Yandex Türkiye YKB Mehmet Ali Yalçındağ: "Şov yeni başlıyor"
Webrazzi TV

Yandex Türkiye YKB Mehmet Ali Yalçındağ: "Şov yeni başlıyor"

Yandex'in Türkiye pazarına giriş yapmasının üzerinden bir yıl geçti. Bir yıllık süre zarfında onlarca yerelleştirilmiş servisini Türkiye'deki kullanıcılarına açan şirket, yüzde 1'lik pazar payına ulaştı. Yandex Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Mehmet Ali Yalçındağ ile aradan geçen bir yılı değerlendirdik.

Yalçındağ, Yandex'in Türkiye'nin geçen bir yılı pazarı tanımak ve ürünleri entegre etmekle geçirdiklerini söyleyerek, şovun daha yeni başladığını ifade ediyor.Geçen ay reklam ürünü olan Yandex.Direct'i Türkiye pazarına sunan şirket, gelecek beş yıl sonra hızla büyümek istiyor. Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye'de 700 milyon TL'lik dijital reklam pazarı olduğunu söyleyerek, gelecek 5 yılda yaklaşık yüzde  30'luk hem kullanıcı hem de gelir payı almak istediklerini söylüyor.

Yorumlar (14)
 1. Doğan grubunun Yandex Türkiye ile derinden bir ilişkisi var mı acaba bunu merak ediyorum?

  Mehmet Ali Yalçındağ, YK Başkanı olarak doğru bir seçim midir?

  Arama motoru çünkü farklı bir iş.

  Ne gazeteye benzer, ne televizyona...

 2. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  яндекс çok seviyorum pazardaki payını yüzde 30 seviyelerine getireceğine inanıyorum bence fazla mutavazilik yapmasınlar))) yaklaşık diğer 50 ye yakın serviside hizmete gireceğinde ortalık karışacaktır ))) Türkiyedeki internet kullanıcılarına da hayırlı olsun böyle bir firma burada olduğu için kendilerine çok teşekkür ederim.

 3. Ali Kemal Ali Kemal

  Arama motoru pazarında %1 pay sahibi olmak ve bunu Türkiye bizi bağrına bastı şekilde yorumlamak? Pek bir anlam veremedim doğrusu.

 4. Google bildiğim kadarıyla vergi konusunda hala sıkıntı çıkartıyor. Yandex bu durumu ciddi bir avantaja çevirebilir.

 5. Muhammed Saim Daim Muhammed Saim Daim

  Bu lafları söyleyen arkadaş peki hiç Google ofisine gitmiş mi, Google merkezine gitmiş mi ABD'ye ki Yandex'ten çok etkilendiğini, ne kadar harika olduğundan felan bahsediyor. Bi Yandex Mail bi GMail kullanan herkes, kimin kazanacağını söyleyebilir... Karşılaştırması 1 gün sürer. Ha Yandex para kazanır mı, kazanır ama Google çok başka bir şirket, Street View sunmasa ne olur?

 6. Ali Gabuk Ali Gabuk

  Koskoca firma illa bunu düşünen bir sürü insan vardır ama benim fikrim öyle ufak tefek 3 5 servis çıkartarak bu iş yürümez.

 7. kimse kusura bakmasin ama cok yanlis bir yonetim kurulu baskani secilmis, agzi olan konusuyor durumu degil bu, gorunen koy klavuz istemez. yandex o bahsedilen yuzde 1'e deli gibi para harcayip ulasti, para kazanarak degil ki o yuzde birde hala reklamlarin yonlendirmesiyle oraya gelen kisiler, kesinlikle kalici degiller, trafik uygulamasi disinda bir arama motoru olarak hicbir zaman Turkiye'de var olamayacaklar, en fazla yuzde 4-5'i gorebilirler ama 3'u bile gorebileceklerini sanmiyorum. Webrazzi'nin yorumumu onaylayabilecek kadar objektif oldugunu umuyorum.

 8. Çağrı Çağrı

  Gülerim ben bu işe her yıl %1 büyürse bu şirket 99 yıl sonra ne olur %99 alın size bahçeli hesabı .Şimdi buna kim inanır kadir inanır.

  Google gibi bir servis duruken neden yandex kullanıyım Allah aşkına ? Bana öyle birşey diyinki tamamdır yandex kullanıyorum diyim ? .

  Yandex'in diğer firmalardan farklı bir uygulamasını söyleyin bana ?

  Ayrıca ben eminim çoğu kişinin sırf sadece yandex üzerinden arama yaptığını düşünmüyorum .Çoğu genelde yandex'in daha ne olduğunu bilmeyen ve progralar sayesinde anasayfanın yandex olarak değiştirilmesi ve kullanıcının benim gibilerin bunu kaldıramaması .Bu mu yani ?

 9. Cuhadar Cuhadar

  Ben yandexin başarılı olacağına inanıyorum. Ve google ile birlikte yandex i de kullanıyorum. Çok karamsarsınız. Google 1 günde tahta oturmadı. Yönetim konusunda yandex ters köşe ama bir iki yıl içerisinde ciddi bir ortakları değilse yalçındağ ile yollarını ayıracaklarını söyleyebilirim. Bilişim sektöründe ileriyi görebilecek yapay zeka gibi zekasını algoritmatik bir şekilde kullanabilecek yönetici lazım.

  Ben zenginim ben yaparım işi olmaz ne yazıkki.

 10. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  Bence Yandex aynen isminde oldugu gibi Google gibi bir otobanin yaninda ancak "Yan yol" olarak kalacaktir.

  1. Harika!

 11. Osman D Osman D

  Google kullanaraktan hep aynı istihbarat takımına hakkımda bilgi vermekten bıktım,

  google'dan yandex'e geçiş yaptım. doğan holding'e rağmen demeliyim.

  Yerli arama motoru olsa onu kullanırım.. yani mevcut siteler gerçekten birer arama motoru olup başka motorların bilgilerini kopyalamasalar..

 12. Good16 Good16

  Yandex iyi güzel , Google'de güzel.Her arama motoru iyide Yandex webmasterlere dönük.Google kullanıcıya.Yandex ne yaptı , reklam vs. kurdu Google ne yaptı adsense ban - ban - ban - filtre - bomb - bammmm!

  Ben işin parasında değilim kitle yaratmak istiyorum bu iş içinde Google gerek orası ayrı fakat Yandex kullanıcısı varsa Yandex'i de önemserim tatlı bir rekabet fena olmaz.

  Google adsense alacak olursam Google'yi kullanırım , hiti o gönderiyor - parayı da o alsın :D