Google İnternetin Yıldızlarını Öldürüyor mu?

Google İnternetin Yıldızlarını Öldürüyor mu?

Google'ın Slide'ı kapattığını duyurmasından çok geçmeden iki haber daha geldi. Yeni bir satın alma yapan Google, daha önce almış olduğu bir servisi daha kapattı.

Google'ın satın aldığı şirket 2006'dan bu yana kupon ve ödül kartları üzerine çalışan Zave Networks. Anlaşmanın bedeli açıklanmış değil. Zave Networks ekibi, Google'ın fırsat ve kupon dünyasında etkin rol alması için çalışacak.  Halinden memnun görünen ekibin ilgilenmeyi düşündüğü işler arasında sanal para dünyasına da var. Google'a ne katacaklarını ilerleyen zamanda göreceğiz.

Slide'dan sonra Google'ın kepenklerini indirdiği diğer bir servis ise Şubat 2010'da alınan Aardvark oldu. Sosyal bir soru-cevap ve arama platformu olan Aardvark'a 50 milyon dolar ödenmişti. Google'a nasıl bir katkısı olduğunu tam olarak çözemediğimiz Aardvark'ın, Google Labs'ın kapanmasına bağlı olarak kapanacağı ve ekibin Google+ içinde konumlandırıldıkları ifade ediliyor. Kullanıcılarına minnettar olan Max ve Damon, bundan sonrası için ise güzel işler yapacaklarını paylaşıyor.

Ancak ben o kadar olumlu düşünmüyorum.

Facebook'un içerik anlamında bir kara delik olduğunu düşündüğüm gibi, Google'ın da internet girişimleri için bir karartı olduğunu düşünmeye başladım diyebilirim. Ya da Google'ı kendinden küçük yıldızları yutan ve kendisi de bir yıldız olan Güneş'e benzetebilirim.

Google son yıllarda planlı ve açıkça dile getirilen satın almalarla web ekosisteminde (bence) soğuk rüzgarlar estiriyor. İyi iş yapan veya yapabilecek küçüklü büyüklü neredeyse tüm girişimlere el atan Google'ın bu hiyerarşisi Facebook'u da kendine benzetiyor.

Slide ve Aardvark gibi Zave Networks de bir süre daha kullanıcılarına hizmet verecek ve sonra adları tarihe karışacak. Satın alınır alınmaz kabuğuna çekilen Postrank'in sonu da malum.

Neyse ki Andrew Mason cesaretle 6 milyar doları reddetti. Neyse ki Dennis Crowley kendini Google'dan kurtardı ve bugün Foursquare etiketi altında onlarca yazımız var. Neyse ki girişimci ruhuyla yuvadan ayrılan Google çalışanları var. Rekabetten ve farklı bir şeylerden bahsedebiliyoruz. Yoksa bugün web dünyası daha renksiz olacaktı, Google sayesinde...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.