Engine Yard'ın Node.js hamlesi ve Node.js üzerine [İnfografik]
Yazılım

Engine Yard'ın Node.js hamlesi ve Node.js üzerine [İnfografik]

nodejs-logoNode.js için bir başka "geleceğin teknolojisi" vakası diyebiliriz. Sunucu tarafında JavaScript dilinin kullanılmasına olanak sağlayan, Google Chrome'un da kullandığı V8 ve libUV temelli Node.js'i Ryan Dahl 2009 yılında geliştirmeye başladı. Günümüzde LinkedIn ve Ebay gibi devlerin kullandığı Node.js, son zamanlarda ülkemiz de dahil olmak üzere oldukça dikkat çeken, geleceğin değil tam da bugünün teknolojisi.

1995 yılında ortaya çıkan ve ilk yıllarında web sayfalarında dinamizmi sağlamak amacıyla kullanılan JavaScript, yazılım geliştiricilerin fazlasıyla aşina olduğu bir betik dili. Gelişen ve değişen internet dünyasında adeta başrol oyuncusu diyebileceğimiz bir noktaya gelen JavaScript'in temelini oluşturduğu önemli konulardan biri de Node.js. JavaScript'in event (olay) bazlı yapısı üzerine kurulan Node.js gerçek zamanlı web ve mobil uygulamalar için oldukça uygun bir yapıya sahip. Aynı zamanda çok kullanıcılı oyunlar için de Node.js'in bir başka yaygın kullanım alanı diyebiliriz.

Öte yandan Node cephesinde geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme yaşandı. PaaS (Platform as a Service) olarak hizmet veren önemli servislerden biri olan Engine Yard, Ruby on Rails ve PHP'den sonra Node uygulamalarını da desteklemeye başladığını açıkladı. Github üzerinde oldukça ilgi gören ve geçtiğimiz aylarda en "popüler" isim olan Node, böylelikle sıkça kullanılan PaaS servislerinde de önemli bir adım daha atmış oldu. Bir adım daha diyoruz çünkü bir başka PaaS servisi olan Heroku halihazırda Node.js destekliyor durumda.

Engine Yard haberini de verdikten sonra sizleri Node'un şu anki konumunu oldukça güzel anlatan bir infografikle baş başa bırakıyoruz.

nodejs

Yorumlar (7)
 1. Node js gelişime açık şimdiden birçok talebinizi karşılayabilecek binlerce modül var ve kodlaması zevklidir. Engine yard kimi destekleyeceğini iyi biliyor :)

 2. Php Programcısı bulamayan iş verenin yazdığı yazıya ve Rocket'ın çekilmesine gelen yorum sayısı kadar yorum da node.js için gelmeliydi. Türkiye'de web yada mobil üzerine çalışıyorum diyen herkesin Node.js için söylemesi gereken şeyler var. Hani sektörde bulunmayan o senior php developer var ya, artık node.js ve sonsuz modülleri ile acaba gerçekten bir senior php developer'a hatta php dilinin kendisine bu kadar gerek var mı diye düşünmek gerekiyor. Türkiye'de developerlar'ın kalitesi tartışılığı gibi, iş verenlerin de bu teknolojilerden haberi olup olmadığı, bunları bilen adam aramamalarının da tartışılması gerekir.

  1. bu dedigin seylerin olabilmesi icin Turkiye de node.js nin php kadar populer olmasi lazim.. Sitemin erken olmus...

 3. Haluk Akin Haluk Akin

  node.js hakkında oldukça iyi referanslar var. Event based olması en önemli özelliği gibi gözüküyor. Yakında kullanmayı planlıyoruz.

 4. Son zamanlarda Ries (@riestech) firmasının @VennUSyatirim için yaptığı Vennus Platformu da Node.Js kullanılarak yapılmıştır.

 5. Hakan Guzelgoz Hakan Guzelgoz

  Birkaç siteyi Node ile yapmıştım ve yeni bir kapsamlı proje için Node JS ile ilgilenen arkadaşlar arıyoruz. Node dan anlayan arkadaşlar benimle temasa geçsin lütfen!

  TR de Node JS bilen çok az ama bu yazıdan sonra artar umarım :) Birde Node hakkında birkaç seminer yapılsa çok faydalı olur.

  Bana [email protected] dan ulasabilirsiniz! veya @hguzelgoz

 6. Erhan Gundogan Erhan Gundogan

  node.js geçen yıldan bu yana kullanıyoruz. Artıları eksilerine göre ciddi anlamda fark yaratıyor diyebiliriz. Geleneksel kod yazma tekniklerinden biraz farklı bir tarzı var. Bu asenkron kod işleme mantığından geliyor. Diğer yazılım dillerinden geçiş yapan arkadaşlar ilk başta zorlanabilirler. Ancak yılmamanız gerekiyor, Çünkü işin sonunda elinizde gerçekten güçlü bir yapı olduğunu anlayacaksınız. .NET ile bitiremediğiniz projeniz var ise size tavsiyem tüm kod yapınızı hızlı bir şekilde node.js ile programlamanız. Projenizin ne kadar hızlı bittiğini görünce şaşıracaksınız :) biz bunu http://nakliyem.net ile denedik ve sonuçlarından oldukça memnunuz. LinkedIn ağında node.js Turkiye grubuna bekleriz. Saygılar