Birinci yaşını kutlayan Yandex Türkiye yüzde 1'lik pazar payına ulaştı
Arama Servisleri

Birinci yaşını kutlayan Yandex Türkiye yüzde 1'lik pazar payına ulaştı

Rusya merkezli arama motoru Yandex'in Türkiye pazarına girişinin üzerinden bir yıl geçti. Türkiye'de kullanıma açtığı yerelleştirdiği ürünleriyle dikkat çeken Yandex, Türkiye verilerini paylaştı.

Toplantıda konuşan Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Yandex Türkiye'nin yüzde 1'lik pazar payına ulaştığını açıkladı. Mehmet Ali Yalçındağ Yandex Türkiye'nin ulaştığı pazar payını şu şekilde yorumladı: "Yandex Türkiye arama motoru pazarında yüzde 1 pazar payına ulaştı. Bu rakam bize çok şey ifade ediyor. Bir yılı pazarı tanımak ve ürünleri entegre etmekle geçirdik. Daha işe başlamadan yüzde 1 paya ulaşmak bizim için önemli. Daha şov başlamamışken, bu rakama ulaşmak, Yandex'in Türkiye'ye gelmekle doğru bir karar verdiğini gösteriyor."

Haziran ayında 3.1 milyon aylık tekil kullanıcıya ulaşıldı

Mehmet Ali Yalçındağ'dan sonra sözü Yandex Analisti Erhan Erdoğan aldı. Yandex'in geçen bir yıllık süreçte Türkiye pazarına sunduğu araçları hatırlatan Erhan Erdoğan, Yandex hakkındaki bazı verileri açıkladı. Şirket şu anda 20'si ofis içi, 35'i ofis dışı olmak üzere toplamda 55 kişi çalışana ulaşmış durumda. Erhan Erdoğan Yandex Türkiye'nin kullanıcı rakamları kronolojik olarak şu şekilde açıkladı: "Ocak ayında günlük 100 bin kullanıcı rakamına ulaştık. Şu an küçük gelebilir ama o dönemde büyük bir rakamdı. Daha sonra Mayıs ayında günlük 2 milyon arama rakamına ulaştık. Haziran ayındaysa 3.1 milyon aylık tekil kullanıcıya ulaştık."

En fazla veri trafiği sabah 9'da gerçekleşiyor

Yandex.Metrica ile Türkiye'deki kullanıcılara yönelik toplanan verilerde toplantıda açıklandı.70 bin site üzerinden ve günlük 25 milyon sayfa ziyaretinin analiz edildiği araştırmaya sonuçlarına göre masaüstü veri trafiği hafta içi Çarşamba günü yükseliyor. Mobil trafikse hafta içi ve hafta sonu düşmüyor. Aksine hafta sonu artıyor. Paylaşılan rakamların ayrıntıları şu şekilde, sunumun tamamına yazının sonunda ulaşabilirsiniz.

 • Sayfa görüntüleme sayısı bazında masaüstü cihazlarda en fazla veri trafiği sabah 9'da gerçekleşiyor. Kullanıcı başına 18 sayfa görüntüleme düşüyor.
 • İşletim sistemlerine göre kullanım verilerine göre Mac sistemleri Türkiye'de yüzde 1'in altında pazar payına sahip.
 • Tarayıcılar konusunda Türkiye'deki Internet Explorer kullanımı yüzde 50 oranında. Chrome ise ikinci sırada.
 • Mobil işletim sistemlerindeyse Apple yüzde 70 ile birinci sırada. Yaklaşık yüzde 20 ile Nokia ikinci, yüzde 10 ile Samsung ikinci sırada yer alıyor.
Hedef yüzde 30 pazar payı

Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye'deki dijital reklam pazarının 700 milyon TL üzerinde gerçekleştiğini ifade etti. Yalçındağ, "Google'ın bu pastandan yüzde 55 pay aldığını düşünüyoruz. Gelecek 5 yıl içinde yüzde 30 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu rakam hem kullanım hem de gelir bazındaki hedefimiz" şeklinde konuştu.

Son olarak Yandex Türkiye'nin ücretsiz kurumsal e-posta altyapısını da sunacağını belirtelim. Bu servis ile şirketler kendi alan adı uzantısını Yandex altyapısıyla kullanılabilecek.

Yandex Türkiye Bir Yaşında

Güncelleme: Google Türkiye, Yandex Türkiye'nin doğum gününü kutlamak için makaron göndermiş :)

Yorumlar (13)
 1. Yandex, yerinde durmuyor. Özellikle maps ve mail alanında bile çok hızlı aşama kaydettiler. Kullanıcı alışkanlıklarının değiştirmenin zor olduğu Türkiye'de gösterdikleri azim takdire değer.

 2. Yandex cesur davrandı, Türkiye pazarına girdi.

  Bence pazarda yeni oyuncular olmalı. Pazar liderleri kendini yalnız hissetmemeli, kullanıcılar başka seçeneklerinin olmadığını düşünmemeli.

  Dahada başarılı olacaktır. 2013 yılında %10'luk bir pazar payına kolaylıkla erişeceğine inanıyorum.

  1. Bu arada şimdi gördüm.

   Google'ın nazik davranışını tebrik ediyorum.

   Ortada tatlı bir rekabet var.

 3. Bence rekabet olmalı diye düşünüyorum. Sonuçta tekel olunan yerde kalite tartışılır.

 4. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Rekabet kaliteyi arttırır. Bence yandex gibi arama motorlarının olması iyidir. Keşke Bing, yahoo'da bu konuda daha aktif olabilseler.

  Son olarak Yandex gibi arama motorlarının Google'un Türkiye'de %90'ın üstünde bir kullanımı varken, işleri çok zor. Bir kere insanların alışkanlıklarını değiştirmek çok zor. Hala insanlar bir sitenin adresini, adres satırına yazmaktansa direk google arama kutucuğuna yazdığı bir ortamda, sürekli arama alt yapısını geliştiren bir Google gibi bir dev karşısında işleri çok zor. Yandex'in belirli bir seviyeye geleceğine eminim. 5 sene içerisinde %15 kullanım oranına erişebilirse Yandex başarılı olmuştur bence...

 5. Sunumda birde ulaşılan trafiğin ne kadarının organik olduğunu açıklamalılardı.

  %1 yönlendirmesiz pazar payı almışlarsa tebrikler, büyük başarı.

  Fakat şu an için zannetmiyorum.

 6. Haritası güzel

 7. Yandexi kullaniyorum bazen, oldukca doyurucu sonuclar veriyor.. yalniz kullanicilar olarak aliskanligimizi googledan terketmek zaman alacaga benziyor

 8. Telefonumda hemen hemen her sabah ve her akşam yandex maps muhakkak açılır. Trafik durumu kontrol edilir ve ona göre güzergah belirlenir. Malum istanbul trafiği.

  Bir diğer not ise. LÜTFEN ARAMA SONUÇLARINDA BİR LİNKE TIKLANINCA YENİ SAYFADA AÇILMASIN.

  Çünkü yeni sayfada açılıyor ve o sayfaya geçiyor. Bense hatta bunda tüm Türkiye'nin bir alışkanlığı olduğunu düşünüyorum, eğer bir sayfayı yeni sekmede açacaksam ya sağ tıklarım yada ctrl'ye basılı iken basarım. Çünkü arama kısmında birkaç linke bakıp hepsini açıp sonra bir kez daha göz atmak istiyorum, bunlarıda yeni bir sekmeye otomatik gitmeden görmek istiyorum.

 9. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Yandex aramada çok iyi sonuçlar veriyor.

  Mail hizmeti çok sade ve hızlı. Gerçek bir mail kutusu deneyimi yaşatıyor.

  Yandex.Disk ise yine başarılı bir hizmet. 20 GB a kadar çıkarabilmek ise büyük bir avantaj. Disk mobil uygulamasını Mail uygulamasından ayırmaklada çok iyi bir seçim yaptı Yandex.

  Harita ve Trafik konusunda da tek geçerim. Trafik konusunda rakibi yok zaten. Haritada ise Google Maps i geçti.

  Yandex entegre edilmiş internet gezginleri ile her şeyi kolaylaştırıyor.

  Yandex.Mail hizmetinin şirket domainleri ile kullanılacağını başka yerden de duymuştum. Dün akşam saatlerinde servisler alanında yerini alacağı söyleniyordu. Henüz gelmedi. O da gelirse çok güzel olucak.

  İlerleyen zamanlarda umuyorum ki pazarda ciddi bir paya sahip olacaktır.

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Yandex çalışmaları güzel ama alışkanların zor değişmesi çok kötü. İyi ve farklı olabilirsiniz ama bu kadar yatırım, yani bu kadar para harcanıyor karşılıyor mu , karşılayacak mı? dünyanın en büyüğü ile rekabet etmek oldukça zor. başarılar dilerim.

  1. Şu an benim düşüncem biz Türkler daima güçsüzün yanında olmuşuzdur. Yani Yandex bişeyler becerir :)

 11. Türknet Türknet

  Çok daha iyi yerlere geleceğine ben inanıyorum.İnşallah öyle olur.