Akıllı cihazlar şimdi de mobil modemleri tehdit ediyor
Mobil

Akıllı cihazlar şimdi de mobil modemleri tehdit ediyor

Çevirmeli bağlantı ile internete bağlanılan yıllardan çok ilerde değiliz. Hız ve erişim konusunda ise internetin çağ atladığını söylemek mümkün. Bir dönem mobil internetin kapısını aralamamızı sağlayan mobil modemlerin geleceği ise şimdilerde akıllı cihazların tehdidi altında.

Gerek toplu erişime açık Wi-Fi bağlantılarının az bulunması ve güvenlik sorunu, gerekse istenilen yerden internete bağlanabilme rahatlığı azımsanmayacak bir kitleyi mobil modemlere yöneltmişti. Ancak son zamanlarda, Gigaom yazarlarının değindiği üzere, mobil modemlerin kullanımı yeni nesil akıllı cihazların, daha doğrusu güncel mobil işletim sürümlerinin kablosuz bağlantı noktası özelliği ile gölgede kalıyor.

Mobil modem üreticilerini ve mobil operatörleri yakından ilgilendiren bu konu yeni iPad'in kablosuz bağlantı noktası özelliği ile yeniden gündeme geldi. Operatörlerin desteklemesi durumunda 5 cihazla internet bağlantısını paylaşabilecek olan iPad mobil'in modem ihtiyacını daha da gölgelemesi bekleniyor.

Mobil modem kullanımı ile akıllı telefon üzerinden mobil internet kullanımı arasında bazı farklar var. En azından ülkemizde mobil modem üzerinden internet kullanımı daha ekonomik. Ancak yeni bir SIM kart ile yeniden başlangıç ücreti ödüyorsunuz ve cihazınızda USB girişi olması gerekiyor.

Mobil cihazlar üzerinden kablosuz bağlantı noktası özelliğini kullanmak ise bizi şarj sıkıntısı ile karşı karşıya bırakıyor. Özellikle akıllı telefonunuzu uzun süre mobil modem olarak kullanmanız pek mümkün değil. Yine hız farkları da karşılaştırılabilecek bir sorun olabilir.

BTK raporlarında mobil modem kullanımındaki değişim ayrı olarak belirtilmemiş ancak TV ve açık hava reklamlarında mobil modemler için ayrılan payın düşmüş olması bu değişimin hangi yöne olacağı konusunda fikir veriyor. Kablosuz bağlantı noktalarında son iki çeyrek arasındaki düşüş de dikkat çekiyor.

Kısacası bağımsız GPS aygıtları gibi mobil modemlerin de önümüzdeki yıllarda arka planda kalması mümkün. Bu durum ülkemizde 3 mobil operatöre de mobil modem sağlayan Huawei gibi şirketlerin karlılığını etkileyebilir. Teknoloji meraklılarının internet erişimindeki hızlı değişime ayak uydurması bazı şirketleri zengin ederken bazılarını da kayba uğratmaya devam edecek gibi. Bundan sonraki değişimin hangi noktada olacağı ise merak konusu.

Yorumlar (1)
  1. Ferhad Ferhad

    2008 yılından beri Windows Mobile telefonlarımda zaman zaman gerek WiFi gerek operatör üzerinden bağlantıyı Bluetooth ya da kablo ya da operatör bağlantısını WiFi olarak pek çok kez paylaştığım oldu. Farklı cihazlarda denememden sonra fikrim akıllı telefonları modem olarak kullanmamak yönünde. Anlık, kısa süreli ve nadir olarak olabilir ama...

    Performans olarak çok önemli bir sıkıntısı yok, hız olarak biraz daha yavaş ve bazı durumlarda ping süreleri uzuyor. Ama asıl sevmediğim konu uzun kullanımlarda telefonun pilinin zarar görmesi. Pil ya devamlı doldur boşalt yapıldığından, ya da kablolu kullanımda devamlı şarj halinde kaldığından uzun süreli kullanım sonrası cihazı akıllı telefon olarak kullanmaya kalktığımda şarj çok çabuk bitiyor. Birkaç günde bir şarj ettiğim cihazın bataryası birkaç saat sonra bitiyor. Az kullanım ile birkaç şarj döngüsünden ve günden sonra pil yine bir nebze kendine geliyor ama, her zaman böyle şanslı da olmayabiliyor. Hele kullandığım cihaz Toshiba Portégé G500 gibi piyasada tükenen bir cihaz ise yeni bataryası da 50 TL ediyor ki, biraz daha üstüne ekle bir modem al daha iyi.

    Yeni cihazlar daha tasarruflu vs. ama WiFi ve 3G modemleri yine baya akım çekiyor, bir de birlikte çalıştıklarında... Uzun süreli kullanımda modem alınması taraftarıyım, hem akıllı telefona eziyet etmemek, hem de rahat etmek için.