Yandex.Haritalar iPhone Uygulaması App Store'da
Mobil

Yandex.Haritalar iPhone Uygulaması App Store'da

Yandex ekibi ilk tanıtım toplantısında her ne kadar piyasaya agresif bir giriş yapmayacaklarını belirtse de, son haftalarda hemen hemen tüm büyük haber siteleri başta olmak üzere farklı portallarda çeşitli formatlarda Yandex reklamlarını görmek mümkün.

Webrazzi Summit'te duyurdukları Panorama ile İstanbul ve Ankara'nın sokaklarında dolaşan şirket, daha sonrasında yayına aldıkları Trafik Durumu özelliğiyle pek çok kullanıcının ilgisini çekmişti.

Sosyal ağlarda da adını mutlaka günde bir kere duyduğumuz Yandex, bugün Yandex.Maps iPhone uygulamasını Türkiye'yi dahil etmiş. App Store'dan indirebileceğiniz iPhone uygulamasıyla canlı trafik bilgisini İstanbul için neredeyse sokak sokak telefonunuza taşıyor .

Yandex Haritalar olarak adlandırılsa da aslında Panorama ve Traffic servisleri uygulama içinde yer alıyor.

 

Kısa bir süre kullanma şansı bulduğum uygulama çok hızlı çalışıyor ve kullanışlı bir arayüz sunuyor. Panorama özelliğine nasıl geçileceğini ilk başta bulamadığım uygulamada harita üzerinde bir yere birkaç saniye dokunmanız ile açılan menüden "Panoramaları göster"e tıklamanız yeterli.

Sürerken sekmesiyle geçtiğiniz trafik özelliğiyle yol durumunu anında görebiliyorsunuz. Yol durumunu neredeyse sokak sokak gösteren Yandex.Haritalar'ın iPhone uygulamasının birçokları için vazgeçilmez olacağını tahmin ediyorum.

Yandex, Türkiye pazarında kendine bir yer yaratmak için sunduğu yerel servislere güveniyor. Şimdiden kendine bir hayran kitlesi oluşturan Yandex, servisleri dışında arama motorundan ne kadarlık bir pay alabildi henüz bilemiyoruz. Ancak bir süre sonra bu konuda da bir açıklama olacağını sanıyoruz.

Yandex.Maps, iPhone uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Başarılı 30dk önce indirdim ve test ettim çok güzel olmuş

 2. İngilizceye nasıl çeviricez peki?

 3. Şule P. Şule P.

  Evet gayet başarılı olmuş. Google Maps alternatiflerinin Türkiye pazarına girmesi çok iyi. Tebrik ediyorum.

 4. Ya okul arkadaşımın durakta beklerkenki panoromik fotoğrafını buldum o derece.

 5. Android'i de var. Güzel olmuş gerçekten.

 6. Ya ben yapamadim.

  İphone yukledim ama harita gorunumu var sadece

 7. bende rusça arkadaslar nasil duzeltebiliriz?

  1. Iphone dil seçeneğini Türkçe'ye alıp uygulamayı çalıştırın. Uygulama Türkçe açılacak. Daha sonra dil seçeneğinizi eski haline alabilirsiniz. Uygulama Türkçe çalışmaya devam edecek.

 8. Google'ın Türkiye'yi bir çok hizmetinde görmemezlikten gelmesi Yandex için bir fırsat olabilir. Google arama motorundaki başarısıyla büyürken yandex tam tersini yapabilir hizmetlerini kullanımıyla arama motorunun kullanımını arttırabilir.

  Google'ın önüne hiçbir zaman geçeceğine inanmıyorum. Ancak pastadan ciddi bir pay alamayacağı anlamına gelmiyor bu.

  Son kullanıcıdan ziyade geliştiricilere yatırım yapması (map apileri açması vb.) hizmetlerinin son kullanıcıların kullanmasını arttırabilir.

  Yandex'i takip etmeye devam ediyorum.