x

Google Buzz Kapanıyor

Google’ın tarihe gömdüğü, ışığını söndürdüğü servis ve uygulamalar arasına Twitter katili olarak ortaya çıkan Buzz‘ı da eklendi. Böylece Google +1 ve Google Plus’ın ortaya çıkmasıyla anlamını yitiren Google Buzz’ın durumu netleşti.

Google Buzz’ın kapatılması Google’ın resmi blogunda çıkan bir kaç kapatma kararıyla beraber açıklandı. Google Buzz ve Buzz API bir kaç hafta içinde kapanacak. Eğer hala Buzz kullanan varsa, kapanışla birlikte ileti gönderemeyecek. Eski iletiler Google Profilinize taşınacak (ki o da artık Google+) ve isteyenler Buzz iletilerini Google Takeout‘tan indirebilecek.

Google Buzz ve bundan sonraki sosyal özellikli Google ürünleri büyük ihtimalle Google Plus çatısı altında yer alacak. Bu durum Google’ın yeni bir servisi daha kapatma ihtimalini azaltacak olsa da yeterli olmayacaktır. Ancak biraz  daha umutlanmamızı sağlayacak açıklamalar Google üst düzey yöneticilerinden Bradley Horowitz’den geliyor.

ve Diğerleri..

Google Buzz’a ek olarak açık kaynaklı yazılım arama hizmeti Code Search (Code Search API), 2007’de satın alınan bir mikro bloglama servisi olan Jaiku, üniversiteler için bir araştırma servisi olarak sunulan University Research Program for Google Search ve iGoogle‘ın sadece sosyal özellikleri 15 Ocak 2012’de kapanacak.

Bu kapatma haberleriyle yetinmeyen Google, Google Labs’ın bugün kapatıldığını, Boutiques.com ve eski Like.com sitelerinin yerini Google Product Search adlı ürün arama servisine bıraktığını da ekliyor.

Yorumlar (17)

 1. Çıktığı günden beri çok ilgi gördüğünü sanmıyorum.Kapatılmak da geç bile kalındı bence

  Cevapla
 2. Geç olsun güç olmasın. Çok dayandı.

  Cevapla
 3. Madem kapatacaksin, neden satin aliyorsun?

  Cevapla
  • Buzz’u satın almadı ki? Hem satın alınsa bile hep tutacak diye bir durum yok. Ticaret risk almaktır. Kâr da edebilirsin, zarar da!

   Cevapla
 4. Tabii bunlar mevsimlik servislerdi. Bakınız yazın tutardı belki ama Buzz ismiyle şimdi kış geldi millet artık Buzz’a gelmez. Sıcak bişeyler yapması lazım.

  Cevapla
 5. eskiler olsa “yahoo’da boyle gittiydi” derler… o da bir bir kapatti defterleri…

  Cevapla
 6. Bu haberler moralimi bozuyor ama ne yapalım ilk başta sevmiştim aslında demek ki ileriye dönük bir ışık vermedi buzz projesi.

  Cevapla
 7. Yerinde bi karar olmuş, takılıp kalmaktansa gücünü farklı yönlere yöneltmek en iyisi.

  Cevapla
 8. Bahisleri açıyorum. Google Plus’u ne zaman kapatacak sizce?

  Cevapla
 9. İşte girişimcilik böyle bir şey… her girişim başarılı olacak diye bir şey yok….

  Cevapla
 10. Google sosyal tarafta bir dikiş tutturamadı garibim. Orkut, wave, buzz hatta plus’ı da eklesek mi?

  Cevapla
 11. Belki de Google Buzz ayrı bir website olsaydı Twitter gibi mesela, o zaman daha başarılı olurdu. Gmailin içinde olduğu için ve her kesin de gmail adresi olmadığı için Twitter-e yenildi diye bilirim. Google+ networkunun da baŞarı kazanacağını ummuyorum, çünkü yine de gmailin içinde. Gmaili olmayanlar kullanamıyor. Serbest olmalı bu networkler kardeşim, serbest! Her kesin ulaşa bileceyi bir şey olmalı :))
  Jale

  Cevapla
 12. Google Buzz Twitter katili olarak adlandırılsa da buzz çokta tutmamıştı kapanacağını belli ediyordu vede gmailin içinden gerçek bir yavaşlıkla açılıyordu…

  Cevapla
 13. Google Buzuu da sevmemistim Zaten Sites Daha Güzel

  Cevapla
 14. Google Buzuu sevmemiştim..Bilgilendirme için Tşk

  Cevapla

Bir Cevap Yazın