Windows 8 Geliştirici Sürümü Yayımlandı

Windows 8 Geliştirici Sürümü Yayımlandı

Microsoft, düzenlediği BUILD etkinliğinde Windows 8 ile ilgili en yeni detayları ve yeni nesil işletim sisteminin geliştiriciler için önizleme sürümünü resmen duyurdu. Windows 8 ile birlikte "işletim sisteminin yeniden icat edildiğini" söyleyen Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre yeni sistem 5000 yazılımcının çalışmasının ürünü. NFC desteği ve yeni Internet Explorer 10 tarayıcısı ile birlikte gelecek olan Windows 8'in en önemli özelliklerinden biri PC'lerin yanı sıra tabletlerde de kullanılacak olması.

Bugüne kadar 450 milyonun üzerinde satışa ulaşan Windows 7 her ne kadar arka tarafta Windows 8'in bazı öğelerinin alt yapısını oluşturuyor olsa da, özellikle Metro arabirime sahip ön tarafta Windows 8 çok farklı görünüyor. Bu büyük değişimin en büyük sebebi ise Microsoft'un yeni işletim sistemini masaüstü bilgisayarın yanı sıra dokunmatik tabletlerde de kolaylıkla kullanabilmesini hedeflemiş olması.

Oldukça hızlı açılan ve hızlı çalışan Windows 8 aynı zamanda düşük sistem gereksinimlerine sahip olması ile de dikkat çekiyor. Microsoft'un iddiasına göre Windows 8 en temel haliyle sadece 280 MB bellek kullanıyor. Windows 7 ise 400 MB civarında belleğe ihtiyaç duyuyordu.

İşte Windows 8'in getirdiği yenilikler, bu yeniliklerin tablet dünyasına etkileri ve tabi ki geliştiricilere özel önizleme sürümünün indirme bağlantıları…

Sizlere daha önce Windows 8 ile birlikte Microsoft'un özel bir uygulama mağazasını devreye sokacağından bahsetmiştik. Çoğu kullanıcının özellikle mobil cihazlardan alışık olduğu uygulama yükleme mantığı yeni nesil Windows 8 ile birlikte masaüstüne geliyor. Tüm uygulamaların tek bir merkezden dağıtılması kullanıcılar için olduğu kadar geliştiriciler için de son derece önemli bir gelişme.

Böylece kullanıcılar aynı Apple Store'da olduğu gibi uygulamaları Microsoft'un uygulama mağazasından gönül rahatlığı ile ve kolaylıkla indirebilecekler. Bu sırada geliştiriciler için de hem sürecin daha pratik hale gelmesi, hem de ürünlerini milyonlarca kullanıcıya hızlı bir şekilde sunabilmek önemli avantajlar. Aynı zamanda bu sistem Windows işletim sisteminin en büyük sorunlarından biri olan güvenlik konusunda da ciddi gelişmelere neden olacak.

İşletim sisteminin düşük sistem gereksinimleri Windows'ta bugüne kadar nadiren şahit olduğumuz bir yeniliği de hayatımıza katıyor. Microsoft'un açıklamasına göre Windows 7'yi çalıştırabilen her bilgisayar Windows 8'i de sorunsuz bir şekilde çalıştırabilecek. Yeni işletim sistemine geçmek pek çok kullanıcı için aynı anda yeni donanım masrafları ile karşılaşmak anlamına gelirdi ama bu sorun Windows 8 ile birlikte (önemli ölçüde) ortadan kalkmış gibi görünüyor.

Windows 8'de göze çarpan diğer bir gelişme ise özellikle bilgisayarlarını sık biçimlendirenleri ilgilendiriyor. Microsoft sunduğu iki farklı seçenek ile bu süreci son derece pratik hale getirmiş. Camekanlarında "format atılır" yazılı binlerce bilgisayarcı için bu kötü bir haber olsa da kullanıcılar için durum daha farklı. Windows 8 ile birlikte PC'nize dilerseniz tek bir tık ile her şeyi silerek işletim sistemini ilk haline döndürecek şekilde biçimlendirmek mümkün. Diğer seçenek ise kullanıcı dosyalarına dokunmadan sadece sistem dosyalarını ilk haline döndürecek şekilde biçimlendirme seçeneği.

Windows 8'in iki farklı arabirime sahip olmasının nedeni fare ve klavye yardımıyla geleneksel PC'lerde çalışabilirken aynı anda dokunmatik tabletlerdeki ihtiyaçları da karşılamayı hedefliyor olması. Microsoft geleceğin dokunmatik cihazlarda olduğunun farkında ve bu yüzden son derece kullanışlı olan Metro arabirimini sunuyor.

Metro tabletler için önemli bir gelişme çünkü ilk izlenimlere göre dokunmatik cihazlar için var olan şartlarda mükemmele yakın bir kullanım imkanı sağlıyor. Yeni patentlerin de devreye girmesi ile Metro'nun daha da gelişeceği ve iPad'in bu alandaki büyük üstünlüğünü tehdit etmeye başlayacağına şüphe yok.

Tabi ki Apple ve Google da bu gelişmeleri son derece yakından takip ediyorlar ve Microsoft'un çıtayı yükseltmesine seyirci kalmayacaklardır. Ama Microsoft'un mobil cihazlar için sunduğu bu yeniliklerin tüm alternatifleri de etkileyerek sonucunda kullanıcıların lehine çalışacak bir süreci başlatacağı kesin.

Windows 8'in geliştirici sürümünü 32 bit cihazlar için şu bağlantıdan (2,8 GB), 64 bit cihazlar için buradan (3,7 GB) indirebilirsiniz. Konuyla ilgili Microsoft blog'undaki bilgilere ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Ama indirmeye başlamadan önce; Microsoft'un Windows 8 için ön gördüğü sistem gereksinimleri şöyle:

1 GHz veya daha hızlı 32-bit ya da 64-bit işlemci

1 GB Bellek (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)

16 GB sabit disk alanı (32-bit) veya 20 GB (64-bit)

WDDM 1.0 destekli DirectX 9 grafik cihazı

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.