Yandex'in reklam hizmeti Yandex.Direct Türkiye'de!
Arama Servisleri

Yandex'in reklam hizmeti Yandex.Direct Türkiye'de!

Yandex'in Rusya'daki hizmetlerini teker teker Türkiye'ye getirdiğini biliyoruz ama bu kez ani bir şekilde Yandex.Direct'in Türkiye'de hizmet vermeye başladığını öğrendik.

Yandex Direct, Yandex'in arama motoru reklamcılığı hizmetini ifade ediyor. Google'a karşı yeni cephe açan Yandex Direct reklamları standart olarak (diğer benzer hizmetlerde olduğu gibi) anahtar kelime tabanlı ve tıklama başına fiyata dayalı açık artırma modeline göre çalışıyor.

Yandex.Direct reklamları şimdilik arama sonuçlarında gösterilecek ama zamanla web sitelerinde de sıçrayacağına şüphe yok.

Yandex reklamların birim fiyatına göre sıralandığını ifade etse de teknik algoritmalarda Google gibi bir başarılı reklam puanının da sıralamayı etkilemesi mümkün olabilir. Yani arama motoru reklamcılarının bu konuda bir şeyler öğrenmesi gerekebilir. Zaten Yandex de Yandex Direct yardım sayfasında gerekli açıklamaları Türkçe olarak yapıyor.

Yandex, Yandex Direct'e bağlı uygulamaların geliştirilmesi için Yandex.Direct API’sini de sunuyor. Diğer yandan daha önce hizmete sunulan trafik ölçüm ve analiz hizmeti Yandex.Metrica, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçümleme de Yandex.Direct ile paralel çalışacak.

Türkiye'deki ürünlerini hızla artıran Yandex'in bu ürünlerden istediği geri dönüşü alıp almadığını bilmiyoruz ama Yandex Türkiye Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ Yandex'in Türkiye'de 2 milyon ziyaretçiye (aylık, tekil ziyaretçi sayısı olduğunu sanıyorum) ulaştığını ifade ediyor. Yandex'in önümüzdeki 5 yıl içerisindeki pazar hedefini de yüzde 25-30 olarak gösteriyor.

Bu büyük mücadelenin nasıl gittiğini takip edeceğiz ama okuyucularımız arasındaki web geliştiricilerden yorum alabilirsek seviniriz.

Yorumlar (23)
 1. Bu uygulamayı bekliyordum , adsense 'den daha çok kazandıracağını düşünüyorum. Zamanla Göreceğiz .

  1. Yavuz Yavuz

   Ben (işletmem yani) reklam veremedikten sonra siz nasıl kazanç elde edeceksiniz?

   Google'ın yıllarca uğraşıp Adwords ile oluşturduğu arayüz kolaylığını sağlarlarsa başarırlar. Ama reklam oluşturma paneli hiç umut vaadetmiyor bana. First Name, Last Name anladım da Middle Name neden zorunlu çok çok ilginç. Daha bir çok ilginçlik var ama anlatıp değerli vaktinizi ziyan etmek istemem. Hem daha benim de ödemeyi nasıl yapacağımı anlamam gibi saçma bir işim var.

   "Google'a cephe açmak" denmiş yukarıdaki yazıda. Mevcut direct ile mirc'a karşı bile cephe açmazdım ben. Biraz özveri gösterirlerse ben de kurcalayıp öğrenmek için çabalarım Yandex Direct'i. Bu arada Yandex Direct'den bahsederken Yandex Map falan övülmüş arada. Benim telefonumda da Yandex Maps var. Evet çok güzel. Ama konu Direct şu an.

   Yeni girişimleri, sırf tekeli kıracak umuduyla destekleyip pohpohlamak yerine biraz gerçekçi feedbacklerle desteklersek onlar da sırf tv reklamlarına güvenip işin ucunu bırakmazlar belki.

 2. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Ruslar Kontakte ile Facebook'a ki arayüzü Facebook'dan çok daha başarılı, Yandex ilede Google'a kafa tutmaya çalışıyorlar. Bing ve Yahoo'nun bu kadar arkada kaldığı yerde Yandex'in bu kadar öne çıkabilmesi gerçekten takdire şayan.

 3. Kobilerin reklam bütçesinden pay alacağını düşünmüyorum, zira google halen onların klasik sarı sayfası gibi. Belki farklı yaş gruplarına hitap eden web siteleri için karlı bir seçenek olabilir.

 4. Reklam vermeye çalıştım sırf deneme amaçlı sonra sadece yandex money ile ödeyebilirsin dedi bende vazgeçtim, hem ülkemizdeki payı %1-2 olan arama motoruna kim reklam verirki

 5. Cenk İşler Cenk İşler

  Bir Web Developer olarak yandex'e verilen değerin yersiz olduğu kanaatindeyim.

  3-5 Zengin girişimcinin sırf kendi reklamlarını Türkiye pazarında rahatlıkla ucuza yayınlatabilmek için yaptığı bu büyük proje, web kullanıcılarına öyle bir sunuluyor ki görende yandex'in ekstra bir özellik ile geldiğini sanacak.

  1. Bence yanlış düşünüyorsunuz. Birilerinin google tekelini kırdığı anda reklam gelirlerimizde önemli miktarda artacaktır.

 6. Yandex i bende anlamsız buluyordum. Ancak Türkiye pazarına çok güzel odaklanmış durumdalar.. Bunun en güzel örneği de, harita uygulaması.

  google bütün servislerini kuzey amerika üzerine yoğunlaştırmış durumda. Kanadada yaşarken, google üzerinden bir çokbilgiye ulaşabiliyordum, mesela sinema yada filmleri araştırıdığımda, sinema salonlarının web sayfasına gitmeme gerek kalmadan, bana yolu bile tarif ediyordu, yada otobüsün kaçta geleceği vs..

  yandex de özellikle trafik, ve street view ile googleın tr pazarında yapmadığı, külfet bulduğu hizmetleri tr kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Son zamanlarda, ibb nin trafik servisi yerine, yandex kullanır oldum. yandexin reklamları sadece harita uygulamasında çıksa bile iş yapar, zaten günde bir kaç kez bakıyorm trafiğe...

  tabi yandex, hemen popüler olmayı düşünmediğnden eminim.. Uzun zaman alacaktır, pazarda kabul görmesi, ve googleun dominantlığın yenmesi.. ve zaten hizmetler, applicationlar olarka da google a birebir rakip olamaaz çok uzun bir süre.. bu istikrarda giderse, güzel bir pay alacaktır.

  Burda zarar gören google değilde, arama motoru yada bu işlere girmek isteyen yerli girişimciler varsa, onların önü yandex ile tamamen tıkanacaktır. Yandex adeta yerel bir arama motoru gibi çalışıyor, tv reklamları, bölgesel servisler vs... bu durumda bir türk arama motoru ya da, harita hizmetini tr pazarında pay kapmış olarak görme şansımız pek yok.. Belki semantic web bi fırsat yaratabilir, tabi varsa üzerinde çalışan

 7. Güncel Blog Güncel Blog

  Hadi Bakalım, inşallah herkese hayırlı olur, google ile rakip olarak yayıncılar daha fazla kazanabilir.

 8. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  Yandex adsense disk money bilet otomobil video haberler market google i her türlü sollar 1-2 senede ... Türkiyede çok fazla şey değişecek yandex sayesinde....

 9. uzun zamandır yandexi anasayfam yaptım. maksat google a kıllık olsun. microsofta her fırsatta dava açıp tekel kuruyor diyen google a ders olsun. onca yıl firefoxu çıkaracağı chorome için destekleyip milletin gözünde şah olmuştu google.

  1. Merhaba

   uzun zamandır yandexi anasayfam yaptım. maksat google a kıllık olsun. microsofta her fırsatta dava açıp tekel kuruyor diyen google a ders olsun. onca yıl firefoxu çıkaracağı chorome için destekleyip milletin gözünde şah olmuştu google

   bu sözünüze tamamen katılıyorum bizim için iyi olacak.

 10. Selman Gunes Selman Gunes

  Google gibi olamaz diye düşünüyorum.

 11. ne kadar pay alacağı bizim için hiç önemli değil

  önemli olan googlenin tekelliğine son vermiş olması (payı düşük olsada rakip rakiptir) bir tür rekabet ortamı doğacağına eminim

  şirketler arası rekabet her zaman tüketicinin yararınadır.

 12. Facebook Oyunları Facebook Oyunları

  Yandex reklam sektörüne hızlı gireceğe benziyor.reklam sektöründeki tekel kalkınca,rekabette kızışacaktır.inşallah herkes bu işten karlı çıkar.Arkadaşlar paranın dini imanı olmaz. neticede ha google, ha yandex ikiside gavur.biz işimize bakalım değilmi? herkese hayırlı olsun.

 13. Netpara.org Netpara.org

  microsoft yandex kadar olamadı kaç senedir internette türkiye için arama motoru reklamcılığına geçemedi amerikadan başka,google da iyi bir rekabetçi çıktı kendisi tekelci gibi,şeyini balta kesmiyor,inşallah yandex sollar,milletin adwords hesaplarını askıya almaktan başka bi halt bilmiyor.

 14. bence GOOGLEyi kimse geçemez

  1. Bu yorumunuz tarihe not düşülsün. Yıllar sonra dönüp bakarsınız.

 15. Madonetr Madonetr

  Gerçekten güzel birşey olmuş bizim gibi kişiler için.

 16. Mardin Evden Eve Nakliyat Mardin Evden Eve Nakliyat

  Adsense alamıyoruz yandexte nasıl yayıncı olabiliriz bilgisi olan varmıdır.

 17. Google'da olan yüksek rekabet ve maliyetler artık girişimcileri farklı pazarlama kanallarına sevk ediyor. Yandex reklamları da bunlardan biri. LAYSOS olarak Yandex reklamları veren ajanslar arasında yer alıyoruz. https://laysos.com/yandex-reklam/ adresinden hem iletişime geçebilirler hem de Yandex reklam formatları hakkında girişimciler bilgi alabilirler.

 18. Cagdas Cagdas

  Yandex Direct reklam paneli Adwords'ün yanında çok amatör kalıyor. Yapmak istediğiniz optimizasyonları yapamıyor, yapmaya çalışacağınız optimizasyonları yapmanız çok uzun sürüyor en önemlisi ise raporlama sistemi çok kötü çalışıyor. 2000'li yılların reklam raporlaması gibi 2017'de Yandex Direct bu eziyeti çektiriyor.

 19. Nurettin Nurettin

  izeylip ilerleyen süreçlerde görecegiz