Yahoo'dan Facebook'a 10 ayrı patent davası

Yahoo geçtiğimiz gün Facebook'a 1o ayrı patent için dava açtı. Patent davası San Jose, Kaliforniya'daki federal mahkemede açıldı. Bu mahkeme, Microsoft, Apple, Motorola gibi teknoloji devlerinin pek çok patent davasına ev sahipliği yapması ile biliniyor.

Facebook'un halka arz öncesinde bu tür patent davaları ile uğraşmasının pek de iyi olmadığını söylemek mümkün. Patent davalarının içeriğinin ise, reklamcılık, sosyal ağlar ve mesajlaşma gibi ciddi konularda olması da Facebook'un halka arz değerlerine etki edebilir. Yahoo patent davalarını kazanacağından emin, Facebook tarafı ise şimdilik sessiz.

Yahoo, Facebook ile anlaşma yoluna gitmeye çalıştığını ancak Facebook bu konuda uzlaşmacı olmadığı için dava açmak zorunda kaldığını ifade ediyor. Yahoo ve Facebook gibi iki dev arasındaki bu çekişmenin en ilginç üçüncü oyuncusu ise Friendster. Friendster ilk başlarda bir sosyal ağ iken, şimdilerde bir online oyun sitesi.

Friendster'ın kurucusu Jonathan Abrams attığı tweetlerle konuya başka bir boyut getirdi. Twitter üzerinden Facebook'un Yahoo'dan bir şey kopyaladığını sanmadığını ancak Yahoo'nun (Yahoo 360 ile) Friendster'dan kopyalama yaptığını iddia etti. Facebook, Friendster'a ait bazı patentleri önceki yıl 40 milyon dolar ödeyerek satın almıştı.

Patent davalarının basit konular olmaması, çok geniş hak taleplerinde bulunmasına yol açabilir. Örneğin sosyal ağların genellikle giriş sayfalarında görülen feed (beslemeler) sisteminin bile bir patenti var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.