Google Müzik Yeni Müzik Mağazası ile Beta'dan Çıktı ve Google+'a Bağlandı
Mobil

Google Müzik Yeni Müzik Mağazası ile Beta'dan Çıktı ve Google+'a Bağlandı

Google Müzik yenilendi ve test (beta) sürümünden çıktı. Artık ABD'deki tüm kullanıcılar Google'ın müzik servisini ve yeni müzik mağazası uygulamasını kullanabilecek.

Google, Music Beta‘yı ilk olarak Mayıs ayında I/O etkinliğinde duyurmuştu ve ardından Magnifier adında yeni bir müzik sitesinin açılışını yapmıştı.

Dün New York'ta yapılan bir toplantıyla da son yenilikler hakkında basını bilgilendirdi ve bugün Beta kullanıcılarına bir e-posta gönderdi. E-postada Google Müzik servisinin ücretsiz olarak hizmet vermeye devam edeceği ve kullanıcıların 20.000 şarkı saklama kapasitesi olduğu hatırlatılıyor. (Aşağıda Google Müzik'in web arayüzünü görüyorsunuz.)

Google Müzik Mağazası uygulamasını yenileyen Google'ın müzik mağazası iTunes'la rekabetin temelini oluşturuyor. Google Müzik Mağazası, market.android.com/music adresinde Android Market'in bir parçası olarak görülebiliyor. Şimdilik sadece ABD için açık.

Ücretli parçaların 20.000 şarkılık kapasitenin dışında saklanacağını modelde, satın alma sırasında Google+'da paylaş özelliği sunuluyor ki bu seçenek Google+ arkadaşlarınızın (sizi çevresine ekleyen ve sizin çevrenize eklediğiniz kişiler) paylaştığınız müziği tam olarak dinlemesine imkan tanıyor. Kısacası Google+ kısa süre içinde müzik ile hareketlenebilir.

Youtube'da konser bileti ve daha fazlasını satmaya hazırlanan Google'ın, müzik mağazasında sanatçıları ve müzik gruplarını önemsediği ve canlı konser kayıtlarına yer verildiği de görülüyor.

Andorid 2.2 ve üzeri sürüm kullanan Androdli akıllı telefon ve tabletlerde Google Müzik uygulaması bir kaç gün içinde otomatik olarak  güncellenecek ama isteyenler uygulamayı hemen Android Market'ten indirebilirsiniz.

Universal Music Group, Sony Music Entertainment, EMI'den 13 milyondan fazla müzik parçasını barındıran Google Müzik, Apple'ın karlılığına darbe vurabilecek mi bilmiyorum ama akıllı telefon pazarının lideri Android'in tercih edilmesi için artık kullanıcıların geçerli bir sebebi daha var. Facebook'ta müzik dinlemenin ne kadar popüler olacağı ise ayrı bir yazının konusu..

Bu arada Nokia da Windows Phone tabanlı Lumia 800 için Nokia Music servisini güncelledi. Müzik sektörünün teknoloji dünyasını büyük bir rekabete sürüklediği tartışmasız bir gerçek.

Yorumlar (3)
  1. Ayrıca bütün bunları anlatan HTML5 Google Music tanıtım sayfası; http://music.googlevendorcontent.com/about/tour

  2. Yazarokur Yazarokur

    Google git gide daha çok Microsoft'a benzemeye başladı. Yeni birşeyler üretmekten daha çok var olanların benzerini üretiyorlar. Pek de başarılı oldukları söylenemez. Facebook-Twitter karışımı Google+, iOS benzeri Android, şimdi iTune benzeri müzik hizmeti. Steve Jobs onları çok eleştirmişti. En son Amazon CEO'su Jeff Bezos çok güzel bir söz söyledi. "Microsoft en azından son yıllarda Kinect gibi mükemmel birşey üretti. Peki Google son zamanlarda yeni ne üretti?"

  3. şuan böyle bir hata veriyor

    "We're sorry. Google Music is currently only available in the United States"

    google böyle bir ayrım yapmazdı çok ilginç :/