Google Arama Verileri ile Virüsleri de Tanımaya Başladı

Google Arama Verileri ile Virüsleri de Tanımaya Başladı

Bilgisayarınızda bir virüs varsa bu zararlı yazılımı yakalamak anti virüs programınızın işi. Ama artık bu konuda Google'dan da yardım almak mümkün.

Arama devinin güvenlik mühendislerinden Damian Menscher firmanın blog'unda yayınladığı "İnsanları zararlı yazılımdan korumak için verileri kullanmak" başlıklı yazısında Google'ın son zamanlarda arama sonuçlarında fark ettiği normal dışı bir trafik hareketinin aslında bir zararlı yazılım nedeniyle oluştuğunu tespit ettiğini açıkladı.

Doğal olarak Google bilgisayarınızda bir virüs olup olmadığını bilemiyor ama Google'ın arama sonuçlarını etkileyerek, bağlantıları bir vekil sunucu kanalı ile kendi sunucularına yönlendiren bir zararlı yazılımın varlığını tespit edebiliyor. Sonrasında ise arama sonuçları sayfasında bununla ilgili bir uyarı mesajı yayınlıyor.

Menscher, söz konusu zararlı yazılımı nasıl tespit ettikleri ve nasıl bir önlem sundukları dışında diğer özellikleri hakkında bilgi vermedi. Fakat Google'dan Matt Cutts, Twitter'da bunun Windows işletim sistemini etkileyen bir virüs olduğunu açıkladı.

Google, siz arama yaptıktan sonra tıkladığınız bağlantılarda normal dışı bir hareket hissederse sayfanın üzerinde sarı bir uyarı mesajı yayınlıyor ve konuyla ilgili ne yapabileceğinizi açıklayan bir sayfaya yönlendiriyor.

Zararlı yazılımların giderek daha fazla internet odaklı hale geldikleri günümüzde arama verilerini kullanarak virüsleri (şimdilik en azından birini) tespit etmek için Google için küçük bir adım olabilir ama veri güvenliği konusunda büyük bir adım olduğu kesin…

Görsel Kaynak: Jithonline

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.