Vidobu: On eğitmen, binlerce video ve sınırsız eğitim [500 Davetiye]
Arama
Girişim

Vidobu: On eğitmen, binlerce video ve sınırsız eğitim [500 Davetiye]

Profesyonel video içeriklerin değeri yeni yeni artmaya başlıyor. Bu yönelim eğitim alanına uygulandığında ise gerçekten güzel işler çıkıyor. Vidobu.com da sektördeki 3 bilişim eğitmeni tarafından kurulan bir video tabanlı online eğitim girişimi.

Vidobu’yu tanıyanlar olduğuna eminim. Zira girişimin yayına başladığı tarih 2010. Erhan Meydan, Halid Özgür ve Hakan Çamoğlu tarafından hayata geçirilen Vidobu, aradan geçen dönemde eğitmen/uzman sayısını 10’a çıkarmış. Şu anda sitede yer alan online video sayısı ise 2300 ve üye sayısı 22 bini geçmiş durumda.

Yazının sonunda 1 aylık ücretsiz üyelik için 500 kişilik  kodu bulabilirsiniz. 

11 farklı kategori ve onlarca program özelinde eğitimlerin yer aldığı Vidobu’da daha çok dijital uzmanlık alanlarına yer veriliyor. Yüksek çözünürlükteki eğitim videoları mobil cihazlardan da izlenebiliyor ve eğitimlerde kullanılan örnek dosyalar kullanıcıların istifadesine sunuluyor. Grafik tasarım, dijital yayınlar, mobil uygulama geliştirme, fotoğraf, internet/sosyal medya, interaktif tasarım, web programlama Vidobu’daki kategorilerden bazıları.

Fırsat eşitliği ilkesince eğitimlerinin herkes tarafından erişilebilir olmasına çalışan Vidobu, eğitimlerinden faydalanan Van’daki bir ilkokulu da buna bir örnek olarak gösteriyor. Zira özellikle doğudaki Anadolu illerinde profesyonel dijital eğitim kurumlarını bulmak epey zor. Lynda.com‘u kendine örnek alan Vidobu’nun türevleri var ama Türkiye’de bu türde popüler bir eğitim platformu akla gelmiyor.

Kullanıcılar Vidobu içeriklerinden platform sınırlamalara takılmadan (web, mobil) faydalanırken için içerik hazırlayan eğitmenler kendi tanıtımlarını yapmanın yanında, dışarda verdiği eğitimlerde Vidobu.com’daki içeriğini yardımcı ders olarak kullanabiliyor. Yeni eğitmenler elbette Vidobu’ya katılabilir ama farklı eğitmenlerin aynı konuda içerik tekrarına sebep olup olmayacağını iyi düşünmek gerekiyor.

Vidobu, eğitimlerini ücretli üyelik paketiyle yıllık 195 TL (aylık 16.25 TL) karşılığında sınırsız, istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz. Sadece 1 aylık erişim istediğinizde ise 45 TL ödemeniz gerekiyor.

Vidobu’dan faydalanmayı düşünen Webrazzi okuyucuları için güzel bir haber de paylaşalım. 500 okuyucumuz “3b554e4c61” kodu ile vidobu.com/firsat adresinden servise 1 aylık ücretsiz üye olabilirler.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (29)
 1. Ozan Dikerler dedi ki:

  Eğer Lynda.com daki kadar başarılı object-c öğreten dersler koyarlarsa çok başarılı olacaklarına eminim. zira ülkemizde hala yeterli Türkçe kaynak veya eğitim veren kurum yok

 2. Tayfun dedi ki:

  Bu sitenin videolu anlatımlarını hep merak ediyordum, üyelik için teşekkürler webrazzi..

 3. Ateş DANIŞ dedi ki:

  Fırsat sayfasındaki üye kaydında e-mail validasyonu olmaması çok ilginç. Yanlışlıkla soyadımı mail hanesine yazarak üye olunca farkettim 🙂

 4. kralizasyon dedi ki:

  Teşekkürler sayenizde Videbu’nun derslerinden bizlerde yararlanabiliyoruz.

  Yalnız derslere baktımda, internetteki diğer ücretsiz derslerle kafamda şöyle bir karşılaştırma yaptım, pek bir fark yok aralarında. Tek fark, Videobu ücretli 🙂

 5. ayberk dedi ki:

  Güzel bir site ancak uzun bir zamandır güncellenmiyor. Yeni içerikler eklenmeli…

 6. ilhami dedi ki:

  Merak ediyordum, teşekkürler Webrazzi..

 7. Sukru dedi ki:

  Aga bu süper oldu 🙂
  Birilerinin doğru yolda(subjektif değerlendirmemdir) olduğunu görmek gerçekten güzel.
  Birileri=webrazzi.
  Teşekkürler!

 8. Serkan Demirci dedi ki:

  1 aylık ücretsiz davetiye veriyorsunuz iyi hoş da buraya ücretli üye olanların hakkı yeniyor. Sitedeki videoları bilgisayarına 1 ayda çok rahat bir şekilde indirebilirler buna bir önlem var mı?

  1. Oktay dedi ki:

   Sen sahibi olmadığın şey üzerinde hak iddia edemezsin. Sahibi mal üzerinde istediği gibi tasarruf edebilir. Bugün malını para ile satar yarın ücretsiz dağıtır. Senin hakkın para ödediğin zaman söylediğin videoları izleyebilmendir. İzleyebiliyor musun? O zaman sorun yok ama diyorsan ben para verdim izleyemiyorum ücretsiz olanlar seyredebiliyor o zaman adaletsizlik olur.

 9. Olcay Ay dedi ki:

  Bu nasıl bir davetiye anlamadım. 38 saniyelik bir video izledim. Sonraki videoyu izlemek için ücretli üye olmamı istedi.

 10. Cihad dedi ki:

  Geçen sene 1 yıllık eğitim almıştım ilk başlarda bilmediğim konularda yeterli oldu fakat bazı konularda bilgilendirmeleri hep en alt seviyede tutmuşlardı. Daha sonra ayda şu kadar video yayınlıyoruz demişlerdi ama hatırlıyorum aylardır video eklenmemişti ve son 8 ayı hiç girmeden sadece gözatıp geçirdiğimi hatırlıyorum.

  1. saidcanyaran dedi ki:

   aslında burada kul hakkı doğuyor bunla ilgili düzenli tertipli bir ekip olması lazım Vidobu bünyesinde yoksa üye olmak mantıksız geliyor ben sene aşırı üye oluyorum böylece eğitimler arttığı zaman nadasa bırakmış gibi bir mantıkla ilerliyorum yoksa çok rica ettim aylık ücretlendirme yapın fiyatı spotify gibi olsun falan diye ama beni pek anlamak istemediler çok maharetli olduklarını düşünüyorlar ingilizcem yeterli olsa lynda dan takılacağım hem o aynı zamanda download edebilmeye de izin veriyor

 11. Kamil dedi ki:

  1 aylık deneme vardı, henüz daha yeni bitmişti. Şimdi tekrar 1 aylık üyeliğim daha oldu, teşekkürler! :]

 12. cuhadar dedi ki:

  şu anda sadece 2 konu ilgimi çeker birisi drupal
  diğeri corel

  Ama ikisinden de ders yok. Olsa idi çok iyi olurdu. Yapanın emeğine sağlık ama videolar indirilebilir olduğu için ben ce de ücretli üyelik sahiplerine haksızlık ediliyor.

 13. Emre dedi ki:

  fırsat kodu kullanılmıştır hatasını veriyor ?

 14. alper dedi ki:

  Vidyolar açık bir siteye yüklenmiş, 2-3 gün sonra paylaşım sitelerinde görürsem hiç şaşırmam.

 15. Nuh dedi ki:

  Sorry, this video is currently only available on Vimeo.com.

  diyor başka birşey yok:)

 16. Erkan dedi ki:

  Dün videolara sınırsız olarak erişim vardı fakat bu gün izlemeye çalıştım videolara erişim yok. Hem 1 aylık deneme sınırsız deniyor ve ilk günden bu bitiriliyor. Bu konu hakkında siteye mail attım cevap bekliyorum.

  1. Erkan dedi ki:

   vidobu.com dan cevap geldi. Sorun düzelmiş şimdi tüm videolar görünüyor.

 17. Sedat Deniz dedi ki:

  Vidobu gerçekten başarılı bir online eğitim merkezi. Erhan Meydan da, Halid Özgür de, Hakan Çamoğlu da profesyonel ve bildiklerini anlatırken sorun yaşamıyorlar. Tasarım,yazılım veya diğer herhangi bir konuda adım adım, anlayarak ve uygulayarak öğrenmek için Vidobu’yu tercih edebilirsiniz. Üye olmadan önce istediğiniz konuda eğitim hazırlanmış mı teyit edin.

 18. Alp dedi ki:

  Eğitim odaklı girişimlerin tümü (online/offline) eğitim bakanlığının onayını gerektiriyor. Türkiye’de bu tarz girişimlerin %95’den fazlasının yasal olmadığını hatırlatmak isterim. Hem işletme için hem de her bir kurs içeriği için onay alınması gerekiyor fakat kimse eğitim bakanlığı ile aylar sürecek bu sürece girmek istemiyor. Vidobu.com onay sürecini tamamladı mı bilemiyorum ama yasal mevzuatı araştırmadan işe koyulan tonlarca “girişken” var ülkemizde. Yasaları bilerek devam etmek de cahil cesareti veya ciddi torpil ister. Bu sebepten dolayı iki yıldır davası süren firmalar vardır. Bilginize.

  1. Omer dedi ki:

   Aman milli eğitimin vericeği onay serfitikası kalsın , Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü Web Tasarım ve Programlama Dalı Mezunum , Mezun oldum Okulda Öğrettikleri Şeyler . Tablo ile tasarım , Php’de döngülere kadar geldik Bide adobe flash’da top zıplatıyorduk ..

 19. Hüseyin dedi ki:

  Bu tarz egitim videoları bedava olarak sunan çok türkçe içerikli site var.Onların aynısını yapmışlar birde paralı.Herşeyi paraya endekslemeye başladı bu internet uyanıkları.İçerik olarakta diğerlerinden bir fark gördüm o da paralı sistem 🙂

  1. reyiz10 dedi ki:

   Hüseyin kardeşim peki bana bu ücretsiz olarak türkçe içrerikli siteleri söyleyebilir misin ihtiyacım varda.

   Teşekkürlerimi sunarak cevap bekliyorum…

 20. Yunus dedi ki:

  Teşekkürler. Hep merak etmişimdir Vidobu yu. Merak ettiğim kadar da varmış…

 21. Hayalcin dedi ki:

  Teşekkürler;umarım hala geçerlidir bu davetiye kodu bir umut 🙂

Bir Yorum Yazın