Google Labs Buraya Kadar…
Genel

Google Labs Buraya Kadar…

Larry Page'in CEO koltuğuna oturduğu Ocak ayından beri Google'da değişim rüzgarları esiyor. Firmanın 2. çeyrek rakamlarını açıkladığı sırada yayınladığı G+ paylaşımının satır arasında "daha fazla odaklanma" hedeflediklerini açıklayan Page, sadece 1 hafta sonra bu planın en önemli adımlarından birini attı ve Google'ın pek çok farklı ürünün filizlenmesini sağlayan deneysel projelerin evi Google Labs'i kapatmaya karar verdi.

Google'ın resmi bir blog yazısıyla duyurduğu bu gelişme pek çok deneysel projenin de sona ereceği anlamına geliyor. Olgunluk aşamasına geçmiş olan projeler ise yollarına ayrı birer ürün olarak devam edecekler. Android Market'te yer alan Labs projeleri ise varlıklarını sürdürecekler.

Google Labs için bundan sonraki sürecin ne şekilde devam edeceği henüz kesin değil. Tek bilinen Google'ın bundan sonra daha az deneysel proje üreteceği ve uzun vadede geri dönüşü olup olmayacağı kesin olmayan deneyler yerine, esas işi olarak gördüğü projelere daha fazla odaklanacağı.

Özellikle Google+'ın ortaya çıkması ile birlikte kaynaklarını daha verimli yöneterek, daha kısa vadede karlılığa ulaşması hedeflenen projelere ağırlık vermeyi planlayan Google, buna rağmen inovasyondan da vazgeçmeyi planlamıyor. Labs'in ve Google'ın neredeyse tüm yenilikçi projelerinin ortaya çıkmasını sağlayan ünlü "%20 kuralı" çalışmaya devam edecek. Bu kural, Google çalışanlarının mesai saatlerinin yaklaşık %20'sini iş tanımlarında olmasa bile kendi seçtikleri herhangi bir alanda Google ile ilgili yenilikler üretmesi amacıyla geliştirilmişti. Mashable'ın Google'dan aldığı bilgiye göre firma bu uygulamayı ve yeni fikirleri değerlendirmeyi sürdürecek.

Görünüşe göre Google artık; çalışanlarının mesailerinin %20'inde, yepyeni fikirler yerine var olan ürün ve hizmetlerde yenilik üretmesini sağlamayı hedefliyor. Google Labs'in bundan sonraki akıbeti ve hangi Labs ürünlerinin kapatılacağı ile ilgili yeni bilgileri GoogleLabs.com'dan duyurulacak.

Yorumlar (3)
 1. Google Docs, Sites, Android vb. bir çok proje fikrinin bu denli gelişmesine imkan tanıyan ve Google'ın Microsoft, IBM gibi bir çok büyük şirketten farklılaşarak daha yoğun Ar-Ge yönünü yansıtan bir devrin kapandığını gösteriyor.

  Kararın altyapısında, Google+ ile Facebook'un sahip olduğun pazarı hedeflediği ele geçirmek istediği ve google labsın sahip olduğu potansiyeli bu alana yansıtmak istediği çok bariz hissediliyor.

  Umarım product oriented çalışmayı hedeflerken, microsoft gibi antipati toplamaz üstüne.

 2. Huseyin Huseyin

  Google inanılmaz maymuh iştahına sahip, plansız programsız webmasterler yüzlerce proje yaparlar hepsininde bir çıgır açacağını patlıyacağını düşünürlerya google'nin davranışlarıda aynen buna yönelik. Tek farkının webmasterlerin gerekli incelemeleri yapmadan tabiri caiz ise daldıkları googlenin ise iyice analiz yapmasına karşın yinede çekinmeden girmesine dayanıyor. Her alanda var olmak istiyorlar tamam bu internetin gelişmesi için çok güzel ancak bir an gelincede bu servisimizi durduruyoruz demeleri çok saçma, özellikle bu Google Labs gibi dev bir oluşumsa...

  Bence bu kararları çok tepki toplar, ayrıca bahane olarak Google+ göstermeleri çok ilginç. Hemen insanın aklına Google+ ne zaman ve hangi google projesi için sonlandırılacak.

 3. Aslında olaya daha farklı yönden de bakmak lazım. Bir arge merkezi gibi çalışacağına daha çok bireysel ürünler üzerinde her birinin yaratıcısı yada müdürü başında daha kar odaklı çalışacağı için daha iyi başarılar elde edeceğini düşünüyorum. Nitekim burası üniversite değil bir şirket. Kar amaçlı kurulmuş.