GitHub'a ilk yatırım Andreessen Horowitz'den geldi

GitHub'a ilk yatırım Andreessen Horowitz'den geldi

Github'ı (Githap şeklinde okunuyor) özellikle yazılım dünyasına yakın olanların yakından tanıdığına eminim. Daha önce de dolaylı olarak bahsettiğimiz kaynak kod yönetimi konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan şirket, kuruluş aşamasındaki hikayesinden tutun da çalışan memnuniyetine kadar birçok konuda bir startup olarak da oldukça özel bir yere sahip.

Klasikleşen kaynak kod yönetimine getirdiği "sosyal kodlama" ve platform yaratma gibi özelliklerle önemli bir fark yaratan Github, bireysel geliştiriciler ve şirketler için farklı paketlere sahip. Birçok açık kaynak proje ve önemli şirketi de bünyesinde bulunduran Github'ta bireysel geliştiricilerin kodlarını "açtıkları" sürece ücret ödemeleri gerekmiyor. Şu an Github'ta 1,5 milyonun üzerinde geliştirici ve yaklaşık 3 milyon kadar repository (kod depoları) bulunuyor.

Kurulduğu günden bu yana yukarıda bahsettiğimiz başarılı çizgiyi yatırım almadan yaratan şirket, dün gece bloğundan yaptığı açıklamada ilk yatırımını resmi olarak duyurmuş oldu. Açıklamada, yatırımsız geçen 4 yılın ardından neden yatırıma ihtiyaç duyduğunu da açıklayan Github; daha çok insana, daha çok platformda ulaşarak daha iyi bir deneyim yaşatmak istediğini belirtti.

Kısa geçmişinde -Github’tan da gençler- Instagram, Zynga, Groupon gibi isimler bulunan California merkezli bir risk sermayesi şirketi olan Andreessen Horowitz’den gelen 100 milyon dolarlık nakit girişinin direkt olarak nereye kullanılacağını tahmin etmek güç. İlk etapta ise son aylarda artan işe alımların devam edeceğini, Github’ın henüz ulaşamadığı geliştirici kitlesi için pazarlama faaliyetlerini -özellikle ABD dışı için- hızlandırağını ve buna parallel bireysel ürünlerinde çeşitli sadeleştirmelere gideceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca Github yine blog’undan yaptığı bir başka açıklamada resmi Android uygulamasını duyurdu. Uygulama üzerinden Gist’lere erişmek, takip ettiğiniz geliştiriciler ve repository'ler hakkındaki güncellemeleri takip edebilmek mümkün. Uygulamayı Google Play üzerinde şuradan indirebilirsiniz.

Aslında sadece yazılım geliştiriciler için olmayan bir platform olan Github'ı, yazılımın olduğu her yerde düşünebiliriz. Değişen kod yazma alışkanlıkları, sosyal kodlamanın yanında mobil kodlama ve geliştirici olmayanların Github'tan nasıl yararlanacağı gibi konular başta olmak üzere bu yatırımın doğurecağı sonuçlarla birlikte kuşkusuz Github'ı konuşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.