Mobil

iOS 6 yayınlandı

Apple kullanıcılarının uzun zamandan beri bekledi iOS 6 kısa bir süre önce yayınlandı. 626 mb büyüklüğünde olan iOS 6'ya 200'den fazla yeni özellik gelmiş durumda. Geçen hafta iPhone 5 lansmanın da da açıklandığı üzere iOS 6, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod Touch (4 ve 5. jenerasyon), iPad 2 ve Yeni iPad'i destekliyor.

iOS 6'yla gelecek özellikleri Webrazzi'de sık sık paylaşmaya çalıştık. Öncelikle işletim sisteminin yeni sürümünde yer alacak olan özelliklerden değil de, yer almayacak özelliklerden bahsedelim. Daha önceden de paylaştığımız gibi Google'ın YouTube ve Maps gibi ürünleri artık Apple ürünlerinde yerleşik olarak gelmiyor. Apple harita konusunda TomTom ile anlaşma yaparak kendi haritasını iOS 6'ya taşıdı. Bunun yanı sıra Apple YouTube uygulaması da veda etti. Ancak Google'ın iOS'lar için kendi uygulamasını geçen hafta yayınladığını hatırlatalım.

Facebook desteği geldi

Gelelim iOS 6'da olan özelliklere iOS 5 ile Twitter desteği gelen işletim sistemine bu kez Facebook desteği de geldi. Bu özellikle kullanıcılar dosyalarını Facebook üzerinden de kolayca paylaşabilecek. Bunun yanı sıra kullanıcıların Facebook arkadaşlarıyla telefonun rehberi eşleştirilerek fotoğraf, telefon ve e-posta bilgilerine ulaşılabilecek.

iOS 6'nın test sürümünde de görüldüğü üzere Siri'nin Türkiye'deki mekanlarını bulabiliyor. Siri her ne kadar Türkçe olarak kullanılamasa da Türkiye'deki bazı mekanları tanımlamasının kısmen işe yarayabileceğini söyleyebiliriz.

Geçen hafta iPhone 5 lansmanında tanıtılan önemli özelliklerden biri Passbook uygulamasıydı. Passbook uçuş kartları, biletler, mağaza kartları ve kuponlar gibi barkodlu kartlarını tek bir uygulama altında topluyor. Kullanıcılar bu özellikle basılı bilet kullanmadan geçiş yapabilecek.  Ancak bu uygulama iPad’lerde bulunmuyor. Passbook'un Türkiye'de ne kadar kullanılabileceği ise konusuysa tartışma konusu olabilir.

Panorama iPhone 5 ve iPhone 4S'lerde kullanılabilecek

Özellikle fotoğraf meraklısı iPhone kullanıcılarının merakla beklediği diğer bir özelliğin Panorama olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılara 180 ya da 360 derecelik geniş açılı fotoğraf çekebilme özelliği sağlayan Panorama, iPhone 5 ve iPhone 4S'lerde kullanılabilecek.

iPhone kullanıcıları için gelen yeni bir özellik ise aramalara gelen farklı cevaplama seçenekleri. Kullanıcılar artık 'reddet' veya 'cevapla' yerine 'mesaj ile yanıtla' ve 'daha sonra anımsat' gibi seçenekler eklenmiş durumda.

Apple e-posta uygulamasına yeni özellikler katmışi durumda. VIP diye de adlandırılan yeni özellik, önemli kişilerin mesajlarını ayrıca gösteriyor. Kullanıcılar, istedikleri kişiyi VIP listesine ekleyerek, ayrı bir listede görüntülenmesini sağlayacak.

Sonunda Türkçe klavye geldi

Gelelim Türkçe klavye konusuna. Arap saçına döndü diyebileceğimiz Türkçe klavye iOS 6 ile Apple cihazlarına girmiş durumda. Ancak söz konusu klavye Q. Yani Türkçe F klavye iOS 6'da yer almıyor. Ancak yine de Apple'ın Türkiye'deki kullanıcıların kalbini kazandığını söyleyebiliriz.

iPad kullanıcılarının en çok aradığı özelliklerden bir diğeriyse saat ve alarm uygulamasıydı. iPad kullanıcıları iOS 6 ile alarm ve saat uygulamasına kavuştu. iPhone'da olduğu gibi dünya saatleri de uygulama içinde yer alıyor.

Son olarak FaceTime'dan bahsetmek istiyoruz. Önceki işletim sistemi sürümlerinde sadece Wi-Fi ile çalışan Facetime, artık 3G ile de kullanılabiliyor. 3G üzerinden kullanılan FaceTime özelliği iPhone 5, iPhone 4S ve Yeni iPad ile kullanılabiliyor.

iOS 6 yüklemeden önce hazırlıklarınızı yapın

İlgimizi çeken iOS 6'nın yeni özellikleri yukarıda paylaştığımız gibi. Ancak yazının başında bahsettiğimiz gibi 200'den fazla özellik bulunuyor. Farkettiğimiz özellikleri Webrazzi'de paylaşmaya devam edeceğiz.

iOS 6 yüklemeden önce sabah yayımladığımız "iOS 6 için hazırlıklarınızı tamamladınız mı" başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar (18)
 1. Şu an güncellemeyi indirmeye çalışıyorum ama 24 saat filan var diyor. Çok fazla yüklenme var galiba şu an :)

  1. Ben direkt indirdim hiç bekleme olmadı

   1. Tamam şu an bende de düzeldi ve hızlı bir şekilde yükleniyor.

 2. Beta sürümü yüklü olduğu için güncellemeyi göremiyoruz sanırım, var mı bu konuda bir bilginiz?

 3. Walla süper Türkçe klavye herşeye değer

  1. "W"alla yazan birisinin Türkçe klavye desteğine sevinmesi, bizi bütün ofis olarak çok eğlendirdi şu an. Bütün haftanın stresini attık. Teşekkür ederiz Fatih Bey.

   1. internet (özellikle facebook) türkçesi süper gençlerimizle dolu.. yazık

   2. Mert Ak Mert Ak

    Aynen :)))

 4. Müthiş değişiklikler aman allahım.

  alarm ve saat uygulaması gelmiş.

  türkçe klavye gelmiiş. oooooovff.

  Resmen alay ediyor bu apple müşterileri ile.

  1. aynen

   1. ne bekliyordunuz ki..

   2. Sen çalar saat mı bekliyordun yoksa murat :)

    İşte mutluluğun kaynağı bu; beklentileri küçültmek, öyle ki nerdeyse apple versiyon numarasını yükseltti diye bile sevinecekler.

   3. 3 yıl önce aldığınız bir telefona (3GS) son sürüm işletim sistemini çıktığı gün yükleyebilmek, Android kullanıcılarının yaklaşık %75'inin halen 2.x sürümleri kullandığını ve daha üst bir sürüme upgrade edemediğini düşününce sevindirici bir durum tabiki.

 5. Şunu görüyorum ios6 tam bir tweet rekoru kırmış. 100 tweeti geçmiş bu yazıda. Kullanıcılar iphone5ten daha çok ios6 yı sevindi sanırım. Bende aynı şekilde çünkü hiçbir bedel vermeden, sıra beklemeden indirdik kullanmaya başladık. :)

 6. Passbook bende calismiyor, yoksa sadece Amerikada mi kullaniliyor? Normalde 4S kullanmaktayim, cok ta buyuk fark goremiyorum iOS6 ile bir onceki isletim sistemi ile

  1. neticede yeni bir işletim sistemi çıkmadı, yeni versiyonu çıktı. hatalarını giderip 3-5 ekleme yaptılar o kadar..

 7. Haritası hiç göze hoş gelmiyor google maps'den sonra..!

 8. Fatih Ünal Fatih Ünal

  Nokia 'nın dandik diyebileceğimiz bir çok telefonunda bile IPHONE dan daha fazla özellik var. En basit örnek ise; Radyo. Şarj olayı vs. vs. vs.

  Apple bunları da aşarsa mükemmel ötesi olur. Sanırım nasılsa böyle de çok satıyoruz diyerek herşeyi peşin peşin vermiyorlar. Yoksa Çin telefonları gibi TV bile koyalardı :)