Apple haritaları kimden alıyor?
Genel

Apple haritaları kimden alıyor?

Aylardan beri beklenen Apple'ın WWDC 2012 etkinliği bitti ve iOS 6 duyuruldu. Yeni işletim sisteminde birçok farklı özellik bulunuyor. Ancak Apple'ın haritalar konusunda Google'ı oyun dışı bırakması en ilginç detaylardan. Peki Apple'ın yeni haritasını kim geliştiriyor?

Günün sorusunun yanıtı TomTom. Özellikle otomobil navigasyon sistemleri konusunda iddialı olan Hollanda merkezli şirket, Apple ile küresel harita lisansı konusunda anlaşma sağladıklarını kabul etti. Anlaşmanın detaylarında 'harita ve harita tabanlı bilgiler'e ilişkin lisans anlaşması olduğu ortaya çıkıyor.

Harita tabanlı bilgilere BlackBerry Trafik, BlackBerry Haritalar ve BlackBerry Konum Servisleri'ni örnek gösterebiliriz. TomTom'un özellikle gerçek zamanlı trafik bilgisi paylaşımda iddialı olduğu biliniyor. Apple'ın yeni haritasında trafik bilgisi özelliği bulunacak. Bunun yanı sıra sesli komut asistanı Siri'yle yönetilebilen navigasyon sistemi de Apple'ın haritalarında yer alacak.

Apple'ın Google haritalarını kullanmayı bırakarak, önemli bir adım atmış oldu. Bir tabuya dönüşen Google haritalarını yıkarak, kendi harita servisini kullanıcılarına sunması iOS kullanıcılarına yeni bir heyecan katacak. Google milyonlarca harita servisi kullanıcısına veda etmiş olacak.

TomTom'un App Store'da navigasyon uygulaması bulunuyordu. Uygulamanın ekran görüntülerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Bu durum iOS SDK deki google maps hazır fonksiyonlarını kullanarak hazırladığımız uygulamaları nasıl etkileyecek acaba

 2. Faruk Celik Faruk Celik

  Infotech için güzel haber, kendileri tomtom'a harita üretiyorlardı. Artık haritaları apple ürünlerinde kullanılacak.

 3. Serdar Barut Serdar Barut

  Yellow Medya içinde güzel haber. Yellow Medya, TomTom Places ile ortaklık anlaşması imzaladı. http://bit.ly/L3bBta

 4. Kemal Cangör Kemal Cangör

  bilgiğim kadarıyla tomtom'un türkiye'de hizmetlerini yellow medya sağlıyor. aynı zamanda exclusive olarak satışlarını da yürütüyor.