Foxconn'da bir iPad nasıl üretiliyor? [Video]
Genel

Foxconn'da bir iPad nasıl üretiliyor? [Video]

Sürekli tartışmaların odağında olan bir iş ortaklığı: Apple ve Foxconn. Apple cihazlarının üretimiyle ön plana çıkan Foxconn, ağır çalışma koşullarıyla sık sık gündeme geliyor. Foxconn üretim merkezlerinin kapılarını basın mensuplarına kapatmış durumda. Fabrikalarından alınan görüntüler bugüne kadar bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdı, ancak tartışmaların doruğa sanırız firmayı Çin'deki fabrikasının kapılarını seçtiği bir gazeteciye açmaya zorladı.

Marketplace.org sitesinin yazarı olan Rob Schmitz'in kaydettiği görüntüleriPad üretimi ve Foxconn'un çalışma ortamını gösteriyor. Bazı çalışanların intiharıyla geçtiğimiz yıl gündeme gelen Foxconn'un öncelikle  çalışma koşullarına değinelim. Medyada çıkan haberlerin aksine fabrikada rahat bir çalışma ortamının olduğu görülüyor yeni videoda. Ayrıca çalışanların spor ve benzeri aktiviteleri yaptığı alanlar da görüntülenmiş.

iPad üretiminin yer aldığı bölümdeyse, makine ve insan uyumuna dikkat çekiliyor. Test ve üretim cihazlarının yer aldığı bölümde hareket sensörü, ekran, batarya gibi parçaların montajına ve testine yer veriliyor.

Videodaki çalışma koşulları ne kadar gerçeği yansıtıyor bilemiyoruz. Ancak Foxconn fabrikalarında çalışanların ölümlerine dair haberler medyada yer bulmaya devam ediyor. Foxconn'un bu kötü algıyı yıkmak ve kamuoyundaki olumsuz imajı değiştirmek için fabrikalarını daha çok gazeteci ve ziyaretçiye açması gerektiği aşikar.

iPad üretimi esnasında çekilen Foxconn fabrikasının videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Tabiki işyerinden yine izlenmiyor videonuz. Direk kendi sitenizdeki videolar izlenebiliyor sadece.

    1. Biz de bakalım metin ne zaman yorum yapacak diye bekliyorduk :)

      Malesef bu tip videoları youtube'dan direkt almanın dışında yapabileceğimiz bişey yok. Aynı videoyu tekrar kendi sunucumuza atmak bizim için pratik bir çözüm değil.

    2. İsyanını burası yerine işyerindeki pek değerli yöneticilere yönlendirirsen dünya hepimiz için daha güzel bir yer olur.