Türkiye'nin Twitter profil istatistikleri [İnfografik - Webrazzi Özel]

Türkiye'nin Twitter profil istatistikleri [İnfografik - Webrazzi Özel]

Webrazzi Dijital12 konferansında en çok konuşulan sunumlardan birini Monitera kurucularından Metin Kahraman yapmıştı. Twitter Türkiye istatistiklerini paylaşan Metin Kahraman, bu bilgileri Webrazzi için infografikte topladı.

Hafızamızı tazeleyen infografik son 3 ayda gönderilen 150 milyon Türkçe Twitter iletisinin incelenmesine dayanıyor. Monitera'nın analizine göre Türkiye’de 5.3 milyonu aktif  olmak üzere 7.2 milyon tekil Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Günde 1.7 milyon Türkçe iletinin gönderildiği Twitter'da saniye başına düşen ileti sayısı 20. Twitter'ın en çok kullanıldığı gün cuma ve en çok aktif olunan saatler 21.00-22.00 arası.

Türkiye’deki Twitter kullanıcıları arasında kadın-erkek oranı arasında küçük bir fark var. En aktif şehir yüzde 58 ile İstanbul, ortalama takipçi sayısı 151. İnfografikte yer verilmemiş ama Metin Kahraman yüzde 13 ile Ankara'yı, yüzde 11 ile de İzmir’i  en aktif iller olarak paylaşmıştı.

Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59′u mobil cihazları üzerinden bağlanmayı tercih ediyor ve Monitera'nın verilerine göre Blackberry kullanıcıları mobil tarafta yüzde 45 gibi yüksek bir payla ilk sırada geliyor. Bu oran daha çok kurumsal tarafta tercih edildiğini bildiğimiz Blackberry'nin gençler arasında yaygınlaştığını da gösteriyor.

Mobil sıralamada ikinci sırada yüzde 27 ile iPhone, üçüncü sırada yüzde 14 ile Android işlerim sistemli cihazlar geliyor. Monitera Twitter'da en çok takip edilen profillere de infografikte yer veriyor ve 140 karakter sınırlamasının zaman zaman eleştirildiği Twitter'da Türkçe iletilerin ortalama 64 karakterle sınırlı olduğunu açıklıyor.

Yedinci yılına 140 milyon aktif kullanıcı ile giren Twitter bakalım Türkiye'de daha ne kadar popüler olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.