Facebook IBM'den 750 patent satın aldı

Facebook IBM'den 750 patent satın aldı

Yahoo, Facebook'u patent konusunda önce uyarmış, sonra da 10 ayrı dava açmıştı. Ortak projeler yürüten ikili, yavaş yavaş soğuk savaşın eşiğine doğru gidiyor. Bugün Facebook bir karşı hamleyle bilişim dünyasının patent fabrikası olan IBM'den 750 adet patent satın aldı.

Bloomberg Businessweek'in haberi Facebook'un yazılım ve ağ işletme kategorilerinde patentler satın aldığı bilgisini içeriyor. Şirketlerden şu ana kadar konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Bu yüzden hangi patentlerin satın alındığı ve anlaşma tutarı net olarak bilinmiyor. Ancak Yahoo'nun Facebook'a açtığı patent davasında reklam, web sitesi kişiselleştirme, sosyal ağ ve mesajlaşma gibi konu başlıkları bulunuyordu.

Bir parantez açmak gerekirse, Facebook'un patent fakiri bir şirket olduğunu söyleyebiliriz; şirket sadece 56 patente sahip. Dolayısıyla IBM'den satın alınan 750 patent Facebook'un elini bir hayli rahatlatacak gibi.

Yazının başında belirttiğimiz gibi IBM, dünyanın fabrikasına dönüşmüş durumda. Şirketin, 2011 ABD patent listesine göre 6 bin 180 patenti bulunuyor. Bu noktada IBM'in, Google'dan Microsoft'a kadar birçok büyük bilişim şirketine patent sattığını da hatırlatmak istiyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.