmesine gittigimde ben onermistim. Yandex top 30'daki 2 rus yonetici ile gorustum ve bundan haberleri yoktu. Actik Mac'lerini baktik test ettik. Sonrasinda anlasamadik fakat fikrimi uygulamislar. Sevinsem mi kizsam mi bilemedim...

 14. Web Tasarımı Web Tasarımı

  yandex bu gidişle uçar :D