Fetch.to: Online Dosya Depolama ve İndirme Servisi

Fetch.to: Online Dosya Depolama ve İndirme Servisi

Bugün artık Put.io'nun adını neredeyse duymayan kalmadı. İlk olarak Webrazzi'de tüm detaylarını aktarmış olduğumuz Put.io'nun başarısı girişimcileri de bu model üzerine yeni iş fikirleri oluşturmaya teşvik etti.

Yerli bir girişim olan Fetch.to da popüler online dosya barındırma sistemlerinde yer alan dosyaları sizin yerinize kendi sunucusunda depolayarak, size hızlı ve kolay bir şekilde indirme imkanı sunuyor. Şu an için en sık kullanılan dosya barındırma servislerinden 8 tanesini destekleyen Fetch.to, 1Gbps bağlantı hızına sahip sunucuları sayesinde dosyaları hızlı bir şekilde indirmenizi sağlıyor.

Mustafa Turan ve Emrah Başman tarafından geliştirilen Fetch.to'yu hızlı davranan 25 Webrazzi okuru yazının sonundaki kodları kullanarak 1 ay için ücretsiz olarak deneyebilecekler. Güncelleme: Davetiyelerin tümü tükenmiştir.

Şu an için sadece İngilizce olarak hizmet veren Fetch.to, yaz döneminde İngilizcenin yanı sıra Türkçe, Portekizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca seçeneklerine de sahip olması planlanıyor. Projenin ilginç yanlarından biri de DMCA (Digital Millennium Copyright Act - Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) politikasına uyum amacıyla dosyaların belli bir süre sonra sunuculardan siliniyor olması. Dosya boyutu ne kadar büyükse, dosyanın sunucu da barındırılma süresi de o kadar uzun oluyor. Ama yaklaşık olarak 1 GB'lık bir dosyanın yaklaşık 15- 16 saat sunucuda barındırıldıktan sonra otomatik olarak silindiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında kullanıcılar da dilediklerinde sunucuya indirmiş oldukları dosyalarını silebiliyorlar.

6 Haziran'dan beri Beta sürecinde olan sistemin henüz çok fazla kullanıcısı yok ama kuruculardan Mustafa Turan, tanıtım faaliyetleri ile birlikte üye sayısının da hızla artmasını beklediklerini söylüyor.

Şu anda Rapidshare, Hotfile, Megaupload, Fileserve, Filesonic, 4shared, Uploadingve Wupload dosya barındırma servislerini destekleyen Fetch.to da zaman içerisinde talebe göre yeni sistemlerin de desteklenmesi planlanıyor. Torrent tercih edenler içinse yakın zamanda (en azından önümüzdeki 6 ay içerisinde) torrent desteği planlanmadığını söyleyelim.

Benim testlerim sırasında hem dosyaları vekil sunucuya, hem de sonrasına bilgisayarınıza indirme işlemleri oldukça hızlı gerçekleşiyor. Yani sistemin hızı etkileyici. Beta sürecindeki fiyatlandırma da kullanıcılar açısından bakıldığında bana hiç fena görünmedi (1 ay sınırsız kullanım 9,99 dolar).

Bunlarla beraber sistemin ara yüzünün biraz daha geliştirilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Eğer çok sayıda dosya indiriyorsanız kısa sürede aktif transferleriniz sayfası doluyor ve aradığınızı bulmak giderek zorlaşmaya başlıyor. Ya da indirilen dosyaların otomatik  olarak tespit edilmesi ve ayrı bir alana aktarılması da düşünülebilir. Ayrıca sistemin kullanımı ve kullanım istatistikleri hakkında daha detaylı bilgiler yer almasında da kullanıcıların tercih edeceği özellikler olabilir gibi görünüyor.

Fetch.to'yu denemek isteyen (ve hızlı davranan) 25 Webrazzi okuru aşağıdaki kodları kullanarak 30 GB sınırlı pakete 1 ay için ücretsiz sahip olabilirler. Bunun için şu sayfayı ziyaret ederek Supplier kısmına webrazzi.com ve Coupon Code kısmına aşağıdaki kodlardan birini yazarak üye olmanız yeterli. Kodlar tek kullanımlık olduğu için, eğer girdiğiniz kod hata verirse, bu listeden bir diğerini deneyebilirsiniz.

Güncelleme: Paylaştığımız davetiye kodlarının hepsi tükenmiştir. :(

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.