CB Insights Grup Alışveriş Pazarı Raporu'nda Öne Çıkanlar [İnfografik]

CB Insights Grup Alışveriş Pazarı Raporu'nda Öne Çıkanlar [İnfografik]

Groupon'un halka arz sürecinde yaşanan sancılar, pazarın geleceğini etkiliyor. CB Insights'ın raporu günlük fırsat sitelerine dair son durumu hakkında önemli bilgiler veriyor.

Web dünyasında grup satın alma kategorisi kadar hızlı büyüyen bir alan hatırlamıyorum. Öyle ki, neredeyse her girişime Groupon kopyası denir oldu. Bu etiketleme bir pazarlama oyunumuydu bilmiyorum ama en eski girişim kategorilerinin bile bu kadar baskın (diğerlerini kopya sınıfına düşüren) bir oyuncu olduğunu hatırlamıyorum.

Groupon'u bir kenara bırakıp rapora dönelim..

CB Insights'a göre 2009'dan bu yana pazarda 72 satın alma yapılmış. Bunlardan 44'ü sadece 2011'in ikinci ve üçüncü çeyreğinde (son ay dahil değil) gerçekleşmiş. Bu durum beklendiği şekilde pazarın satın almalarla oturmaya başladığını gösteriyor. İlginç olan, Groupon, LivingSocial, Google gibi büyük isimlere ek olarak 28 grup satın alma şirketinin isminin de raporda yer alması.

Satın almaların son çeyreklerde artmasının bir nedeni rekabetin artması olsa da, değerlemelerin oldukça düşmüş olduğu da bir sebep olarak raporda yer alıyor. Abone ve satış sayısına göre değerlemeler rapora göre sırasıyla yüzde 36 ve yüzde 40 oranında düşmüş. Üstelik değerlemeler 2011'in ilk çeyreğinde tavan yapmış olmasına rağmen.

Wall Street Journal grup satın alma pazarındaki kayıplardan bahsetse de CB Insights halen tutkulu girişimlerin pazara giriş yaptığından da bahsediyor. Ancak bunun kime umut vereceğini tahmin etmek zor.

Rapor risk sermayesinin yanısıra melek yatırımcıların (yüzde 46), girişim destek programlarının, özel ve kurumsal sermayenin de pazarda yer aldığını söylüyor.

Facebook'un fırsat işinden çıkmış olması, Google'ın seri hamleleri ve LivingSocial'ın hızlı büyüme çabası Groupon'u sonucu bilinmez bir halka arza itiyor. Groupon'un New York Borsası'nda beklenen ilgiyi görmemesi yatırımcıları yeni arayışlara itebilir. Pazarın büyümesi için ise halen dikey ve kurumsal alanlarda büyüme şansı bulunuyor.

Daily Deal / Group Buying Industry adlı rapor pazardaki satın almalara yön verebilecek detaylar içeriyor. Özet kısmına göz atabilir ve aşağıdaki infografikte son durumu görebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.