Google İnternetin Yıldızlarını Öldürüyor mu?
Genel

Google İnternetin Yıldızlarını Öldürüyor mu?

Google'ın Slide'ı kapattığını duyurmasından çok geçmeden iki haber daha geldi. Yeni bir satın alma yapan Google, daha önce almış olduğu bir servisi daha kapattı.

Google'ın satın aldığı şirket 2006'dan bu yana kupon ve ödül kartları üzerine çalışan Zave Networks. Anlaşmanın bedeli açıklanmış değil. Zave Networks ekibi, Google'ın fırsat ve kupon dünyasında etkin rol alması için çalışacak.  Halinden memnun görünen ekibin ilgilenmeyi düşündüğü işler arasında sanal para dünyasına da var. Google'a ne katacaklarını ilerleyen zamanda göreceğiz.

Slide'dan sonra Google'ın kepenklerini indirdiği diğer bir servis ise Şubat 2010'da alınan Aardvark oldu. Sosyal bir soru-cevap ve arama platformu olan Aardvark'a 50 milyon dolar ödenmişti. Google'a nasıl bir katkısı olduğunu tam olarak çözemediğimiz Aardvark'ın, Google Labs'ın kapanmasına bağlı olarak kapanacağı ve ekibin Google+ içinde konumlandırıldıkları ifade ediliyor. Kullanıcılarına minnettar olan Max ve Damon, bundan sonrası için ise güzel işler yapacaklarını paylaşıyor.

Ancak ben o kadar olumlu düşünmüyorum.

Facebook'un içerik anlamında bir kara delik olduğunu düşündüğüm gibi, Google'ın da internet girişimleri için bir karartı olduğunu düşünmeye başladım diyebilirim. Ya da Google'ı kendinden küçük yıldızları yutan ve kendisi de bir yıldız olan Güneş'e benzetebilirim.

Google son yıllarda planlı ve açıkça dile getirilen satın almalarla web ekosisteminde (bence) soğuk rüzgarlar estiriyor. İyi iş yapan veya yapabilecek küçüklü büyüklü neredeyse tüm girişimlere el atan Google'ın bu hiyerarşisi Facebook'u da kendine benzetiyor.

Slide ve Aardvark gibi Zave Networks de bir süre daha kullanıcılarına hizmet verecek ve sonra adları tarihe karışacak. Satın alınır alınmaz kabuğuna çekilen Postrank'in sonu da malum.

Neyse ki Andrew Mason cesaretle 6 milyar doları reddetti. Neyse ki Dennis Crowley kendini Google'dan kurtardı ve bugün Foursquare etiketi altında onlarca yazımız var. Neyse ki girişimci ruhuyla yuvadan ayrılan Google çalışanları var. Rekabetten ve farklı bir şeylerden bahsedebiliyoruz. Yoksa bugün web dünyası daha renksiz olacaktı, Google sayesinde...

Yorumlar (7)
 1. Göksel Göksel

  Sevgili Fırat facook için söylediğiniz "Facebook’un içerik anlamında bir kara delik olduğunu düşündüğüm gibi" gerçekyen yerinde bir cümle, fikrimce gelecekte sunum modeli farklı olan servisler veya networkler ilgi odağı olacak 140 karakter bunun bariz örneği...

 2. Hasan Yılmaz Hasan Yılmaz

  Google'ın yaptığı biraz da sömürge elde etme olayına benziyor. Kendi zenginliğiniz yetmiyor. Gidiyorsunuz uzak topraklara oranın en yararlı kaynaklarını alıyorsunuz, gerisini bırakıyorsunuz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne olursa olsun. Çok önemli değil.

  Sonuçta bir alanda öne çıkabilecek bir rakip olmuyor..

 3. Mustafa Bedir Mustafa Bedir

  geçemediğin duvarı yıkacaksın

 4. Başlığı görünce ön yargılı yaklaşmıştım ama güzel bir eleştiri yazısı olmuş.

 5. Çağrı Çağrı

  Bu sebeple girişimcilerin hedefi haline geldi girişimini Google' a satmak. :)

  Ayrıca Facebook' un gelişmekte olan bir girişimin benzerini alıp Facebook' a entegre etmesine deli oluyorum. Resmen tekel olmak için uğraşıyoruz diyorlar.

 6. Osman D Osman D

  guggle daha çok büyük bir ayna olup güneşin ışığını kafasına göre yansıtan bir şey olsa gerek, güneşin kendisi de internet olsa gerek, çünkü guggle pek içerik üretmiyor ama içerikten zengin oluyor.. ve kimi kullanıcı da güneşin yansımasına bakarak güneş sanıyor.. 'Ay' diyelim ozaman guggle'a..

 7. Alperen Alperen

  Akıl akıldan üstündür.Ne kadar para,güç uygulansada diğer firmalar üzerinde gerçekten insanları kendine çeken bi fikrin önünde kimse duramaz her zaman yeni bir devir başlatıcak insanlar vardır :)..