Google Müzik Servisini Duyurdu!
Müzik

Google Müzik Servisini Duyurdu!

Google bugün San Francisco'da başlayan ve halen sürmekte olan Google I/O organizasyonunda beklenen açıklamayı yaptı ve Google Music servisini an itibariyle duyurdu.

Daha önce Google'ın bir müzik servisi üzerinde çalıştığı duyumları sektörde kulaktan kulağa dolaşıyor ve konuyla ilgili çeşitli haberler yapılıyordu.

Kullanıcıların müzik arşivlerini servise upload ettikten sonra herhangi bir yerden, bilgisayardan ya da cihazdan dinleyebilmelerine olanak sağlayan Google Music için bir Android uygulaması da beta sürümle birlikte piyasaya sunuldu.

Müzikleriniz heryerden erişilebilir ve senkronize olacak Google Music'e göndereceğiniz müzikleriniz servisin kurulu olduğu tüm cihazlarınızda senkronize olacağı için, internet bağlantısının olmadığı durumlarda da müzik dinleyebilmek mümkün. Özellikle belirtmekte fayda var, senkronize olmasını istediğiniz müziklerinizi kendiniz seçtiğiniz için gigabaytlarca dosyayı senkronize etmeniz gerekmiyor.

Özellikle Android uygulaması bu noktada mobil cihazlarda keyifli bir tecrübe yaşatacak gibi gözüküyor.

Seçtiğiniz şarkının benzerlerinden karışık liste oluşturmak mümkün Diğer taraftan servisin özellikleri arasında belki de en keyifli olanlarından bir tanesi iTunes'daki Genius tarzında çalışan "instant mix" özelliği. İstediğiniz bir şarkının üzerinde bu özelliğe tıkladığınızda servis benzer şarkılardan karışık bir playlist oluşturuyor.

Haliyle müzikler önceden sisteme gönderildiği için Google Music'in bunları tanımlaması ve benzerlerinden bir liste oluşturması da kendi bilgisayarınızdan yaptığınızdan daha hızlı ve sağlıklı olarak gerçekleşiyor.

Google Music şimdilik sadece Amerika'da! Tüm güzel sözlerin ardından acı olan şu ki, servis şu an için sadece davetiye ile üye kabul ediyor ve daha da kötüsü sadece Amerika'da kullanılabiliyor. :(

Aşağıda Google Music'in kullanımı ile ilgili şirketin hazırladığı ve servisin arayüzlerini de inceleyebileceğiniz videoyu paylaşıyoruz.

Google Music ana sayfası olan music.google.com'a gidecek olursanız, şu anda sadece Amerika'da hizmet verildiği için görmek isteyeceğiniz detaylara ulaşamayacaksınız. Ancak music.google.com/about adresinden hem arayüzler hem de Google Music'le ilgili tüm bilgileri almanız mümkün.

Yorumlar (8)
 1. Google I/O canli seyretmek icin: http://goo.gl/ThxAz Bu arada google sosyal paylasim sitesine ihtiyaci kalmadigini düsünüyorum.

 2. Wave'den sonra nedense lansmanı yapılan her Google servisi gözüme kötü gözükmeye başladı.

  Ubuntu one ile zaten müziklerimizi cloud'a yükleyip istediğimiz yerden(mobile veya pc) dinleyebiliyorduk. Pek inceleyemedim ama bu serviste kullanıcılar arası bir etkileşim pek de mevcut değil. Videodan anladığım kadarıyla ben bir arkadaşımın dinlediği müziklere ulaşıp dinleyemiyorum (ki zaten Google bunu yapsaydı tüm müzik piyasası tarafından korsan damgası yerdi).

  Servisin en önemli artısı müziklerin offline dinlenebilmesi (ki bu özellik GrooveShark'ın App Store ve Android Market'ten kaldırılan mobil uygulamasında vardı). Ayrıca iTunes'taki pc'yi authorize etme şebekliğinden dolayı ortaya çıkan müzik silinmelerinin önüne geçebilir (ama henüz ios versiyonu yok sanırım).

  Konuşulduğu gibi Apple ile müzik sektöründe rekabet edecek bir servis değil (henüz), ama biraz daha sosyal network çizgisine yaklaştırılırsa yeni bir kulvar yaratabilir. Apple bunu Ping ile yapmaya çalıştı ama hem müzik sektörünü hem de son kullanıcıyı memnun etmeye uğraştığı için çuvalladı. Google'dan beklentim; Türkiye'deki müyap benzeri, tek beklentileri biraz daha fazla maddi çıkar olan kurumları dinlemeyip tüm müzik arşivini online olarak kullanıcıya açması. İşte o zaman yeni bir devrimi izleyebiliriz.

 3. Ali Davut Ali Davut

  Umarım kısa zamanda Türkiye'ye de gelecek. Müzik için senkronize bir uygulamaya ihtiyacım vardı, Google bunu çözecek sanırım. Bu arada fizy'den de mobil uygulamalar bekliyorum.

 4. Mert Ak Mert Ak

  Çok güzel olacak bence.

 5. Tüm dünyada hizmet vermeye başlarsa diğer müzik sitelerinin piyasası biter.

 6. Ali Defil Ali Defil

  TTNet ile daha İnternet'te adam gibi gezemezken, bir de GB'larca yer tutan müzik kataloğumu online ortama taşımaya çalıştığımı düşünemiyorum bile. Bu hızlarda mı yükleyip dinleyeceğiz şarkıları? Google'ın bu servisi en son açacağı, hatta açmamak için binbir takla atacağı tek ülke olduğumuzu düşünüyorum; sonuna kadar da haklılar. Şu yazıyı yazarken bile arkaplanda Grooveshark, tek şarkıda en az 20 kere kesildi.

 7. dun aksam davet maili geldi. kullanmaya basladim bir muzik manageri var simdilik pc ve mac icin umarim linux icinde cikar ilk siteye girdigimde muzik turleri sec dedi bagzilarini sectim ama simdi eklemek yada silme yapamiyorum bu eksiklik birde paylasma ozelli daha yok. guzel ozelligi max 20,000 sarki eklenecek bu belki artar eyer beyenilirse apple tarafinda da muzik servisi duyurulacak ama ben pek appleci degilim.son olarak se vivaz almistim keske androidli telefon alsaydim :)

 8. Google Music'e Üye Olmak icin: http://goo.gl/IpyR0