Yandex Türkiye'nin yönetim kurulu başkanlığına Mehmet Ali Yalçındağ getirildi
Kariyer

Yandex Türkiye'nin yönetim kurulu başkanlığına Mehmet Ali Yalçındağ getirildi

Son zamanlarda birbiri ardına açtığı servisler ve açıkhava reklamlarıyla dikkatleri toplayan Yandex Türkiye'de Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, medya sektörünün önemli isimleri arasında yer alan ve Doğan Yayın Holding'de üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunan Mehmet Ali Yalçındağ getirildi.

Reuters aracılığı ile duyurulan haber herkes için biraz sürpriz oldu. Nasdaq'ta YNDX olarak işlem gören Rusya'nın dev internet şirketi Yandex, Türkiye'de yatırım ve yerelleştirme faaliyetlerine devam ediyor ve Türk internet kullanıcılarına 2011 yılının Eylül ayından itibaren hizmet veriyor ve servislerini teker teker açarak Türk internet pazarına yerleşiyor.

Yandex'in kurucusu ve CEO'su Arkady Volozh, Reuters'a yaptığı açıklamada Yalçındağ'ı takımda gördükleri için mutlu olduklarını dile getirmiş. Yandex'in Türkiye operasyonunun başında artık medya konusunda çok tecrübeli bir isim olan Mehmet Ali Yalçındağ'ın bulunması Yandex'in Türkiye'de hızlı büyümesine mutlaka büyük bir katkı sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yine Reuters'a konuşan Yalçındağ ise dünyanın en büyük internet firmalarından Yandex'in parçası olduğu için duyduğu heyecanı dile getirerek, Türk internet kullanıcılarının dijital pazardaki rekabetten yararlanmaya devam edeceğini söyledi. Tahminim yakın gelecekte Yandex Türkiye'nin Türk internet piyasasında yaptığı yatırımların meyvelerini toplamaya başlayacağını ve Rusya'daki pek çok servisi Türkiye'ye getirerek lokalizasyonu hızlandıracağını göreceğiz.

Mehmet Ali Yalçındağ kimdir?

Mehmet Ali Yalçındağ medya sektörünün yakından tanıdığı isimler arasında yer alıyor. Şu anda Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Yayın Holding Başkan Vekili görevlerini yürüten Mehmet Ali Yalçındağ, 1990 yılında Doğan Dış Ticaret'te, 1991 yılında Doğan Holding İcra Komitesi'nde ve 1992 yılında da Milliyet Gazetesi'nde genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır.

Öte yandan Mehmet Ali Yalçındağ, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA ) Türkiye Başkanı, Türkiye Reklam Konseyi Başkanı, TÜSİAD Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Üyeliği, WEF Medya Yöneticileri Üyeliği görevlerini de sürdürüyor.

Yorumlar (23)
 1. yandex i çok başarılı buluyorum, çok iyi bir proje bence!

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   ciddi misin ? :)

 2. Muhammed Daimler Muhammed Daimler

  Yandex, yandex, yetti artık bee, adamların kullananı yok, bu haberlerle kullanıcı mı oluşturmaya çalışıyorsunuz?

  1. Mert Ak Mert Ak

   Çok başarılı ama, kullananlar da artıyor. Google'dan çok kullanılıyor veya googledan çok kullanılmak gibi bir amacı var diye birşey iddia eden olmadı.

  2. Daha 1 senedir türkiyedeler ve gayette başarılılar. Bence 3 sene içinde google ın arama pastasından büyük bir dilim kaparlar..

  3. kullananı yok değil, "ben kullanmıyorum" demeliydin. google ile yarışabilir mi türkiyede? tabi ki hayır. neden? çünkü google arama çubuğunu adres çubuğu sanan dahiler var bu ülkede.

 3. Yandex'in başına Doğan grubunden birinin getirilmesini yandexin çizgisinden sapma olarak görüyorum. Yandex'e olan güveni ve sempatiye zarar vereceği kanısındayım.

  1. kesinlikle katılıyorum.

 4. yazık yandexe

 5. Mustafa Mustafa

  ne kadar maaş veriyorlar yada ortaklık merak ettim

 6. Full Indir Full Indir

  Doğan gurubundan birisinin yandex başına getirilmesi yandex 'in kullanıcı sayısını arttıracaktır kesinlikle. Nasıl mı ? " Tabii ki Reklam" :)

 7. Cem Cem Cem Cem

  Yandex yerel pazara yaklasmaya calisirken iktidar ile problemli bir grubun yoneticisini alarak cok basarili (!) bir hareket yapmis

  Slav pazarlarina benzemeyen guzide pazarimizda bir de yerel oyuncuyum aslinda ben diye PR yapmak sacma

  Yalcındag icin guzel bir exit strategy olmus

 8. "ve işte böyle başladı Yandex'in çöküşü."

  1. Sıradaniki Sıradaniki

   doğan gurubu elini neye atsa batırıyor, başarılı olduklarını sandıkları işlerde de büyük giriyorlar ve karşılarında rakip olmadığından kazanıyorlar.

   bilmem ki ileri görüş eksikliğimi aldıkları ahtanmı ama bence tabana uzaklıktan, yandexe geçmiş olsun yinede bir alternatifti 1. olmasada 2. tercihimizdi

 9. yandex haberleri sıktı artık, ne kadar nemalandırılıyor basın merak ettim, boş bir arama motoru ile bu kadar kuru gürültü yapılıyor, zaten bu kadar kısa bir sürede yönetim kurulu başkanını değiştiriyor olması aslında öncekinin başarısızlığını gösteriyor. bu kadar sık haber olması antipatik yapıyor yeterince bir de doğan grubundan biri gelince iyice antipatik olmuş durum.

 10. TR de pek teknolojiye odaklı olmadıklarını gösterdiler böylelikle.

  Biz en iyisi kendi arama motorumuzu yapalım, elalemin motoru bizim teknolojik gelişimimize katkısı olmayacak belli..

  Reklam mış peh..

  1. Muhammed Saimler Muhammed Saimler

   gerçi ara.com.tr gibi şaka amaçlı(sanırım) girişimler var, ama daha iyi birşey hazırlıyorum, sakin olun ve yerlerinize oturun.

   1. page ve brin dahil herkes seni bekliyo zaten.

 11. Mert Aydın Mert Aydın

  http://www.haberturk.com/yazarlar/yigit-bulut/698947-belcika-vatandasi-mehmet-ali-biranda-cevabimdir

  bu haberde Mehmet Ali Yalçındağ’ın Başbakan’a olan söylemini görebilirsiniz. (5. madde de…)

  Yandex özellikle Başbakan’a karşı tavrı belli olan insanları seçmesinin mutlaka bir nedeni olmalı. Doğan Grubunun hükümetle yaşadığı problemler, hükümetin Suriye olaylarında Amerika ve Batılı ülkelerle Rusya’ya karşı hareket etmesi vs. varken, Yandex’in de Rus şirketi olarak bu konudaki tavrını açıkça belli etmesi ileri ki günlerde bu haberdeki gibi bir çok konunun gerçek olabileceğini gösteriyor.

  Yandex gibi dünya devi bir firmanın böyle olayların içerisine aleni şekilde girmesi, taraf olması Türkiye’de çok şeye gebe olduğunu gösteriyor.

 12. Güncel Blog Güncel Blog

  Yandex yenilikleri ile Google'ı sollamasa da en büyük rakibi olacak. Şu ana kadarki yenilikleri arasında benim gözdem Yandex Metrica.

  1. Mustafa Mustafa

   Yandex metricaya bende dün üye oldum çok faydalı olacağını düşündüğüm bir bölüm, ayrıca backlink de alıyorsunuz.

 13. Malesef Türkiye'de başarılı girişimler halkımız ya da girişimi destekleyecek devlet ya da yatırımcı tarafında desteklenmiyor ya da çok az destekleniyor.

  Rus arama motoru Yandex Doğan Grubu ile mesafe alacağını ve güçlü olarak karşımıza çıkacağından eminim.

  5-6 yıldır arama motorları ile ilgili çalışmalarımızdan edindiğim tecrübe güçlü bir reklam tanıtım kampanyasının olması herhangi bir projeyi alıp götürüyor.

  Girişimin ne olduğu çok da önemli olmayabiliyor.

  Yandex teknolojik olarak ve sunduğu servisler olarak diğerlerinden üstün.

  Fakat arama kalitesi malesef Google a ulaşmış değil, geliştirilmeli.

 14. Güzel gelişmeler yakından takip ediyorum. Alternatif arama motorları olması kullanıcı ve reklam verenler için iyi bir gelişmedir her zaman için. Lakin şuan da google'nin politikalarına pek güven duyulmamakla birlikte işin içerisine Rus arama motorunun girmesiyle işler kızışacak gibi görünüyor bu bağlamda Türkiye'nin sene 2012'de bir arama motoru çıkartmayı düşünmemesi gerçekten vahim bir durum. Bunun etkilerini ve götürüleri şuan bilinmemekle beraber ileri ki dönemlerde bunun acısını çekeceğimiz kuşkusuz bir gerçektir.