Dünyada popüler olan programlama dilleri ve teknolojiler
Kariyer

Dünyada popüler olan programlama dilleri ve teknolojiler

programalama-dilleri2 hafta önce yayımladığımız IT’de nitelikli işgücü krizi ve çözümü başlıklı yazıyla birlikte oldukça hareretli bir tartışma da alevlenmişti. Hatırlarsınız yorumlar vasıtasıyla Türkiye'de yazılım geliştiricilerin nasıl konumlandırıldığı, çalışma şartları ve aldıkları ücretler başta olmak üzere birçok konuya değinilmişti. Yorumlara göz atmak isteyenler şuradan yazılanları anımsayabilir.

Yazılım geliştiricilerle ilgili dünya genelinde en çok konuşulan konulardan biri de hangi programlama dilleri ve teknolojilerin popüler olduğu. 2004 yılında kurulan ve şu an dünyanın en büyük iş ilanı platformu olan Indeed'de yayınlanan istatistiklere bakarak önemli çıkarımlar yapabilmek mümkün. Son olarak 2012'nin birinci çeyreğinin verilerini barındıran raporları gelin beraber inceleyelim.

Geleneksel programlama dilleri

Geleneksel programlama dilleriyle başlayacak olursak, üstünlük tahmin edebileceğiniz gibi Java'da. Birçok farklı amaç için kullanılabilen Java'nın hukuksal haklarının Oracle'a geçmesi de yükseliş grafiğini etkilemişe benzemiyor. Java'nın ardından sırayla C#, C++ Perl ve Visual Basic geliyor. Apple'in iOS ve OS X'te kullanıyor olduğu Objective-C ise listenin en sonunda.

hangi programalama dilleri daha popüler-1

Web

Daha çok web teknolojilerinde kullanılan dillere bakacak olursak üstünlük büyük bir farkla JavaScript'in elinde. Bu farkın sebebi ise JavaScript'in tablodaki diğer diller birbirinin alternatifi iken farklı bir kategoride yer alması (server taraflı değil, kullanıcı tarafında çalışması) ve adeta vazgeçilemez olması. Tabii Javascript'in Node.js gibi fazlasıyla popüler olan alt teknolojilere sahip olması da önemli bir detay.

Framework yani yazılım geliştirme çatılarına geldiğimizde ise Python dünyasından Django'nun oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. PHP'de ise az çok tahmin edebileceğiniz gibi Zend en önde. Zend'den sonra CodeIgniter, CakePHP ve 2.0 versiyonunun ardından kan kaybeden Symfony geliyor. JavaScript tarafında ise Backbone.js'in önemli bir yükseliş eğrisi yakaladığını söyleyelim. Backbone.js haricinde tabii ki jQuery'nin ezici bir üstünlüğü var, ardından ise Ext JS geliyor.

hangi programlama dilleri daha popüler-3

Mobil

Gelelim mobile. Tahmin edebileceğiniz üzere mobilde bizleri iOS ve Android rekabeti karşılıyor. Mobil taraftaki en büyük soru işareti ise kuşkusuz Windows'un bu rekabeten alabileceği pay. Bu sorunun cevabını ise detaylı bir şekilde başka zaman inceleyelim.

hangi programalama dilleri daha popüler-4

NoSQL ve ilişkisel veri tabanları

Daha önce Webrazzi'de de detaylıca olmasa da yer verdiğimiz NoSQL veri tabanlarında ise Şubat Ayı rakamlarına göre MongoDB oldukça iyi durumda. Birçok server tarafı dille entegre olabilen MongoDB'nin yeni çıkan 2.2.0 versiyonunda önemli yenilikler barındırdığını da hatırlatalım.

İlişkisel veri tabanlarında ise tahmin edebileceğiniz gibi Oracle ve Microsoft'un çok ciddi bir hakimiyeti var. Açık kaynak olarak ise MySQL birinci sırada yalnız PostgreSQL'in yükseliş eğilimi de dikkat çekici.

hangi programlama dili daha popüler-2

Rakamlar global olsa da Türkiye için de fikir verici düzeyde.

Özellikle hızla gelişen web ve mobil gibi alanlarda çok değil 1 sene sonra farklı sonuçlar görmek oldukça mümkün. "Trend" olarak gözüken konular ise kategorilerden bağımsız olarak NoSQL (başta MongoDB), PaaS servisler, Node.js ve JavaScript diyebiliriz. Mobilde ise kuşkusuz Microsoft'un yaratacağı rekabet ortamı çok kritik. Ayrıca yakın gelecekte çoklu platform mobil uygulama servislerinin edineceği yer de oldukça önemli.

(Yazı içerisinde programlama dili ile scripting/betik dili ayrımına değinilmemiştir. Ayrıca istatistikler indeed.com'dan alınmıştır ve Şubat 2012'ye kadar olan verileri içermektedir)

Yorumlar (23)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Dünya için düşünürsek normal ama türkiyed bu oranlar çok değişken olacaktır. C++ gibi diller pek tercih edilmiyor seviyede uygulama pek geliştirmiyoruz.

  1. C++'ın en çok kullanılanlardan biri olma sebebi sistem yazılımlarında kullanılıyor olması. Yani adam androidi yazarken, linux'u, mysql'i, antivirüsleri falan yazarken C++ ile yazıyor. Türkiyede ise bu şekilde yazılımlar yapılmıyor. Firmaların o günlük ihtiyaçlarını karşılayacak otomasyon sistemleri yazılıyor. Bunlar için de C++'a hiç gerek yok.

   1. Canalpay Canalpay

    linux sadece kerneldir ve c ile yazılmıştır. C++ çok iyi dil değildir. Tasarım hataları çoktur. Ancak C'den çok şey miras almasıyla ve çok iyi komüniteye sahip olmasıyla bugünkü haline gelmiştir. Sıradaki C++ türevi dil bence D programlama dili olacaktır. Rust ve Go diğer adaylardır. Ve Go ile google'ın sanıldığı gibi bir alakası yoktur. Sadece Go'yu yapanlar Google'da çalışıyorlar. D'yi yapanlardan biri olan Andrei Alexandrescu'da Facebook'ta çalışıyor. D'yi Facebook mu yapıyor hayır. Rust için ise mozilla ekibi yapıyor. Ama aralarından stable olanı ve en iyi komüniteye sahip olanı D'dir.

 2. java kral

 3. Dünya geneli hakkında değilde Türkiye için konuşursak meslek liselerinde, halk eğitim kurslarında, mesleki eğitim merkezlerinde, meb onaylı sertifika veren bilgisayar kurslarında, 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite bölümlerinde standart olarak öğretilen teknoloji .NET. Bu yüzden de piyasa iyice yarım yamalak da olsa .net bilen kişilerle (programcı bile demiyorum) dolmuş ve ücretlerde aşağıya inmiş durumda. Java daha az bilinip kullanılmasına rağmen bir javacının .net'ciye göre daha iyi ücretlerle çalışabileceğini düşünüyorum.

  1. Hüseyin Hüseyin

   üniversiteler aslında pek standart değil biz java görüyoz mesela(Işık Üniversitesi), bi de işte sistem proğramlama için falan c++ gösterecekler. Eminim java anlatan üniversiteler vardır.

   1. Mustafa Mustafa

    Harran üniversitesi 3. sınıfta java dersi okutulmakta.

 4. biz PHP daha yeni yeni ögrenmeye basladik.

  adamlar kodlarla show yapiyor.

 5. Tiobe verileri ile arasında hatrı sayılır bir fark var ve bence Tiobe bu konuda daha güvenilir.

  1. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

   Bence de...

 6. Öncelikle böyle incelemeleri sitenizde görmek çok hoş elinize sağlık.Konuyla ilgili ise metin arkdaşımızın dediği gibi ortalık programlama bilen değilde sadece bir olaya yönelik kodlama bilgisi olan insan kaynıyor.Algoritmadan habersiz,birilerinden görüp aynılarını yapan programcıdan geçilmiyor ortalıkta.Bu yüzdende ücretler çok düşüyor.Bu sorun hem eğitim alınan yerlerden (üniversite,kurs vb.) hemde iş verenlerden kaynaklanıyor.Bu gün bile yazılım ile ilgili ilanlara baktığınızda junior developer arayanlar bütün dilleri bilmesini istiyor.Her alan üzerinde fikir bilgi olmasını talep ediyor.Biraz gerçekçi bakmayı öğrenmesi gerek iş verenlerinde.Evet bu şekilde sadece fikir sahibi olan insanlar istihdam ediliyor.Ama bilen değil fikir sahibi olan.

  1. Katılıyorum.

 7. java dan çok daha basit ve hızlı bir dil olan perl neden tercih edilmiyor anlamış değilim. daha basit bir dil var mı ?

 8. Sedat Kocadoğan Sedat Kocadoğan

  "Yazı içerisinde programlama dili ile scripting/betik dili ayrımına değinilmemiştir. Ayrıca istatistikler indeed.com‘dan alınmıştır ve Şubat 2012′ye kadar olan verileri içermektedir" Demişsiniz ancak şurada da "....2.0 versiyonunun ardından kan kaybeden Symfony geliyor..." demişsiniz. Bu yorumu yazınızda hangi veriye ve grafiğe dayandırarak yazdınız.? Başka bir sorunda Symfony için resmi web sitesi symfony-project.org değil symfony.com dur. Symfony'nin 1 sürümü 1.4.17 'den sonra sonlandırılmıştır.

 9. Mehmet Erdoğan Mehmet Erdoğan

  Ruby'nin listede olmamasına şaşırdım. Visual Basic'in, grafiğe göre tüm .NET kullanıcılarının yaklaşık %40'ını oluşturmasına daha çok şaşırdım.

  Ancak söylemek gerekir ki biraz anlamsız bir istatistik olmuş. Ne tip uygulamalar için hangi dil kullanılıyor şeklinde olsa daha isabetli olurdu. Masaüstü uygulamalar için oranlar, web uygulamaları için oranlar, akademik çalışmlar ve ar-ge için oranlar ayrı ayrı verilse çok daha anlamlı olurdu.

  Herşeye rağmen PHP'nin yeni versiyonlarının giderek artan bir biçimde kullanılması güzel ve beklenen bir gelişme.

 10. Western Western

  Eğer buraya gelip kendine yön vermek isteyenler olursa grafikler ve bu yazı aldatıcı olur. Çünkü bazı programlama dillerinin ve framework'lerinin kendilerine has toplulukları var. Ve bu toplulukların kendilerine has iş ilanı sistemleri var.

  Örneğin listede adı geçmeyen Ruby dili ve Rails çatısı belki de en popüler web frameworkü. Ruby developer arayan bir firmanın indeed sitesini kullanacağını hiç sanmam. Kullansa da boşa kürek sallamış olur.

  Web açısından php artık son dönemlerini yaşıyor. Php ile başlayacaksanız kendinize ölü yatırım yapmış olursunuz. Hatta php'den ne kadar uzaklaşır Ruby, Python gibi dillere yönelirseniz sizin için iyi olur. Şu an php yıllardır biriktirdiği birikimini tüketiyor. Php'de yeni bir şeyler üretilmiyor.

 11. Mustafa Mustafa

  bizim zamanımızda delphi popilerdi. yeni baslaycak arkadaşlara tavsiyem, işletim sistemi hangi dil ise onu öğrensinler ,yoksa kütüphane ve kaynak açısından sıkıntı cekerler. maç objective c, windows c++, android java. java diğer platformlardada çalıştığından avantajlı. webdede php asp ye göre daha güçlü gibi ( framework ve cms açısından ). programlama hersene daha da güçleşiyor, treni kaçırmamak gerek.

 12. Erkan Efe Erkan Efe

  Mantığı öğrenen için dilin pek önemi yokki. Algoritma algoritma diye yıllarca yutturdular. Programlama; If then (komut) Else (komut) den öteye gitmez. Ek; programlama dilinin gelişmesi, 10 satırda yapılan düzenlemenin tek bir komuta indirgenmesi ve diller arası geçişlilikten öteye de gitmemiştir. Bilmeyenlere... (bilenler ukalalık yaptığımı zannetmesin)

 13. Hakan Guzelgoz Hakan Guzelgoz

  Birkaç siteyi Node ile yapmıştım ve yeni bir kapsamlı proje için Node JS ile ilgilenen arkadaşlar arıyoruz. Node dan anlayan arkadaşlar benimle temasa geçsin lütfen!

  TR de Node JS bilen çok az ama bu yazıdan sonra artar umarım. Birde Node hakkında birkaç seminer yapılsa çok faydalı olur.

  Bana [email protected] dan ulasabilirsiniz! veya @hguzelgoz

 14. Samet Samet

  hayır tabikide java

 15. Yine dil savaşları başlamış. Size iki önerim olacak birincisi platformdan bağımsız yazılım dillerini seçin. ikincisi Asp.net webforma bulaşmayın çünkü iş yapmaktan çok hatalarla uğraşmaktan proje bitiremezsiniz.. iyi çalışmalar.

 16. Hakan Dalyan Hakan Dalyan

  Java Candır :)