Internet Explorer’ın Pazar Payı Tarihinde İlk Kez %50’nin Altında
Arama
Web Tarayıcılari

Internet Explorer’ın Pazar Payı Tarihinde İlk Kez %50’nin Altında

İnternet tarayıcıları yarışında bir devir sona erdi. 1995 yılından beri internet kullanıcılarının hayatında olan Microsoft’un tarayıcısı, 1999 yılından beri aralıksız olarak en yüksek pazar payına sahip tarayıcı ünvanını elinde bulunduruyordu. 2000’li yıllar başlarında pazar payını %90’ların üzerine çıkartmayı başaran Internet Explorer son yıllarda ise düzenli olarak pay kaybediyordu.

Ve sonunda Internet Explorer ilk kez %50’nin altında bir pazar payına geriledi. NetMarketShare‘in rakamlarına göre Internet Explorer Ekim ayında %49,58’lik paya sahip.

Internet Explorer hala en yakın rakibinin iki katından fazla pazar payı ile lider konumda ama ilk defa %50’nin altına düşmüş olması, internet kullanımının ve kullanıcı beklentilerinin popüler tarayıcının sunduklarından farklı bir yöne doğru ilerlediğini ortaya koyuyor olması açısından önemli.

Internet Explorer’ın rakiplerinin durumları ise şöyle: İkinci sırada yer alan Firefox son 12 ayda %1,61 pay kaybederek %21,20 kullanım oranına sahip. Son 1 yılın en büyük çıkışını yapan Chrome, 12 ay içerisinde %6,71 pay kazanarak %16,59’a yükselmiş. Dördüncü sıradaki Safari %2,97’lik yükselişle payını %8,54’e getirmiş. %0,72 kayba uğrayan Opera %1,49 pazar payı ile beşinci sırada. Diğer tarayıcılar ise %0,25’lik gelişme ile %2,59 paya sahip.

Son 12 aylık dönemde %7,5 civarı pay kaybeden Internet Explorer, bu kaybı büyük oranda büyük iki rakibi Chrome ve Safari’ye karşı yaşamış. Bu iki tarayıcının toplam pazar payı kazancı neredeyse %10’a denk geliyor.

Chrome özellikle masa üstünde, Safari ise ağırlıklı olarak mobil cihazlarda güçlerini arttırıyorlar. Internet Explorer’ın özellikle mobil cihazlarda çok düşük bir orana sahip olması, internet kullanımının hızla yaygınlaştığı bu alanda yaşadığı en büyük sıkıntı.

Fakat Microsoft da boş durmuyor ve masaüstünde Windows 8 ile birlikte Internet Explorer 10’a çok güveniyor. Mobil tarafta ise Mango güncellemesi ile kötü gidişe dur demeyi hedefliyor. Tabi bunu sağlayabilmesi için önce Windows Phone’lu cihazların yaygınlaşmasını sağlaması gerekiyor.

İkinci sıradaki yerini koruyor olmasına rağmen güç kaybeden Firefox ise daha önce de aktardığımız gibi rotayı sadeliğe doğru çevirmiş durumda.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Gökhan dedi ki:

  yıllardır tam oturtamadılar rakipleri kadar başarılı değiller.. Sürekli kasılmalar donmalar ve dahası.. Ve milyonlarca insana kendi standartları dayatmaya çalıştılar..Web tasarımla uğraşan kişilerin sayfaların her tarayıcıya uyum sağlayabilmesi için takla atıp durdular.. Herkesin saatleri çaldılar ken standartları için.. Ben yakın çevremdeki herkesin bilgisayarındaki explori özellikle siliyor yerine başka tarayıcı kuruyorum , umarım tarihe karışır..

 2. iyiadmin dedi ki:

  Acaba webrazzi.wpengine.com tarayıcı istatistikleri de paylaşırmısınız ? Girişimciler hangi tarayıcı daha fazla kullanıyor.

 3. Cafer dedi ki:

  I.Explorer’ın 2004 ortalarındaki %95’lik pazar payını düşünürsek ciddi bir düşüşten bahsedebiliriz. Fakat şu bir gerçektir ki IE hiç bir zaman ölmez. Nede olsa arkasında Microsoft var.

 4. murat dedi ki:

  En büyük hatası ie6 yı piysadan çekmemesi microsft un.Forever firefox.

 5. volkan dedi ki:

  Internet Explorer’nın yüksek payı sanırım hala şirket bilgisayarlarından kaynaklanıyor. Şirketler kolayca değişim yapmıyorlar ve Microsoft’a güveniyorlar. Şirket ve özel ayrımı yapılırsa rakamlar baya değişir.

  IE’e Chrome’a pazar paylarını kayıp ediyor. Yoksa lider olurdu hala.

 6. CEM dedi ki:

  neden ıe tercih edeyim ki ? en büyük soru bu bence. ıe çekirdeğine gelecek en küçük zarar windows u kökten kararsızlaştıyor. ff bence şu an en esnek tarayıcı , tema plugin vsvs destekleri ile en kullanışlısı ve hala geliştiriciler içinde gözde

 7. OGAN dedi ki:

  Microsoft ie10 ile durumu kurtaracakmış gibime geliyor.

  1. murat dedi ki:

   umarım öyle olur microsoft ürünlerini bir başka seviyorum fakat chrome fet etti beni artık…

 8. bora yalçın dedi ki:

  beter olsun
  browser gibi hızla gelişen web dünyasında güncel kalması gereken bir yazılımın hala 10 sene(IE6), 5 sene(IE7) önceki versiyonlarının piyasada bulunmasına izin veren, otomatik güncellemeyen(bkz. chrome çaktırmadan güncelliyor ağrısız sızısız) bi firma tabiri caizse rayların ortasında durup trene bakan bir büyükbaş kadar vizyonsuzdur ve kaybetmeye tüm şirket ve teyze/amca bilgisayarlarına rağmen mahkumdur.

  1. Saim Demirci dedi ki:

   iexplorer’in durumu farklı. devlet dairelerinde, eski moda dinosaur şirketlerde kullanılıyor olabilir ve otomasyonları uyumlu değilse izinsiz yapılan bir güncelleme anında işi kilitler. chrome başka, chrome kullananlar başka… iexplorer başka, iexplorer kullananlar başka…

   1. bora yalçın dedi ki:

    Güncellemelerin otomatik/manuel olması bir şekilde çözülür yetkilendirme vb işlemlerle. Asıl sorun sanırım birçok şirketin/üniversitenin/devlet kurumunun microsoft ya microsoft ile olan anlaşmaları yada microsoft köklü şirkettir güveni buna neden oluyor.

    Tabii çok güzel örneklerle bu durum kendini zaman zaman yalancı çıkarıyor. Binbir dertli windowslar bir yana, hatırlayan vardır belki zamanında Ziraat Bankası microsoft sistemleri yüzünden çöktü ve bir hafta işlem yapılamadı, sonunda Oracle’ın yurtdışı takımı gelip çözebildi.

    neyse uzun lafın kısası IE kullananlara/kullandıranlara tekrar sevgilerimle 🙂

 9. Mustafa Bedir dedi ki:

  ama yinede internetin yarısı internet explorerdan sorulur

 10. Google Chrome hak ettiği yerde değil hala. En iyi browser olarak birinci sırada yer alması gerektiğine inanıyorum

 11. Ozan dedi ki:

  IE 6 yi bitirin baska birsey istemiyorum. Bir tasarimcinin kabusudur ie 6

Bir Yorum Yazın