SMS İle Paylaş: Turkcell Paylaşımlarınızı Kısa Mesaja Döküyor

SMS İle Paylaş: Turkcell Paylaşımlarınızı Kısa Mesaja Döküyor

Web dünyasının sosyal ağ çağına ayak uydurması, paylaşımlarımızın bu ekosistemde dönmesini geçerli kılıyor. Ancak sosyal ağ paylaşımlarından önce kullandığımız kısa mesaj (sms) Turkcell'in yeni kampanyası ile yeniden hayatımıza girebilir.

Bugün haber sitelerinde ve Fizy'de rastladığımız ve öğrendiğimiz kadarıyla Turkcell, 'SMS ile paylaş düğmesi' adında yeni bir reklam kampanyası başlatmış. Turkcell abonelerinin ücretsiz faydalanabildiği özellik, ad-soyad, cep telefonu numaraları ve güvenlik kodunun girilmesiyle kısa mesaj üzerinden bir başkasına sayfa bağlantısını gönderiyor.

Reklamz ve MindShare'in ortak çalışmasıyla hayata geçirilen yaratıcı reklam kampanyasının 1 ay gibi bir süre yayınlanacağını öğrendik.

Servisi kullanarak henüz başarılı bir gönderim yapamadık ama bu hizmet bir zamanlar konuştuğumuz reklamlı SMS modelini hatırlatıyor. Peki modelin ulaşabileceği potansiyel kullanıcı sayısı nedir?

Eylül 2011 itibariyle Türkiye’de toplam 64.8 milyon mobil abone, 28.6 milyon 3G abonesi var. Turkcell'in abone sayısı 34 milyon dolayında gidip geliyor. Bu abonelerin 12,1 milyonu mobil internet kullanıcısı. Bu kişilerin genişbant karasal internet kullanıcısı olduğuna da şüphe yok ve SMS'le paylaş düğmesini kullanacak potansiyel kullanıcı sayısı bu kadar, yani 12 milyon.

İnternette geçirdiğimiz vakit arttıkça gerçek zamanlı iletişimimizi de internete taşımak istiyoruz. Twitter, Facebook ve Google+ gerçek zamanlılıkta birbiriyle yarışsa da hiçbiri halen kısa mesaj kadar gerçek zamanlı (anlık) ve kişiye özgü değil.

Avrupa'nın en aktif kullanıcı kitlesinden (Eylül, comScore) birine sahip olan ülkemizde kullanıcı başına internette geçirilen süre de ayda ortalama 32 saat civarında. Bu süre internet üzerinde çalışan kişiler için elbette çok daha fazla ve mobil cihazları hesaba kattığımızda bu süre daha da artıyor ama tüm vaktimizi sosyal ağlara harcamıyoruz. Cep telefonu yanında olan bir kişiye kısa mesaj üzerinden ulaşma ihtimali halen sosyal ağ paylaşımlarından daha fazla. Tabii her sms'in kişiye özel gönderilmesi sosyal ağlar kadar büyük etki yaratmasını engelliyor.

Kısacası Turkcell SMS ile paylaş düğmesi, bir reklam kampanyasının ötesinde sürekli sunulan bir Turkcell servisi de olabilecek potansiyele sahip. Çok işlevsel bir özellik olarak nitelendirebileceğimiz SMS ile paylaş düğmesinin ne kadar kullanılacağını merak ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.