Kontratsız iPhone 4S'ler 649$'dan Başlayan Fiyatlarla Satılacak

Kontratsız iPhone 4S'ler 649$'dan Başlayan Fiyatlarla Satılacak

Apple, birkaç saat önce iPhone 4S'i ön siparişe açtı. iPhone 4S'i tanıttığımız yazımızda da paylaştığımız gibi yeni iPhone'ların kontratlı fiyatları 16 GB için 199$, 32 GB için 299$, 64 GB için ise 399$ olarak belirlenmişti. Kesin olarak bilinmeyen ise kontratsız iPhone 4S'lerin fiyatı ve ne zaman satışa sunulacağıydı.

Apple'ın bugün yayına aldığı ön sipariş sayfasında verilen bilgiye göre sim kilitsiz / kontratsız iPhone'lar Kasım ayında satışa sunulacak. Fiyatları ise 16 GB için 649$, 32 GB için 749$, 64 GB versiyon için ise 849$ olarak belirlenmiş.

Belirlenen fiyatları ve doların ülkemizdeki artışını hesaba kattığımızda kontratsız iPhone 4S'lerin en az 2000-2200 TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunulacağını sanıyorum. 

Apple, iPhone 4S'leri ilk olarak Amerika, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya'da 14 Ekim'de satışa sunulacak. İkinci torbada ise 28 Ekim'de aralarında ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinin olduğu 22 ülkede iPhone 4S'ler satışa sunulacak. iPhone 4S'lerin Türkiye'ye gelmesi ise bu durumda en iyi ihtimalle Kasım'ın ilk haftaları en kötü ihtimalle ise Aralık başında olacak gibi görünüyor.

Kontratsız iPhone'ların ülkemize gelmesi ise yılbaşını bulacaktır diye tahmin ediyorum. En son iPhone 4 çıktığında İngiltere'deki App Store'larında satılan sim kilitsiz iPhone'ların bile kapış kapış gittiği ve aylar sonra bile sabah kuyruklarının olduğunu düşünürsek, Avrupa'da yine benzer sahneler olacaktır. Sonuç olarak Türkiye'ye gönderilecek iPhone 4S'lerin sayısında bir kısıtlamaya sebep olabilir.

Bu noktada tedarik dehası olarak anılan Apple'ın yeni CEO'su, Tim Cook'un sorunu çözüp çözmeyeceği merak ediliyor. Steve Jobs'un ölümüyle birlikte üzerindeki baskı bir kat daha artan Cook, tüm dünyaya hızla yeni iPhone ulaştırmayı mı yoksa yine kıtlık yaratıp talebi arttırmayı mı seçecek göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.