Yandex.Metrica Türkiye'de hizmete girdi
Arama Servisleri

Yandex.Metrica Türkiye'de hizmete girdi

Yandex de Google gibi sadece arama motorundan ibaret olmayan bir şirket ve hizmetlerinden birini daha Türkiye'de hizmete sunuyor; Yandex.Metrica.

Yandex Metrica'yı kısaca web sitelerinin trafiğini ölçmeye ve ziyaretçi davranışlarını takip etmeye yaradığını söyleyebiliriz. Arama motoru tarafında Yandex'i tanıyan web sitesi sahiplerinin beklediği bu hizmet aynı zamanda çevrimiçi reklam ve pazarlama kampanyalarını da daha net ve kolayca ölçümlemeye çalışıyor.

Google Analytics'e rakip olacak Yandex.Metrica da ücretsiz olarak kullanılabilecek. Kullanıcılarına ziyaretçilerin hangi kanallardan geldiğini, sitede ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi sayfaları ve içerikleri tercih ettiklerini ve kullanıcı davranışlarına dair bilgiler sunacak.

Yerelleşme konusunda iyi bir performans gösteren ve Türkiye'de televizyon reklamlarına da başlayan Yandex, bu hizmeti için de Türkçe arayüz ve Türkçe yardım sayfaları sunuyor.

Yandex.Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov'a göre Yandex Metrica kullanıcı dostu bir arayüz sahip ve ziyaretçilerin site üzerindeki hareketlerini kaydedilmiş bir şekilde izlemeye imkan veren Webvisor ve sayfaların belirli kısımlarına hangi yoğunlukta tıklandığını gösteren Tıklama Haritaları gibi kendine has özelliklere sahip.

İstenildiği takdirde Yandex Metrica ziyaretçi istatistikleri ister herkese açık olarak da kullanılabiliyor ve sitelerin erişilebilirliğini sürekli olarak kontrol ederek sorun yaşandığında site sahiplerini ve webmasterlerı e-posta veya ücretsiz SMS mesajı aracılığıyla bilgilendiriyor.

Yandex Türkiye'den Erhan Erdoğan bugün saat 14:30'da Webrazzi Dijital12'de detaylarını verecek ve biz de detayları sizinle paylaşacağız ama Yandex.Metrica'ya metrica.yandex.com.tr adresinden ulaşıp incelemeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Kadir Kadir

  https://passport.yandex.com.tr/passport?mode=restore

  Şifremi unutmuştum ve bana şifre sorumu rusça olarak sordu. Yandex iyi güzel, sokakları gezebiliyoruz oturdugumuz yerden. Umarım bu hatayı düzeltir.

 2. Uzun suredir takip ediyorum ben bu adamlari tuttum.

  1. Ozgur Can Ozgur Can

   merhaba onur bey. uzun suredir takip ediyormussunuz yandexi sorma geregi duydum.cevaplarsanız sevinirim..

   yandex de google adwords gibi reklam calısmaları var mı acaba_ ? web sitemizin anahtar kelime uygulamasıyla reklam vermek istiyoruz. .sizde bayağıdır ilgileniyormuşsunuz ..rica etsem cevaplayabilirmisinz.

   saygılar teşekkürler

   1. Alişer Hasanov Alişer Hasanov

    Sorduğunuz ürün ve servisin adı — Yandex.Direct. Reklam yayını ve alımı çalışmalarımız başlamış değil. Haberler ve duyurularımızı http://facebook.com/yandexcomtr 'den takip edebilirsiniz.

    İlginiz için teşekkürler.

 3. Çok sevindiğim, güzel bir haber. Google analyticse yıllardır düzgün bir alternatif arıyorduk.

 4. Sefa Koç Sefa Koç

  Yandex iyiden iyiye Türkiye pazarına ısınmaya başladı.

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Benim en çok ilgimi çeken sitenin erişebilirliğini kontrol etme sistemi. Eğer anlık olarak sürekli bir kontrol sistemiyse sırf bu yüzden kullanabilirim. Çoğu uptime kontrol sistemleri (ücretsiz versiyonlar) ort. 30 dakikada bir kontrol ediyorlar. Bu da gerçek bir ölçüm olmuyor.

 6. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Bing'ten hala ses yok.

 7. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  Henuz erken. Tum yapi tabiki tasinamaz. Destek, eslestirme, sayi karsilastirma amacli kullanilabilir. Daha da iyiye gidecektir. Ilk adim gercekten cok buyuk ve onemli yenilikler sunmakta.

  Detaylı Yandex metrica analizim; http://blog.ozturkcan.com/yazi/yandex-metrica/

 8. Murat Murat

  Aslında arama motorlarının çoğalması bir noktada iyi değil. Sitemizin reklam bütçelerini ayarlama, optimizasyon ayarları neye göre olacak .İşler gittikçe zorlaşıyor.

 9. Yandex bence Türkiye' ye çok iddialı girdi. Seo için rapor aldım bazı sitelerimden. Anlaşılır bir dil olmasından dolay müşteriye direk sunabiliyorum. Üzerinde ekstra bir oynama gerektirmiyor. Tabi ki her zaman sadece Google diyeceğim ama Yandex' e de hakim olmak gerekiyor gibi:)