Google Müzik'te Sona Yaklaşılıyor
Müzik

Google Müzik'te Sona Yaklaşılıyor

Google MüzikGeçtiğimiz ay Google'ın iTunes'a rakip olabilecek bir müzik servisi üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti. Google halen resmi bir açıklama yapmadı ama gelen haberler Google Müzik ile tanışmak için çok fazla beklemeyeceğimizi gösteriyor.

Google'ın nasıl bir model sunacağını düşünülürken, CNET Google'ın bu servisi kendi içinde denemeye başladığını paylaştı. Cnet, 4 büyük müzik yapım şirketinin servisin 2010 sonunda yayında olmasını beklediğini aktarıyor. Google'ın planınında ise servisi bu ay başında yayına almak varmış. Bu ihtimaller gerçekleşmedi ama Larry Page'in 4 Nisan'da göreve başlaması servisin duyurulması için bir fırsat olarak bekleniyor.

ABI ResearchBu ay başında XDA Developers forumunda bir kullanıcı Honeycomb (Android'in tabletlere özel sürümü) güncellemesi ile Google Müzik servisine rastlamış olması da açılışa ne kadar yakın olduğumuz hakkında fikir veriyor. Zira diğer Google servisleriyle birlikte bulunan müzik senkronizasyonunu deneyen kullanıcı başarılı bir sonuç aldığını paylaşıyordu.

ABI Research'ün bir araştırması online müzik yayını (streaming music) pazarının 5 yıl içinde patlayacağını söylüyor. Sony'nin Qriocity adında bir online müzik servisi üzerinde çalışması da iTunes'un büyük bir rekabetin ortasında kalabileceğini gösteriyor. Tabi Apple'ın da bu alanda boş durmadığı, kullanıcıların sınırsız müzik indirebilmesi konusunda görüşmelerde bulunduğu dış basına yansıyor.

Bu küresel gelişmeler devam ederken yurt içinde online müzik hakları paylaşımının halen tartışmalara sebep olması sanırım hepimizi sıkça düşündürüyordur.

Yorumlar (2)
 1. M.akif M.akif

  Türkiye'de bir engelleme vakası daha gözüktü diyelim şimdiden...

 2. Ilter Ilter

  Türk kamuoyunda; yani bizde, biz yasal yayın yapan yabancı müzik servislerinde ücretsiz olarak müzik dinlerken kimsenin telif hakkı ödemediği gibi yanlış bir kanı var.

  Bu yabancı servisler ayaktadır, çünkü telif hakkı ödüyorlar.

  Telif hakkı ödemeyen hiçbir sistem yasal olamaz ve kanunlar karşısında uzun süre duramaz.

  İlk önce müziğin doğuştan kaynaklanan bir yaşam hakkı olduğu, hava ve su gibi ücretsiz dağıtılması gerektiği gibi yanlış düşüncelerimizden arınmamız gerek.

  Girişimcilerimiz de öğrenecek bu işi.

  iTunes telif hakkı öderken para kazanıyor. Pandora, MOG, Grooveshark, last.fm de telif hakkı ödüyor. Kimse bedeli olan bir şeyi bedava dinlettiği için alkışlanmamalı.

  Ya işi kuralına göre yapacaksınız, ya da "kuralına uy" denildiğinde ona uyacaksınız.

  Google'ın servisi de kurallara uyacaktır. Türkçe müzik katoloğu da MÜYAP'la anlaşma yapılmadığı sürece Google'da olmayacaktır.

  Google'ın servisi peer-to-peer da olmayacaktır.

  Muhtemelen 'subscription' temelli bir servis olacaktır.

  Parayı veren de düdüğü çalsın, bir zahmet...