Zerply Gelecekte Linkedin'in Rakibi Olabilir Mi?
Girişim

Zerply Gelecekte Linkedin'in Rakibi Olabilir Mi?

Kapalı beta sürecinde tanıttığımız ve daha sonrasında 500 Startups inkübasyon programına katılan Zerply, geçtiğimiz haftalarda yaptığı değişikliklerle profesyonel iş ağı olmaya daha yakın. Projenin başından beri amacı olan daha renkli bir profesyonel iş ağı olabilir fikri yavaş yavaş hayata geçirilse de bir taraftan Zerply'nin yatırım arayışı sürdüğü bilgisini de aldık.

Küçük bir ekiple Avrupa'dan çıkıp Silikon Vadisine taşınan Zerply'nin macerası sürerken, serviste bir çok yenilik hayata geçirilmiş. Kullanıcı profil isimlerinden /profile/ yapısından kurtulan servis, premium tema ve alan adı gibi özelliklerini de yayına almayı başarmış. Göze hoş gelen tasarımlarıyla kullanıcıların dikkatini çeken Zerply, Webrazzi üzerinden 20 adet premium temasını da dağıtmak istiyor.

Yorumlarda Zerply kullanıcı adı (adresi) ve istediği iki temadan birini belirten ilk 20 kullanıcı istediği premium temayı alabilecek. The Steed ve The New Black'ten temalarından birini seçebilirsiniz.

Güncelleme: 20 premium tema sahiplerini buldu. 

Neredeyse kurulduğu günden beri izlediğim girişimlerden biri olan Zerply; Linkedin gibi profesyonel iş ağlarını karmaşık, çirkin ve kısıtlı olarak nitelendiriyor. Yukarıda 500 Startups'ta şirketin kurucularından Christofer'ın yaptığı tanıtım sunumu izleyebileceğiniz gibi Zerply, basit, limitsiz ve sade bir tasarımın iş ağlarında daha başarılı olacağını iddia ediyor. Hatta Linkedin'in 120 milyon üyesini, Facebook'un 750 milyon ve Twitter'ın 250 milyon üyesiyle karşılaştırarak sorunu Linkedin'in karmaşıklığına bağlayarak projelerinin kendi projelerinin öne çıkabileceğini söylüyor.

Yakın zamanda geliştirdikleri endorse gibi reputasyon verme özellikleriyle Zerply, Linkedin dışında neredeyse kimsenin bulunmadığı profesyonel iş ağı pazarında farklı bir alternatif olabilir.

Tema tasarımları için önemli isimlerle çalışan Zerply'nin kurucuları bir çok tanınmış internet girişimcisinin de ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Twitter'ın kurucularından Evan Williams ve blogger Robert Scoble gibi isimler Zerply profillerini uzun süredir canlı tutan isimler.

Açıkcası hayranı olmadığım Linkedin yerine başka bir iş ağı olsa çok daha aktif olarak kullanabilirdim. Fakat şu anda kişisel bir sayfayla bir sosyal ağ arasında bulunan Zerply'nin gelecekte Linkedin'in rakibi olabileceğinden şimdilik emin değilim. Güzel bir fikirle yola çıkan Zerply'nin nasıl gelişip büyüyeceğini izleyip göreceğiz.

Tekrar hatırlatayım, Zerply kullanıcı adı ile The Steed veyaThe New Black premium temalarından birinin adını yazan ilk 20 yorumcuya bu temalar hediye edilecek.

Yorumlar (32)
 1. zerp.ly/bkocdur The New Black

 2. Mustafa Alkan Mustafa Alkan

  The New Black - zerp.ly/mustafa-alkan

  Teşekkürler.

  1. Mustafa Alkan Mustafa Alkan

   Kullanıcı adımı hkprst olarak değiştirdim.

   Bilginize.

 3. zerply.com/orion - The New Black

 4. zerp.ly/beliz-bahar The New Black

 5. zerp.ly/ftmtncy The New Black

 6. Mert Meriç Mert Meriç

  bence çok başarılı olacak, hele ki önerileri çok doğru oluyor.

 7. zerp.ly/fazlitemizel The New Black

 8. zerp.ly/ozbakan The New Black

 9. Mustafa Alkan Mustafa Alkan

  The New Black temasının aktif olmasını beklerken The Swiss temasında Unlock butonu çıkması, garip.

 10. Tolga Dikici Tolga Dikici
 11. zerply/bugrabalkac The New Black

 12. zerp.ly/furkan-bakir The New Black

 13. zerp.ly/nedim-turkkahraman The New Black

 14. zerply.com/Zerply/ The New Black

 15. Mehmet Yiğit Mehmet Yiğit

  zerp.ly/mehmetyigit the newblack

 16. zerp.ly/burcu-yurtbas

  The New Black

 17. zerp.ly/oaydemir

  The New Black

 18. Bahadir Bahadir

  zerp.ly/bahadiravci The New Black

 19. Merhaba,

  Hediyeniz için çok teşekkür ederim. Umarım kalmıştır

  Zerply Kullanıcı Adım: tinyamasisurum0

  http://zerply.com/tinyamasisurum0/

  1. The Steed temasını isterim eğer kalmışsa hakkım :)

 20. Yorumlara neden profiller yazılıyor ben anlamadım. Öte yandan siteyi eleştirmek gerekirse, insanlar neden about.me gibi bir profil sitesi varken gidip böyle bir siteden profilleri için tema satın alsın ki? Bence gelir modeli yanlış seçilmiş. Çabuk paraya ulaşma hasretiyle anlamsız bir girişim olmuş diye düşünüyorum. Bu sistemi linkedin ile karşılaştırmak ise abesle iştigal olmuş bence, daha çok about.me gibi bir site, belki fazlası iş bilgileri ve eğitim bilgileri olabilir. Ama bu iki fazlalık bu siteyi, profesyonel bir iş ağı yapmaz, kusura bakmayın.

  1. 20. ve son temamız Barış ile tamamlanmış oldu. Bir daha ki sefere :)

   1. Barış Barış

    şansıma bak :)

 21. Barış Barış

  tekrar pardon aşagıda çıkmş benm ki , özr diliyorum :)

 22. Mustafa Alkan Mustafa Alkan

  "Mustafa Alkan

  17 Kasım 2011, 13:29

  The New Black temasının aktif olmasını beklerken The Swiss temasında Unlock butonu çıkması, garip."

  Şimdiye kadar benzer bir sıkıntı yaşanmamıştı, webrazzi ismine yakışmayan bir hata olarak görüyorum. Çok büyük bir hata, vs. diye abartmak değil amacım ama webrazzi'nin klasına böyle küçük şeyler yakışmıyor. Belirtmek istedim.

  İyi çalışmalar.

  1. Bahsettiğiniz tema zaten ücretsiz bu yüzden açık olmaması anormal olurdu.

   Ayrıca siz ilk yorumu girdiğinizde ben daha isimleri Zerply'ye göndermediğim için temanın açılmaması lazım.

   Şimdi tekrar kontrol ederseniz istediğiniz temayı açık olarak görmeniz gerekiyor.

   1. Mustafa Alkan Mustafa Alkan

    O zaman ben "aceleci" davranmışım. Unlock olarak gözüken tema Premium kısımda olması nedeniyle garipsedim. Şu anda tema açılmış ama bu sefer de kullandırmıyor, teknik bir sorun var sanırım. Kendileriyle iletişime geçeceğim.

    İlginiz için teşekkür ederim.