Devlerin üreticisi Çinli Foxconn’da isyan çıktı!
Genel

Devlerin üreticisi Çinli Foxconn’da isyan çıktı!

Adını en çok Apple için üretim yapması nedeniyle duyduk ama Çinli Foxconn sadece iPhone ve iPad üreten bir fabrika değil. Müşterileri arasında Microsoft, Intel, Cisco, Sony,Toshiba, Dell, Motorola ve Acer gibi dev firmaların da bulunduğu Foxconn’un adını ne yazık ki çoğunlukla talihsiz olaylarla beraber duyuyoruz.

İsmi bir dönem “intihar fabrikasına” çıkan Foxconn imajını düzeltmek için kapılarını gazetecilere açmış ve hatta Apple’ın CEO’su Tim Cook’u da ağırlamıştı. Fakat tüm bunlar Foxconn’da yaşananları unutturmaya yetmedi.

Son haber ise işlerin çok farklı bir boyuta taşındığını gösteriyor. Pek çok farklı haber ajansının bildirdiğine göre Foxconn’un büyük fabrikalarından birinde 2000 kişinin karıştığı bir ayaklanma çıkmış.

78 bin işçinin görev aldığı Foxconn’un en büyük fabrikalarından birinde çıkan ayaklanmayla ilgili görüntüler ilk olarak Çin’deki Twitter benzeri Weibo servisinde ortaya çıkmaya başladı. Fakat Weibo kısa süre içerisinde ayaklanmayla ilgili fotoğrafları silmeye başladı.

Haziran ayında Foxconn’un farklı bir fabrikasında daha büyük çaplı bir arbede yaşanmıştı. O dönem yapılan açıklamalar işçilerin yerel bir restoran görevlisi ile olan anlaşmazlıkların bu durumda neden olduğu söylenmişti.

Fakat bu sefer Haziran ayından çok daha büyük çaplı, yaklaşık 2000 kişinin karıştığı ayaklanma TNW’in bildirdiğine göre 10 kişinin ölümüne neden olmuş durumda. Reuters ise 5000 polisin müdahale ettiği olaylarda 40 kişinin yaralandığını söylüyor.

Olayların nedeni ile ilgili net bir bilgi yok. Şu anda öne çıkan üç söylenti var. Bunlardan ilki daha önce zam sözü verilen işçilerin istedikleri zammı almayınca ayaklandıkları iddiası. Foxconn’un ilk yaptığı açıklama ise farklı üretim hatlarındaki işçilerin birbirleri ile bir tartışmaya girdikleri yönünde. Engadget ise bir güvenlik görevlisinin bir işçiye vurmasının her şeyi başlattığını söylüyor.

Nedeni bunlardan hangisi olursa olsun Foxconn’un adının sürekli olarak tatsız olaylarla gündeme gelmesi hem Çinli firmanın, hem de Foxconn ile çalışan dev şirketlerin itibarları için son derece olumsuz bir durum olduğu kesin...

Fotoğraflar: Baidu Tieba

Yorumlar (6)
 1. Oyunbin Oyunbin

  Çıkan ayaklanma bence çok normal az paraya çok iş olurmu hiç.

 2. Cuhadar Cuhadar

  Ben 300 lira maaş alayım her ürettiğim telefonu 3 bin liraya satsın. bende isyan ederim tabi :)

 3. Foxconn çalışanlarının durumunu aylar öncede fotoğraflarla görmüştük. Çalışanlar kirli çamaşırlarını bile Foxconn fabrikası içerisinde yıkayıp kuruması için asıyorlar. Fabrikanın ucra köşelerinde kalın kartonlar üzerinde uyuyan işçiler. Çünkü günde görünürde 12 saat fakat pratikte 16 saat çalıştırılıyorlar bir yerde isyan etmeleri normaldir.

 4. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Komünizmin beşiklerinden biri olan Çin'de, işçilerin kapitalizme köle edilmesi baya bir trajedi...

 5. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  İnsanlar öldü diye verdiğiniz haberi şirketlerin itibar kaybı ile bağlayacaksanız böyle haberleri "bence" yayınlamayın. Sitenin bakış açısı sadece şirketler ve sermayeleri bile olsa bunu insan ölümleri üzerinden değil şirketlerin ürün ve hizmetleri üzerinden kurduğunuz korelasyonlarla yapın.

  Şu ölümlü haberi şirket itibarlarıyla sonuçlandırmış olmanız bana göre çok vahim. Hatta biraz da vicdansızlık.

 6. Pratik Yemek Tarifleri Pratik Yemek Tarifleri

  Bu şirketi biliyorum, neden böyle yaptıklarını anlayamıyorum