SMS İle Paylaş: Turkcell Paylaşımlarınızı Kısa Mesaja Döküyor
Uygulamalar

SMS İle Paylaş: Turkcell Paylaşımlarınızı Kısa Mesaja Döküyor

Web dünyasının sosyal ağ çağına ayak uydurması, paylaşımlarımızın bu ekosistemde dönmesini geçerli kılıyor. Ancak sosyal ağ paylaşımlarından önce kullandığımız kısa mesaj (sms) Turkcell'in yeni kampanyası ile yeniden hayatımıza girebilir.

Bugün haber sitelerinde ve Fizy'de rastladığımız ve öğrendiğimiz kadarıyla Turkcell, 'SMS ile paylaş düğmesi' adında yeni bir reklam kampanyası başlatmış. Turkcell abonelerinin ücretsiz faydalanabildiği özellik, ad-soyad, cep telefonu numaraları ve güvenlik kodunun girilmesiyle kısa mesaj üzerinden bir başkasına sayfa bağlantısını gönderiyor.

Reklamz ve MindShare'in ortak çalışmasıyla hayata geçirilen yaratıcı reklam kampanyasının 1 ay gibi bir süre yayınlanacağını öğrendik.

Servisi kullanarak henüz başarılı bir gönderim yapamadık ama bu hizmet bir zamanlar konuştuğumuz reklamlı SMS modelini hatırlatıyor. Peki modelin ulaşabileceği potansiyel kullanıcı sayısı nedir?

Eylül 2011 itibariyle Türkiye’de toplam 64.8 milyon mobil abone, 28.6 milyon 3G abonesi var. Turkcell'in abone sayısı 34 milyon dolayında gidip geliyor. Bu abonelerin 12,1 milyonu mobil internet kullanıcısı. Bu kişilerin genişbant karasal internet kullanıcısı olduğuna da şüphe yok ve SMS'le paylaş düğmesini kullanacak potansiyel kullanıcı sayısı bu kadar, yani 12 milyon.

İnternette geçirdiğimiz vakit arttıkça gerçek zamanlı iletişimimizi de internete taşımak istiyoruz. Twitter, Facebook ve Google+ gerçek zamanlılıkta birbiriyle yarışsa da hiçbiri halen kısa mesaj kadar gerçek zamanlı (anlık) ve kişiye özgü değil.

Avrupa'nın en aktif kullanıcı kitlesinden (Eylül, comScore) birine sahip olan ülkemizde kullanıcı başına internette geçirilen süre de ayda ortalama 32 saat civarında. Bu süre internet üzerinde çalışan kişiler için elbette çok daha fazla ve mobil cihazları hesaba kattığımızda bu süre daha da artıyor ama tüm vaktimizi sosyal ağlara harcamıyoruz. Cep telefonu yanında olan bir kişiye kısa mesaj üzerinden ulaşma ihtimali halen sosyal ağ paylaşımlarından daha fazla. Tabii her sms'in kişiye özel gönderilmesi sosyal ağlar kadar büyük etki yaratmasını engelliyor.

Kısacası Turkcell SMS ile paylaş düğmesi, bir reklam kampanyasının ötesinde sürekli sunulan bir Turkcell servisi de olabilecek potansiyele sahip. Çok işlevsel bir özellik olarak nitelendirebileceğimiz SMS ile paylaş düğmesinin ne kadar kullanılacağını merak ediyoruz.

Yorumlar (26)
 1. http://mesaj.la/ adresindeki "Bu alan adı desteklenmemektedir!" ibaresi ne kadar saçma.

  1. Demet Nesil Demet Nesil

   "Bu alan adı desteklenmemektedir" demiyor ki Turkcell sayfasına yönlendiriliyor...

   1. yorumdan sonra düzeltilmiş demek ki :)

 2. Mert Meriç Mert Meriç

  hedef kitle belirttiğiniz 12 milyon kişi ise, zaten sosyal ağdan paylaştığında da bunu görecektir, sms e ne gerek var?

  1. Ahmet Nazil Ahmet Nazil

   hiç sms gönderimi yapmıyor musun? yapıyorsan sms'e ne gerek var nasıl diyebiliyorsun (!)

   ben birisi ile gerçekten önemli olduğunu ve mutlaka görmesini istediğim bir şeyi paylaşmak istediğimde facebook'la paylaşırım eyvallah da, "sms paylaş" ile paylaştığımda, okunduğuna daha çok emin olurum gibi geliyor bana. Sms'in açılma oranı ve kişiye özel ulaşması bence de sms paylaş projesini diğer paylaşımlardan farklılaştıran güzel bir özellik

 3. Cep telefonuma böyle saçma reklam (paylaşım ?) mesajları gelse hiç hoşlanmam.

 4. Hakan Nezil Hakan Nezil

  "Sms paylaş" butonu cep telefonuna içeriği gönderiyor, Fırat'ın bahsettiği konuyu yanlış anlamışsın, paylaşım yaptığımız kişi mobil durumdaysa ulaşabileceğimiz kişi sayısı 12 milyon. Sosyal ağlardan da mobil durumdaki bir kişiye gönderim yapabilirsin ancak sms'in açılma oranı ile kıyasladığında sms'in istatistiksel olarak daha ön planda olduğunu da anlatmış fırat. Bir de cep telefonumda internet olmayabilir ancak paylaşım mesajına almana bu engel değil, sosyal mecra butonları ile cep telefonuna gönderim yaptığında mobil durumda olan kişinin mutlaka internet bağlantısı olması gerekir.

 5. süper bir proje olmuş. Dinlediğim şarkıyı arkadaşıma gönderdim hala nasıl yaptığıma inanamadı :D sosyal medya ile gsm i birleştirdiği için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. takipçiniz olacağım.

  1. Doruk Demirsar Doruk Demirsar

   Mantıklı bir hareket, o olur mu bu olur mu tartışmak yerine yapmış ve işe yaradığını görmüş

 6. Necip Özdemir Necip Özdemir

  sevdiğim bir arkadaşımla muzık paylasmak cok güzel, cok hosuma gıttı. Ucretsız olmasıda supermıs. Tesekkurler Turkcell :)

 7. çok iyi bir çalışma olmuş özellikle ücretsiz olması Turkcell yapmış yine. Herkes denesin bence.

 8. Sms ile paylaş hayatımıza girdi. Çok işlevsel bir proje olmuş. Turkcell böyle işlerde hep öncü oluyor.

 9. Deniz Akın Deniz Akın

  Bizim takım satış ekibi olduğu için sürekli sokaklarda, internet başında çok az oluyorlardı, dolayısı ile twitter'da facebook'ta paylaştıklarımdan çok geç haberleri oluyordu, herhangi bir şeyi paylaştıktan sonra üstüne birde arayıp "seninle şöyle bir şey paylaştım, vaktin olunca facebook hesabına gir de bir bak" demek zorunda kalıyordum. Artık gerek kalmadı. Çok iyi bir gözlemleme ile var olan bir ihtiyacı Turkcell karşılamış.

  1. zaten paylaştıklarınız da acayip önemlidir kesin takip edilmelidir.

   facebook üstünden değil arayarak ya da yüzyüze konuşsanız

 10. Crea Mm Crea Mm

  Uygulama sosyal medya paylaşımları gibi hızlı ve etkili olmasa da faydalı olacağını düşünüyorum. Facebook'ta paylaşılan herhangi bir bağlantı her ne kadar dikkatimi çekse de cep telefonuma gelen paylaşım kadar bana özel olduğu izlenimi vermez, bu nedenle etkili olabileceğini düşünüyorum.

 11. hangi siteyi açsam çıkıyor karşıma helal olsun valla büyük iş :)

 12. Bebek Bezi Bebek Bezi

  Bence Süper , Turkcell sen bir aşk'sın artık ya . Diğer Operastörler de otursun ağlasın.

  1. Kaç lira verildi?

 13. gördüğüm kadarıyla

  "64.8 milyon mobil abone" sistemi kullanabilir. ve aldıkları sms lerin başlıgını okuyabilir.

  bahsi geçen "12,1 milyon mobil internet kullanıcısı" ise paylaşılan içeriğin tamamını okumak için mobil internetini kullanabilir.

  bence oldukca kullanışlı, mobil interneti olmayanların sosyal arkadaşlarından haber alabilecegi bi araç olmus :)

 14. Canan Sönmez Canan Sönmez

  Ben gönderiyorum Turkcel'li olduğum için arkadaşlarım gönderemiyor, deli oldular ahahahah...Turkcell servisi herkese açsaymış keşke Avea'lı olmayanlar napcak şimdi :)Avea'lı olanlara iyi davranın çünkü onlar sms paylaşamıyorlar.

 15. Gonca Yılmaz Gonca Yılmaz

  Mobil durumdaki arkadaşlarımla bir paylaşımda bulunmak istediğimde facebook ve twitter ile karşılaştırdığımda tercih sebebim olur, diğer kullanımlarda ise ben şahsen facebook'u tercih ederim. Ancak fikir olarak güzel

 16. Gonca Yılmaz Gonca Yılmaz

  Bu butonu ben kendi siteme nasıl entegre edebilirim? bir embed kodu vs var mı acaba?

 17. Sosyal medya paylaşım butonlarını sürekli kullanıyoruz ve bu şekilde paylaşılan içeriklere çok alışığız. Paylaşılan herhangi bir içerik dikkatimi çekiyor ama daha sonra bakarım diyerek göz ardı ettiklerim de oluyor ve arada unutulup kayboluyor. Sms ile telefonuma direkt gelen bir paylaşım iyi bir etki yaratır bence.

 18. Çok çok çok zekice bir fikir. Kıskandım.

  Sms paylaş butonunu bir araba markası yapsaydı buna rezalet bir proje derdim. Ancak "sms paylaş" servisi + Turkcell olarak düşünüldüğünde proje mantıklı geliyor, mobil dünya + paylaşım = Turkcell doğru kafalar... Bravo. Ancak reklamlı, ücretli gibi bir şey okudum. Ücretli veya reklamlı olursa kullanıcılara ne diyecekler hayat paylaşınca güzel, hadi parasını ver sloganı tam uyar. Bence şu anki haliyle sms paylaş reklam kokmayan fayda sunan bir hareketken, Turkcell bu butonu hayatımıza bizi soymak için soktuysa ettiğim tüm iltifatları geri alıyorum şimdiden...

  1. Bu arada daha önce sorulmuş ama cevaplayan olmamış, bunun sitemize eklemek için embed kodu yok mu?

 19. Crea Mm Crea Mm

  Buttonun yanına bir'de "Sesli yorum yap" diye bir button daha eklemişler ve içeriğe sesli olarak yorum yapabiliyorsunuz. :)