iOS 6 için hazırlıklarınızı tamamladınız mı?
Mobil

iOS 6 için hazırlıklarınızı tamamladınız mı?

Özellikleri ve yeni uygulamalarıyla uzun zaman beri konuşulan Apple'ın yeni işletim sistemi sürümü iOS 6 için nihayet geri sayım başladı. Türkçe klavyeden, yeni haritalara kadar birçok özelliğin yer alacağı yeni işletim sistemi bugün yayınlanıyor. Peki Apple kullanıcıları yeni işletim sistemine hazır mı?

Kullanıcıların iTunes'tan şarj aletine kadar birçok hazırlık yapması gerekiyor. Bu yüzden kullanıcıların iOS 6'ya hazırlanması için bir kontrol listesi hazırladık. Bu listeyle Apple kullanıcılarının cihazlarının işletim sistemi sürümünü sorunsuzca iOS 6'ya yükseltmesi mümkün. Türkiye saatiyle akşam 8 civarında çıkması beklenen iOS 6 için yapılması gereken hazırlıkları, aşağıda bulabilirsiniz.

iTunes 10.7 sürümünü indirin

iOS 6 için olmazsa olmazlardan biri iTunes'un son sürümü olan 10.7. Şimdiden son sürüm iTunes'u indirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü iOS 6'nin yayınlanmasıyla beraber Apple sunucuları ister istemez yavaşlayacak. Öte yandan iTunes 10.7'nin 80 megabyte olduğunu da belirtelim. Geçen hafta iPhone 5'in lansmanına yayınlanan iTunes 10.7'yi buradan indirebilirsiniz.

iOS 5 ile gelen en önemli özelliklerden biri, Apple cihazlarının bilgisayara bağlanmadan güncellenebilir olmasıydı. Bu özellik Apple'ın da sitesinde duyurduğu gibi iOS 6'da da devam ediyor. Yani kullanıcılar cihazlarının işletim sistemini bilgisayara bağlamadan yükseltebilecek. iOS 6 için Apple markalı cihazı internete bağlamak yeterli olacaktır. Ancak bunun için cihazınızı Wi-Fi olarak internete bağlamanızda fayda var.

Yedeklemeyi unutmayın

Yine iOS sürümleri çıktığında kullanıcıların yaşadığı en büyük problemlerin başında cihazda bulunan kişisel içeriklerin silinmesi. Bunun için Apple cihazının yedeklenmesi şart. Bunun için iOS 6'yı indirmeden önce iPad veya iPhone'nuzu bilgisayara bağlayarak eşleştirin. Yedekleme işlemi için iColud servisini de kullanabilirsiniz. Yedekleme işlemi cihazda yüklü olan içeriklere bağlı olarak uzun sürebilir. Bu yüzde yedekleme işlemini şimdiden yapmanızda fayda var.

Siz de iOS 6'yı ilk indiren kullanıcılar arasında olmak istiyorsanız bazı sorunlarla karşılaşmanız muhtemel. Çünkü dünyada sizin gibi düşünen milyonlarca iOS kullanıcısı bulunuyor ve onlar da iOS'u ilk indirenler arasında yer almak istiyor. Bu yüzden Apple sunucularında anlık trafiğe bağlı olarak bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Örnek vermek gerekirse iOS 6'yı indirir bir hatayla karşılaşıp, indirmek işlemine tekrar başlamak durumunda kalabilirsiniz.

Bazı uygulamalar hata verebilir

iOS 6'nın direkt etkileyeceği konuların başında uygulamalar geliyor. Özellikle son bir haftadan beri iOS 6'ya ayak uydurmak isteyen uygulamalar güncellemelerini yayınladı. Ancak çalışmalarını henüz sonlandıramamış uygulama ekipleri olabilir. Bu yüzden iOS 6'yı indirdiğinizde bazı uygulamalarda sorun yaşayabilirsiniz. Bu duruma hazırlıklı olun. Uygulama güncellemeleriniz sık sık yaparak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Şarj aletiniz hazır olsun

iOS 6 için hazırlıklarınıza şarj aletini de dahil edin. Çünkü Apple, yeni işletim sistemi sürümü için cihazın elektriğe bağlı olmasını şart koşabilir. Bu yüzden şarj aletiniz mutlaka yanınızda olsun. Öte yandan şarj aleti gerekli olmasa bile cihazınızın şarjını doldurmayı unutmayın.

Apple önceki işletim sistemi sürümlerinde olduğu gibi San Francisco saatiyle 10.00 itibariyle yayınlanması bekleniyor. Bu saat Türkiye saati itibariyle 20.00'a denk geliyor. Bir gecikme olması ihtimallerin arasında, ama 20.00'dan sonra güncellemeleri denetlemekte fayda var. iOS 6'yı ilk indirenlerden olmak istiyorsanız saat 20.00'a alarm kurmanızı öneriyoruz. :)

Kısa kısa iOS 6 için yapılması gerekenler

 • iTunes 10.7 indirin.
 • Yedekleyin.
 • Wi-Fi internete bağlanın.
 • Uygulamaları güncelleyin.
 • Şarj aletinizi hazır tutun.
 • Saat 20.00'a alarm kurun.
Yorumlar (16)
 1. Clubbeer Clubbeer

  ya jailbreak icin yine aylarca bekleyecegiz..

  1. Serhat Usta Serhat Usta

   jailbreak hemn yapabilirsin ios 6 beta4 yaptım

 2. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Özellikle iPhone 4 ve altı kullanıcıların iOS 6 yüklememesini tavsiye ederim. iOS 5'in üzerine Türkiye için çok fazla yenilik getirmemesine ek olarak, iPhone 4 ve altı kullanıcılar belirgin bir yavaşlama hissedebilirler.

  1. Sonerıos Sonerıos

   ben bugün indirdim ve şuan sorunsuz bir şekilde kullanıyorum hiçbir yavaşlama durumuyla karşılaşmadım 3GS kulanıyorum

 3. tamamladim

 4. heyecanla bekliyorum. özellikle dnd- do not disturb ve panoroma özelliklerini merak ediyorum.. apple makyajı cok iyi yapan firma tebrik etmek lazım :)) iki antin kuntin özellik ile bizi kendisine bağladı ya bravo.. yinede iphone 5 siparişi verdim :)

  1. Barış Barış

   Gökhan:Adamlar işlerinde profesyönel o yüzden adamlar 3gs veya 4 gibi cihazlara 4s veya 5 de olan ios6 özelliklerini yüklemicekler o yüzden telefonlar hiç bir şekilde yavaşlamaz iphone 3gs 16 gb kullanıyorum cihazımda 5.1.1 var canavar gibi her istedigmi oynuyourm sıkıntım da yok o yüzden adamlar hangi cihazlara hangisi hangi cihaz hangisini kaldırır ona göre yapıyo problem yok kasma sen ona göre entegrasyon !

 5. Serhat Usta Serhat Usta

  kerdeş o kadar açıklayıcı yazmışınki hemen anladım çok

  teşekkür ederim sabırsızlıkla bekliyom

 6. eveeeet hazırız bekliyoruuuzzzzz :D

 7. Gülşah Gülşah

  Dün akşamdan beri telefondan güncellemeleri denetle diyorum ancak sürekli hata veriyor. Aşırı yoğunluk sebebindendir dıye düşündüm, ancak sabah oldu ve halen aynı hata mesajını alıyorum. Sebebi ne olabilir? (bu arada 4S kullanıyorum) :)

  1. Yaşar Gürbüz Aydingün Yaşar Gürbüz Aydingün

   Ben iOS6 çıktığı gün Wifi ile denedim birkaç kez yarım kaldı ardından iYunes üzerinden denedim 1kerede sorunsuz güncellendi.Bu arada Jailbreak ve tüm hafıza komple siliniyor dikkat!

 8. Ya ben 3GS kullanicisiyim indirdim ve suanda ondan kurtulmak istiyorm lutfen yardim edin

 9. Yaşar Gürbüz Aydingün Yaşar Gürbüz Aydingün

  iPhone4s kullanıcısıyım iOS6 yükledim inanmayacaksınız ama deneyin göreceksiniz pil şarjım bitmez oldu devamlı karıştırdığım halde ömrü iOS5.1.1 e göre 2kat arttı.

 10. Yaşar Gürbüz Aydingün Yaşar Gürbüz Aydingün

  iOS6 da bişey dikkatimi çekti iTynes ve Video ikonlarını tıkladığınızda direkt olarak yeni bir uygulama olan Podcast'a yönleniyor ve Podcast'ı yüklediğinizde artık İtunes ve Video aplikasyonlarına ihtiyacınız kalmıyor hangisini tıklasanız ditekt Podcast' a yönlendiriliyorsunuz bu durumda İtunes ve Video fuzuli yer kaplamış oluyor.Bir an önce Jailbreak çıksada Springtomize ile işe yaramayan ikonlardan kurtulsam diyorum.

 11. ben niye yapamıyom bu işi ya wala deli olacam ha

  1. hata veriyor niye acaba

   nolur yardımcı olun

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri