Türkiye saniyede 20 tweet atıyor [Araştırma] - Webrazzi Dijital'12
Genel

Türkiye saniyede 20 tweet atıyor [Araştırma] - Webrazzi Dijital'12

Türkiye'deki Twitter kullanım istatistikleri her zaman merak edilen bir konu. Sosyal medya araştırmaları yapan Monitera, bugün bu konuda bugüne kadar yapılmış en kesin bilgileri Webrazzi Dijital'12 konferansında paylaştı.

Son üç aydaki 150 milyon tweetin incelendiği araştırmada sadece Türkçe Tweetler dikkate alındı. Araştırma sonuçlarını paylaşmak üzere Monitera'dan Metin Kahraman, "Twitter Türkiye İstatistiklerine Derin Bakış" adında bir sunum gerçekleştirdi. Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal'ın 'Türkiye Twitter istatistiklerine ulaşabilir miyiz?' sorusuyla araştırmaya başladıklarını söyleyen Kahraman, ilk olarak dünyadan istatistikler paylaştı.

Kahraman, "Dünyada 465 milyon Twitter hesabı var. İlk sırada 107 milyon kullanıcıyla ABD. 33 milyon kullanıcıyla Brezilya ikinci ve 30 milyon kullanıcıyla Japonya üçüncü sırada yer alıyor" diye konuştu.

Sunumuna Türkiye'deki istatistiklerle devam eden Kahraman, ilk olarak 7.2 milyon tekil Twitter kullanıcısı olduğunu açıkladı. Kahraman sözlerine şu şekilde devam etti: "Türkiye'deki kullanıcıların 5.3 milyonu aktif olarak Twitter kullanıyor. Günde 1.7 milyon Türkçe Tweet atıldı. Bu da saniyede 20 Tweet anlamına geliyor."

Türkiye'deki Twitter abonelerinin hangi zamanlarda daha çok kullandığı konusuyla sunumuna devam eden Kahraman, en çok tweetin saat 21.00-22.00 arasında olduğunu dile getirdi. Kahraman Türkiye'den atılan Tweetlerin Cuma günü olduğunu dikkat çekerek, "Hayırlı  Cumalar" cümlesinin bu oranı etkilediğini sözlerine ekledi.

Twitter kullanıcılarının cinsiyet oranlarını da Monitera olarak araştırdıklarını ifade eden Kahraman, Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53'nün erkek, yüzde 47'sinin ise kadın olduğunu açıkladı. Bu sonuca ulaşmak için yüzde 60'nın sistem, yüzde 40'nın ise birebir incelendiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'deki ortalama takipçi sayısının 151 olduğunu söyleyen Kahraman, "Türkiye'de en fazla takipçisi olansa Cem Yılmaz. 1 milyondan fazla takipçisi bulunuyor" diye konuştu.

Kahraman, illere göre Tweet oranı sunumunda açıkladı. Bu istatistiklere göre Tweetlerin yüzde 58'i İstanbul, yüzde 13'ü Ankara, yüzde 11'i İzmir'den atılıyor.

Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının ortalama 64 karakter yazdığına söyleyen Kahraman, "Bu oranda 'Hayırlı Cumalar' ve 'Günaydın' Tweetlerinin payı olduğunu iddia etti.

Son olarak Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının hangi cihazlardan Twitter'ı kullandığını açıklayan Kahraman sözlerine şu şekilde devam etti: "Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59'u mobil cihazlardan, yüzde 41'i ise Web üzerinden kullanılıyor. Kullanılan platformların başında yüzde 45'lik oranla Blackberry geliyor. Yüzde 27 oranla iPhone ikinci, yüzde 14 oranla Android üçüncü sırada yer alıyor. Mesai saatlerinde en çok yüzde 52 oranla Blackberry kullanıcıları daha çok Tweet atıyor. Haftasonlarıysa iPhone kullanıcıları biraz daha fazla Tweet atıyor ve yüzde 26'lık bir pay alıyor.

Yukarıdaki istatistiklerden öne çıkan noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

Rakamlarla Türkiye'deki Twitter kullanıcıları

 • Türkiye'de 7.2 milyon tekil Twitter kullanıcısı bulunuyor.
 • Bu kullanıcıların 5.3 milyonu aktif olarak Twitter kullanıyor.
 • Günde 1.7 milyon Türkçe Tweet atıldı.
 • Türkiye'deki Twitter kullanıcıları saniyede 20 Tweet atıyor.
 • En çok 21.00-22.00 saatleri arasında Tweet atıyoruz.
 • En fazla Tweet Cuma günü atılıyor.
 •  Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53'nün erkek, yüzde 47'sinin ise kadın.
 • Türkiye'deki ortalama takipçi sayısının 151.
 • Tweetlerin yüzde 58'i İstanbul, yüzde 13'ü Ankara, yüzde 11'i İzmir'den atılıyor.
 • Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59'u mobil cihazları, yüzde 41'i ise Web'i kullanıyor.
 • En fazla, kullanılan platformların başında yüzde 45'lik oranla Blackberry geliyor. Yüzde 27 oranla iPhone ikinci, yüzde 14 oranla Android üçüncü sırada yer alıyor.
 • Mesai saatlerinde en çok yüzde 52 oranla Blackberry kullanıcıları daha çok Tweet atıyor.
Yorumlar (5)
 1. Secret1071 Secret1071

  Sabahtan akşama kadar haber yapıyorsunuz ama Google size zerre kadar değer vermiyor.Sadece 30 bin linkiniz kayıtlı google' da.Tam bir komedi.Bunuda haber yapın bence.

  "Google'un güvenini kazanmak diğe." Nede olsa ne bulsanız yayınlıyorsunuz.

 2. Ferhad Ferhad

  TXTR servisi tivitleri İzmir'den gönderiyor. SMS ile Twitleyenlerin de bir kısmı İzmir diye sayılıyor yani. :D (Ufak bir kesim tabi.)

 3. Sinan Sinan

  Tahmin ettiğimden çok daha az diyebilirim :))

 4. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  "15 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında 1.7 milyon Türkçe Tweet atıldı."

  Bu sayı sanırım günlük.

  Zira twitturk.com olarak bizim takip ettiğimiz kişilerden bile günlük 700.000-1M civarında tweet ekleniyor.

  İstatistiklerin nasıl hesaplandığı ve verilerin nasıl alındığı ile ilgili bilgi de olsa iyi olurdu.

  1. Metin Kahraman Metin Kahraman

   Evet doğru günlük rakam olacaktı. Son 1 aylık güncel dataya baktığımızda günlük 1.7 milyon Türkçe tweet atıyoruz. Sadece yazıya geçilirken sanırım bir kavram karmaşası olmuş. Şu an gördüğüm kadarıyla da bu düzeltilmiş, teşekkürler.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri