Yandex.Haritalar Panoramalar İle Türkiye'de!

Yandex, Türkiye'ye arama motoru pazarının yeni oyuncusu olarak girdi ama bir çok servisi de beraberinde getirdi.
Yandex.Haritalar Panoramalar İle Türkiye'de!

Yandex, Türkiye'ye arama motoru pazarının yeni oyuncusu olarak girdi ama bir çok servisi de beraberinde getirdi. Bunlar arasında en önemlilerinden biri Yandex'in harita servisiydi ve Yandex.Haritalar artık Türkiye'de. Bugün saat 14:50'de Yandex Türkiye'nin Webrazzi Summit'te yapılacağı sunumla tanıtılacak ama biz detayları öncelikli olarak paylaşıyoruz.

Rus şirket harita servisiyle Türk kullanıcılarına ülke haritası, sokak görüntüleri (panorama), uydu görüntüleri ve güncel trafik durumunu sunacak. Harita.yandex.com.tr adresinden erişilebilen Yandex.Haritalar servisi Türkiye'nin 81 il, 947 ilçe ve 40 bin köy/mahallenin haritasını ve uydu görüntülerini sunuyor.

Google'ın harita servisi Google Maps ile benzerlikler gösteren ve kolay bir kullanım sunan Yandex.Haritalar kısa süre içinde popüler mobil platformlarda da Türkiye için hazır olacak.

Panoramalar  ve Çekim Yöntemi

Google'ın Street View uygulamasına karşılık gelen Yandex Panoramalar, Yandex'in bir süredir İstanbul (3.205 km yol, 447.812 fotoğraf, 111.953 panorama) ve Ankara (1.706 km yol, 187.972 fotoğraf, 46.993 panorama) yaptığı sokak çekimlerden oluşuyor. Sokak fotoğraflarının yanısıra Marmara Denizi'nden de görüntü alan Yandex, bazı özel mekanları da fotoğraflamış (bunları tahmin edebilirsiniz) ve 360 derece özel görüntüler yakalamış.

Eğer son aylarda evinizin yanından (Ankara ve İstanbul için) kameralı bir aracın geçtiğini gördüyseniz bu muhtemelen Yandex'in aracıydı. Açıkçası biz de yakalayamadık ama gördüğümüz kadarıyla Yandex'in araçları bizim ofisin civarında da başarılı bir çekim yapmış. :)

Pusula, GPS ve en az 10 megapiksel çözünürlükteki dairesel yerleştirilmiş kameralarla gezdiğini öğrendiğimiz araçlar, güneşli günlerde ve yolların boş olduğu sabah erken saatlerinde işe başlamış. Araba ile geçilemeyen yerlerde de kameralı bisikletlerle veya elle çekim yapılmış ve fotoğraflar birleştirilerek 360 derecelik panoramik görüntüler elde edilmiş. Fotoğrafların daha hızlı görüntülenmesi için 4 ayrı çözünürlükte yüklemeler yapılmış.

Birleştirmesi coğrafi koordinatlara göre otomatik olarak yapılan fotoğraflarda araç plakaları ve insan yüzleri (yasal şartlara uygun olması için) bulanıklaştırılmış.

Yandex.Trafik ve Veri Kaynakları

Yandex.Haritalar'ın özellikle İstanbul'da en çok kullanılacak özelliklerinden biri bu. Yandex.Trafik, trafik sıkışıklığı ortalama endeksini hesaplayarak yeşil, sarı ve kırmızı renklerle trafik sıkışıklığının durumunu gösteriyor. Trafik sıkışıklık endeksi, 0-10 arasında açıktan durağana doğru puanlama sistemi. Örneğin trafik sıkışıklık endeksi 7 ise, Yandex yolculuğun açık yollara göre aşağı yukarı iki kat daha uzun süreceğini belirtiyor.

Yandex Türkiye bu servisin detaylarını da paylaşıyor. Söz konusu trafik bilgilerinin büyük taşıt filoları ve servisle ortak olmak isteyen şirketlere ait GPS donanımlı araçlar tarafından sağlandığını öğreniyoruz. Araçların coğrafi koordinatları, hızları ve hareket yönleri Yandex.Trafik sunucusuna iletiliyor ve trafik hakkında güncel bilgiler derleniyor. Sonuçta sistemin analiz programı alınan verilere bağlı kalarak aracın hareket eğrisini çıkarıyor.

Yandex bu hizmette de gizlilik şartlarına (araç, araç sahibi veya sürücüyle ilgili kişisel bilgilerin saklanmaması) uygun davranıldığı ifade ediyor.

Yandex.Trafik'in Java ve Android uygulaması kısa süre içinde mobil cihazınızdan haritalar.yandex.com.tr'yi ziyaret ettiğinizde indirebileceksiniz. Henüz iPhone uygulaması olmayan (yakında o da olacakmış) Yandex.Trafik'in İBB Trafik'e ne kadar rakip olabileceğini zaman gösterecek ama Türkiye'de Java temelli telefonların yaygınlığı ve akılllı telefon kullanımının giderek artmakta olduğu düşünülürse Yandex'in büyümesine paralel olarak Yandex.Trafik'in de ilgi çekeceğini tahmin ediyorum.

Harita servislerinin Yandex'in organik arama sayısına ne kadar etki edeceğini ise zamanla göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.