Parfum.com.tr: Yenilenen altyapısıyla kozmetik pazarına iddialı giriyor
E-Ticaret

Parfum.com.tr: Yenilenen altyapısıyla kozmetik pazarına iddialı giriyor

Türkiye e-ticaret sektörü büyüdükçe kategorilerdeki seçenek sayısı da hızla artıyor. Bunun en iyi örneklerin den birini online kozmetik şirketlerinde görmek mümkün.

Miss Pera'dan, Limango Pink'e, Vamelya'dan ViaBonte'ye kadar irili ufaklı birçok büyüklükte şirketi örnek olarak gösterebiliriz. Alan adı gücünü arkasına alan Parfum.com.tr büyüyerek, parfüm, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri kategorisinde pazarda yer almak isteyen girişimlerden.

Fatih Şimşek ve Barış Şimşek tarafından kurulan Parfüm.com.tr işin aslına bakılırsa 2 yıl önce kurulmuş bir girişim. Site, zaman içinde büyüyerek, altyapısını yenilemiş ve ürün çeşidini arttırmış durumda.

Güncelleme: Parfum.com.tr'ye şu anda oluşan bir hata yüzünden ulaşılamıyor. Yoğun trafik sebebiyle mi acaba :)

Parfum.com.tr'de indirimli parfüm satışları gerçekleştiriliyor. Site kurucularından aldığımız bilgilere göre piyasaya ve zincir mağazalara göre yüzde 40-60'a kadar indirimler yapılabiliyor. Öte yandan Parfum.com.tr fiyat politikası dahilinde gelecek haftadan itibaren haftada bir ürünü alım maliyetinin altında satmayı planlıyor.

Parfum.com.tr'nin tasarımı, amacına yönelik olarak beklentileri karşılayacak düzeyde. Kolayca ulaşılabilen ürün kategorileri siteye giren kullanıcıların kafasını karıştırmadan istedikleri kategoriye yönelmelerini sağlıyor.

Site şu anda tüketici odaklı satış politikası çerçevesinde satış yapıyor. Gelecekte bu biraz değişeceğe benziyor. Çünkü Parfum.com.tr kurumsal odaklı satışlara başlayacak. Girişimin kurucularından aldığımız bilgilere göre Parfum.com.tr yeni altyapısıyla beraber kurumsal odaklı satışa uygun hale gelmiş durumda.

Alan adı önemli bir koz

Gelelim şirketin kurucularına göre Parfum.com.tr'nin elindeki en büyük koz olan alan adına. Google'a 'parfüm' araması yaparak girişimin görünürlüğünü ölçümledik. Parfum.com.tr'nin arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Girişim kurucuları rakiplerine göre en büyük avantajlarının alan adı olduğunu ve bunun günlük tekil ziyaretçi sayısı üzerinde büyük etkisi olduğunu belirtiyor.

Online kozmetik pazarında kıran kırana bir rakabet ortamı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Büyük e-ticaret şirketlerinin yanı sıra birçok yeni girişim de online kozmetik pazarında yer alıyor. Aklımıza gelen kozmetik odaklı e-ticaret şirketlerini sayacak olursak, Limango Pink, Miss Pera, Balerin.com, ViaBonte.com ve Vamelya.com gibi girişimleri sıralayabiliriz.

Yatırım tekliflerine sıcak bakıyor

Öte yandan Parfum.com.tr'nin kurucuları yatırım tekliflerine sıcak baktıklarını belirtiyor. Aldığımız bilgilere göre daha önce birkaç kez yatırım teklifi aldıklarını ancak söz konusu dönemde tekliflere sıcak bakmadıklarını ifade eden kurucular, artık yatırım almak için hazır olduklarını söylüyor.

Türkiye kozmetik dikeyin e-ticaret yapan platformların çokluğu pazardaki oyuncuların aldıkları payı doğal olarak azaltacaktır. Bu yüzden Parfum.com.tr'nin kozmetik pazarında gerek ürün gerekse fiyat olarak kıyasıya rekabet etmesi gerekir. Ancak girişimin elinde alan adı gibi bir koz bulunuyor. Bu koz ile Parfum.com.tr'nin, yeni e-ticaret müşterilerine hitap edebileceğini söyleyebiliriz.

Parantez için belirtmek gerekirse Parfum.com.tr'nin Webrazzi okuyucularına küçük bir indirimi var. 2013 yılına Parfum.com.tr'den alışveriş yapan Webrazzi okuyucuları, ödeme yaparken 'Webrazzi10' kodunu girerek yüzde 10 indirimin sahibi olabilecek.

Yorumlar (35)
 1. Şöyle bir göz atayım dedim ama Magento sukoyuverdi.

 2. Bulut Atay Bulut Atay

  yazılım alt yapısı bile free

  1. Hasan Çolak Hasan Çolak

   Hazır sistem kullanmak ayıp değil burun kıvırdığınız sistem açık kaynaklı binlerce kişinin emeği yatan bir sistem. Ayrıca bu tarz siteler için tekrar yazılım yazılmasına sıcak bakmıyorum gerek. Windows kullanan birisinin tekrar windows yazmasına gerek yok ihtiyaç karşılıyorsa

   1. Can Kaya Can Kaya

    Yeni açılmış bir site ise toparlar bir süre sonra herhalde, Magento konusunda da aynı sektörde www.evoria.com var kullanan, herhangi bir sorun yok gibi gözüküyor orada.

  2. Ben de tam tersine her oluşumun ihtiyaca göre şekillenmesi gerektiğine inanıyorum, kitap ya da elbise satan bir site ile parfüm satan bir site biraz farklı olmalı, en azından işi sadece internet üzerindeyse hazır altyapı ve üstünkörü uygulanmış görsel kaynaklı sıradanlık bende acemilik ve güvensizlik hissi uyandırıyor.

   1. Cenk Esel Cenk Esel

    Magento hazır e-ticaret scripti olarak görenler kararlı ve iyi optimize edilmiş bir magento yapması denesinler.

    Magento isteyebileceğin tüm özelleştirmeleri yapabileceğiniz çok gelişmiş bir altyapıdır. Magento sitesinde Showcase sayfasına bakarsan kullanan dünya devlerinide görürsün.

    Magento ile yapılmış bir site iyi değilse bu magentodan değil onu yapan webmaster arkadaştan dolayıdır.

   2. Codemake Codemake

    yazilim ozgun olmali sekil verilebilir olmali e-ticarette devamli strateji degisimi yapiliyor alt yapiniz anlik degisimlere yada guncellemelere acik olmali ya profesyonel bir sirket ile anlasilmali yada bunyenizde bu isi yapmalisiniz diye dusunuyorum.

   3. Hakan Usta Hakan Usta

    Zaten magento açık kaynak kodlu bir ticaret uygulaması. İsteyen istediği geliştirmeyi değiştirmeyi yapabilir. Sıfırdan bir ecommerce geliştirmek çok gereksiz ve anlamsız. Piyasadaki mevcut open source veya commercial projeler üzerinden devam etmek daha mantıklı olur nakit, vakit ve güvenlik açısından.

  3. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Magento görebileceğiniz en iyi eticaret site alt yapılarından biridir. Kendiniz yazmaya kalkarsanız milyon tane hata ile aylarca uğraşırsınız. Ayrıca yazıda belirtilen, sektörün diğer önemli oyuncuları da magento kullanıyor dikkatinizi çekerim.

   1. Kim kandırıyor sizi veya nasıl böyle bir düşünceye ulaşabildiniz merak ediyorum. Magento (community edition) kullandığım e-ticaret altyapılarından, güvenilirlik, hız ve kararlılık açısından açık ara en kötüsüydü. Bir e-ticaret sitesi oluşturuken siz eğer bugüne kadar çözülmüş problemleri tekrar çözmeye uğraşırsanız elbette bol hatalı olur, ancak yetersiz değilseniz ve biraz araştırma kabiliyetiniz varsa neyin nasıl yapılacağı açıktır, sisteminiz magento dan çok daha az hata üretecektir. Şahsen 250.000 ürünlük ilk magento girişimimde (ki ileri düzey implementasyonlar içeriyordu) 8 den fazla bug ve optimizasyon önerisi sundum (magento bug-tracking sisteminde mevcuttur) ve hepsi de kabul gördü. Bu ne anlama geliyor sizce? Bence bu magentonun çalakalem ilerlediğini bir çok şeye dikkat edilmediğini ve bu işlerin community den beklendiğini gösterir. Yani magento community edition öyle sanılan gibi iyi bir e-ticaret altyapısı değil.

    Gelelim showcase de bulunan ünlü sitelere; Bu oluşumlar ya magentonun ücretli versiyonunu kullanırlar ya da magento core'a müdahalede ederler (ki ben her iki büyük magento projemde yüksek kaynak kullanımıo nedeniyle etmek zorunda kaldım). Her iki durumda da magento sizin bildiğiniz magento olmaktan çıkıyor, magento iyidir ama ücretli versiyonuysa, diğeri ticari kar elde etmek için sadece bir yanılsama.

 3. Findsep.com Findsep.com

  site webrazziyi kaldıramadı

 4. .tr domain adı altında hizmet veriyorsunuz fakat aşağıda bulunanları türkçe ye çevirme gereği bile duymuyorsunuz.

  1. http://www.parfum.com.tr/contacts (Bunun gibi bir çok daha link var.)

  2. You May Also Be Interested In The Following Product(S)

  En ilginç olanı ise yapmadığınız bir şeyi yaptığınızı üstüne basa basa söylüyorlar; Aşağıdaki Ürünleri Zaten Takip Listenize Eklediniz. (:

 5. Çok başarılı bir girişim olacak gibi geliyor. Domain oldukça önemli bir unsur.

 6. Arkadaslar bence bu yorumlarin hic biri girisimin onune gecmesi dogru degil. Hem domain hemde gerek site tasarimi gerekse secilen sektor super...

  Elestirilere gelecek olursa bence az bi reklamla buyuk sitelere kafa tutacak bi site olarak goruyorum.

 7. Milyon USDler yatırım alan lidyana da magento alt yapısı kullanıyor. Gerçi biraz sisiriliyor ama..

  1. Lidyana 'nın herhaliyle şişirilme bir site. Bu proje ile karıştırılmasın bu alan adı gerçekten çook iyiymiş Tebrikler :))

   Fakat Lidyana bana göre 7usd ye alınmış alan adı :)

   Bu arada site gayet açılıyor ve görsel olarak süper diyebilirim

 8. Tasarım olduca şık ve sade ama site çok yavaş ayrıca favicon da bulunun B ibaresi biraz itici gelmiş P olsa anlıcamda B ne yahu :)

 9. Ömer Yilmaz Ömer Yilmaz

  Yenilenen altyapısı diyorsunuz, altyapısı magento, tema themeforest tan alınmış, 10 dk da kurulumunu yapabilirim isteyen varsa, sayfaların isimleri dahi türkçeye çevrilmemiş tr uzantılı domain altında olmasına rağmen, güzel yanı domain ismi çok iyi, onun haricinde operasyon tarafı iyi midir değil midir bilemem ama başlığı öyle atmanız beni bunları yazmaya itti

  1. Sizdeki bu kafa ile iş yapabilmeniz mucize :) Her şeye takılırsınız bundan dolayıda iş yapamazsınız.

   1. Ömer Yilmaz Ömer Yilmaz

    Yorumunuz farklı bir yere gitmiş, kimin kafasıyle ne yaptığı sizi ilgilendirmez. Lütfen konu harici saçma ithamlarda bulunmayın, ne kadar iş yaptığım ne işler yaptığımı bilen bilir. Ben sadece başlığı eleştirdim, içerik, işleyiş, arkaplan her zaman daha önemlidir ona da bir lafım yok, bilemeyiz o tarafı.

  2. 10 dk'da kurulumu yapabilecek bir sürü insan bulursun zaten, mesele o değil ki. Önemli olan böyle bir işe girişimde bulunmak.

   Biraz bütçe yaptıktan sonra sıfırdan bile yazdırırsın, orası işin en kolay tarafı, bilinmeyen bir teknoloji yok ortada.

   Biraz akıllı hareket ederlerse çok başarılı olurlar bence.

 10. Eğer domaini etkin kullanabilirlerse büyük paralar kazanırlar. Zeki taktikler lazım

 11. Sedat Deniz Sedat Deniz

  Açıkçası ben iddialı bir girişim göremedim. İddialı olan nedir? Fiyatlar mı? Altyapı mı? Tasarım mı? Tasarımı geçtim, insan etkileyici bir logo yapar değil mi.. Hazır sistem kullanılabilir elbette, fakat onu da sektöre göre, imajınızı yansıtacak şekilde özelleştirirsiniz. Sistem hazır, tema hazır.. Hiç bir şekilde 2 yıllık bir girişim yok karşımızda. Alan adı almak girişim değildir. Alan adı gerçekten çok iyi, ancak site her haliyle basit duruyor. Kaldı ki tüm bunların dışında arkaplanda işleyecek süreçler var. İnterface güven vermiyorsa, insanlar size nasıl güvensin? Umarım başarırsınız..

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Logo demişken, MS Paintteki spray aracı değil mi o :)

 12. Gökhan Gökhan

  fiyatlar haberdeki gibi %40-%60 aşağıda falan değil. tek avantajları domain.

 13. Akın Türkcü Akın Türkcü

  Parfüm sektörü hassas sektör.

  İnsanın alırken orjinal mi değil mi? Diye şüphe ediyor. Ki sektörde çok yenisin, işin dahada zor. Fİyat karşılaştırması yaptım. Hepsiburada.com Hızlıal.com gibi yerlerden ürüne göre 20-80 TL arası daha pahalı. Daha büyük daha güvenilir rakiplerin varken daha pahalıya satmak bence hiçte mantıklı değil.

  Şimdi size soru. Sizden daha eski, daha güvenilir, daha kullanışlı, daha ucuz, daha fazla taksit seçeneği bulunan yerler varken neden sizden alışveriş yapalım?

 14. Bu tarz sitelerden alisveris yapmam icin tasarim, logo, yazilim bence 2. Planda. En onemli unsurlar guvenirlik, fiyat ve hizli kargo. Bunlar yoksa istersen kral logo yap farketmez. Basarili bir girisim olur umarim.

 15. Logo'ya bak :) gelde ciddiye al bu siteyi!

 16. Geçenlerde "girişiminizin Webrazzi’de yer alması için bilmeniz gereken her şey" konulu bir yazı vardı, nelere dikkat ediyoruz kısmında da: yenilikçilik, hazır olması ve ilk tanıtım kriterleri vardı. Sanırım bunlardan bir tanesinin olması yeterli gibi baksanıza site sadece hazır. ne yenilikçilik var ne de başka bir şey...

 17. Logo acil değişmeli

 18. Özenç Kılıçcıoğlu Özenç Kılıçcıoğlu

  Arkadaşlar,

  Tüm tüketicilerin algısı bizim ve sizin kadar detaya inmiyor. Burada yazı yazan arkadaşların çoğu sanırım konuyu iyi bildikleri için eleştiriyorlar. Sıradan bir internet tüketicisinin bu kadar detaya inmesi imkansız

 19. Ferit Karaman Ferit Karaman

  Blanco adlı temanın eseri olmuş. 55$ çıkarın siz de yapın kısacası.

  Arkadaşım alt yapın ne olursa olsun hiç önemi yok! Magento olabilir, CS Cart, OS Commerce... bla bla bla... ama tasarım seni yansıtsın. Aynısını kullanmak zaten sıkıntı.

  Tema çok güzel sözüm yok ama sizin kullanmanız güzel değil ve olmamış!

 20. sektörün yarısının parfüm olduğunu düşünecek olursak iyi bir dikey gibi görünüyor ancak private shopping'ler online parfüm satışlarını bir hayli sekteye uğrattı

 21. Basakcelk Basakcelk

  Sanki pek olmamış gibi site. En azından logoyu daha iyi yaparak başlanabilirdi bu işe.

 22. Avonuye Avonuye

  kozmetik sektöründe büyük pay parfüm ürünleri oluşturmaktadır.Güzel tespit